Kipling dhe zemra e fëmijës së tij

Ky vit shënon vetëm një shekull që nga njëri prej mjeshtrave të rrëfimit të shekullit XNUMX, Rudyard Kipling, mori Çmimin Nobel për Letërsi (më 1907). 

Duke pasur parasysh popullaritetin e jashtëzakonshëm të Libri që jeton në xhungël –Ndoshta një nga historitë më të njohura në kinema falë adaptimit të Walt Disney–, dhe Kim, pjesa tjetër e punës së Kipling është zhvendosur në harresën e publikut të gjerë. Gjynah që nga shumica dërrmuese e përrallave të Kipling, fëmija i ElefantitAnglezi i parë që jepet me Çmimin Nobel për Letërsi spikat, jo vetëm për bukurinë, por për cilësinë e saj doktrinore, gjë që e bën atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për qasjen e parë të fëmijëve në botën e letërsisë.

 Sot dua të rekomandoj Elefanti i Vogël. Isshtë një fabul e shijshme që mishëron në mënyrë perfekte kuriozitetin e vogëlushëve, të cilët pyesin nëse duhet të bëjnë pauzë, të uritur për kuriozitet. Kipling, një autor veçanërisht origjinal dhe krijues, mbështetet në komplotin e pafajshëm të dëshirës për të shpjeguar se si elefantët morën trungjet e tyre të gjata dhe të dobishme, të cilat ata i kishin më të vegjël dhe të tkurrur. Historia tashmë fillon duke zgjuar kureshtjen e lexuesit të vogël, i cili do të ndihet entuziast për nevojën për të njohur shkaqet e një metamorfoze të tillë. Dhe është se kurioziteti është më i shëndetshmi nga nevojat për të kënaqur në fëmijëri, dhe gjithashtu një nga më të ndërlikuarit.  

E pangopur është edhe kurioziteti i elefantit të vogël protagonist i historisë, i cili dëshiron të dijë se çfarë hëngrën krokodilët dhe sa herë që ai pyet, të afërmit e tij - një shfaqje e faunës së xhunglës - i japin atij një goditje, për të cilën ai është mësuar tashmë dhe Ai e pranon atë "pak të nxehtë, por aspak të shtangur". Me rekomandimin e zogut Kolokolo, paçiderma e shkolluar jashtëzakonisht udhëton atje ku jetojnë krokodilët për t'i pyetur ata drejtpërdrejt se çfarë hanë. Pas udhëtimit dhe në prani të një pitoni dyngjyrësh, ai takon krokodilin në lumin Limpopo dhe ai e kap për bagazhin. Elefanti i vogël, i cili arrin të shpëtojë me ndihmën e zvarranikut, është shumë i trishtuar me pamjen e re të trungut të tij, kështu që ai e thith atë për disa ditë për ta bërë atë të tkurret. Duke parë që nuk e bën, gjarpri e ndihmon atë të shohë përfitimet e pamjes së tij të re: ai do të jetë në gjendje të hajë pa u përkulur ose duke pritur që fruti të bjerë nga pemët dhe gjithashtu do të jetë në gjendje të japë një goditje të fortë para tij i jepet!

 "- Çfarë do të mendonit nëse do t'ju jepnin një goditje të re? - tha gjarpri.
"Më falni", tha elefanti i vogël, "por nuk do të më pëlqente aspak kjo".
"Si do të dëshironit të prekni dikë?" - tha gjarpri.
"Unë do ta doja atë shumë, në të vërtetë", tha elefanti i vogël.
–Epo, do të shihni që hunda juaj e re do të jetë shumë e dobishme për të fshikulluar të tjerët me të– ”.

Kur ai arrin, të afërmit e tij i thonë se trungu i tij është i shëmtuar, dhe ai pajtohet me ta, por i paralajmëron ata se është gjithashtu shumë i dobishëm dhe e tregon atë duke i dhënë secilit atë që meriton. Më në fund të gjithë elefantët shkojnë të shohin krokodilët në liqen dhe të marrin formën që tregojnë sot, të njëjtën formë që mori elefanti i vogël dhe askush nuk goditi kurrë një kafshë tjetër.

Pasuria e historisë, përveç butësisë dhe ndjeshmërisë me të cilën rrëfehet, qëndron në shkëlqimet e humorit që sjell për të rriturit. Përsëritja e thjeshtë e disa shprehjeve dhe frazave të plota, të zakonshme dhe të domosdoshme për kuptimin e plotë të historisë nga fëmija, përbëjnë një element të simpatisë njëjës që verbon lexuesin e zhvilluar. Kipling ndjek një katarsis "në një shkallë fëmije" që e mban fëmijën në pezull, sepse pasi u rrah me kamxhik, duke u rrezikuar nga dhëmbët e krokodilit dhe duke u ndjerë i trishtuar për të parë bagazhin e tij të zgjatur, ai më në fund shijon instrumentin e tij të ri, ai ndihet i veçantë dhe të gjithë ata respektojnë. Madhështia e Kipling perceptohet gjithashtu nga mungesa totale e ndërlikimeve në argument, e shpjegimeve boshe në favor të konkretizimit dhe qartësisë së kuptimit të secilës prej fjalive të tij.

Elefanti i vogël është një histori, shumë afër të famshmes së saj Libri që jeton në xhungël,  që mund të jetë pjesë e traditës gojore lindore. Në këtë ide mund një tjetër nga veçoritë e shkrimtarit britanik, pavarësia e tij nga lëvizjet letrare të kohës, si dhe origjinaliteti dhe aftësia e tij për ta kthyer një ide të thjeshtë në një histori të mrekullueshme.

Nëse keni fëmijë, lërini të takojnë këtë elefant trim, të shkolluar dhe, mbi të gjitha, shumë shumë kurioz.  


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ulisses dijo

  Shtë një lexim shumë i bukur për t’u lexuar të gjithë fëmijëve dhe të gjithë fëmijëve

 2.   Dafne Chacon dijo

  Unë i dua të gjitha historitë e Kipling, ato janë të bukura dhe të mrekullueshme! 😀