Po sikur të kishim më shumë biblioteka në plazhe?

Bibliotekat në plazhet: Bondi Beach (Australi).

Bibliotekat në plazhet: Bondi Beach (Australi).

Njerëzit të cilët pothuajse kurrë nuk lexojnë kanë tendencë ta bëjnë këtë në plazh, ne nuk e dimë nëse për një çështje qëndrimi, për relaksimin që këto vende ftojnë kur fillon vera apo sepse duket se e bëjnë të gjithë të tjerët. Pavarësisht nga arsyet, e vërteta është se ideja e instalimit bibliotekat në plazhe Isshtë një sukses që më shumë se një këshill i qytetit tashmë ka filluar të promovojë me ardhjen e një moti të mirë, por që, megjithatë, mund të promovohet në një shkallë shumë më të gjerë.

Libra në diell

Disa ditë më parë, Rrjeti i Bibliotekave Komunale i Këshillit Krahinor të Barcelonës njoftoi përurimin e dy plazheve të bibliotekës në provincë - një në Casteldefells dhe tjetri në Arenys de Mar -, përveç 24 pishinave të tjera të bibliotekave të shpërndahen në formën e rafteve dhe bibliobusëve. Nga ana tjetër, Valencia shfaq Bibliomarin e saj në Malvarrosa dhe plazhi Levante i Benidorm vazhdon me biblioplajën e saj në përvjetorin e gjashtëmbëdhjetë të kësaj nisme. Qytetet turistike që njohin potencialin e letërsisë si një plotësim i atyre pasditeve me rërë dhe shkumë, të cilave u nënshtrohen mijëra turistë që vizitojnë brigjet e tyre.

Lidhur me skenën ndërkombëtare, biblioteka e plazhit e sponsorizuar nga Ikea në Bondi Beach (Australi), është një nga më të famshmet në botë, ndërsa Biblioteca da Praia, në Rio Grande do Norte (Brazil), kthen shkëmbimin e librave në një ekzotike përvojë për të shoqëruar leximin me lëngje tropikale nga një bar-rostiçeri i përfshirë në stendë.

Më shumë sesa shembuj frymëzues se si librat përshtaten me mjediset sezonale, një realitet që nuk është gjithmonë aq i lehtë për tu arritur duke marrë parasysh problemet ekonomike dhe fondet e pakta që marrin bibliotekat në vende të caktuara, përfshirë edhe tonën. Sidoqoftë, ajo që qeveria nuk mund (ose dëshiron) të përballojë është ndoshta brenda mundësive të qytetarëve përmes veprimit të thjeshtë të ndarjes së librave në plazh, iniciativa perfekte për një modë që do të ishte mirë të qëndroje. Nëse është e mundur përgjithmonë.

A duhet ta fillojmë?

Sikur të kishim më shumë biblioteka në plazhe ndoshta inkurajimi i leximit mes njerëzve që nuk e hapin (pothuajse) kurrë një libër do të ishte më efektiv dhe dashamirët e letërsisë do të ishin më të lumtur.

Flirtet në plazh mund të lindin edhe nga biseda shumë më interesante falë këtyre iniciativave. Por kjo është një histori tjetër.

A do të fillonit një iniciativë të tillë? A njihni një biblioplajë tjetër?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ruth dutruel dijo

    Nuk e di nëse mund të zbatohet në Amerikën tonë të dashur, por është një ide e mirë.