"Këngët e jetës dhe shpresës", vepra e tretë e madhe nga Rubén Darío

Këngët e jetës dhe faqet e shpresës

vet Ruben Dario ishte shumë i qartë kur i referohej veprës së tij "Këngët e jetës dhe shpresës". Kur u pyet për të, ai tha sa vijon: << «Blu» simbolizon fillimin e pranverës time dhe «Proza profane»Pranvera ime e plotë; "Këngët e jetës dhe shpresës përmbajnë esencat e mençura të vjeshtës time." Ne nuk mund ta fillonim këtë artikull duke përcaktuar përmbajtjen e veprës në një mënyrë më të mirë sesa duke cituar fjalët e autorit të saj.

Dhe është se që nga fillimi i veprës mund të shihni pjekurinë poetike të Darío, i cili në vargun e tij të parë thotë "Unë jam ai që sapo tha dje ..." me të cilin ai i referohet poetikës së tij, konceptim letrar dhe shprehja e tij është pjekur për t’i dhënë formë veprës që na shqetëson sot, në të cilën shfaqet edhe mendimi i evoluar i poetit të mrekullueshëm nikaraguaas, i cili ndër vite po formësonte idetë e tij.

Shprehja në këtë grup poezish është shumë më esëll, e cila nuk heq shkëlqimin e leksikut të saj, i cili gjithashtu vazhdon të theksojë aristokracinë e mendimit, fisnikërinë e artit dhe përbuzjen e gjithçkaje që nuk është e thellë dhe sublime, domethënë, çliron vetveten një lloj beteje kundër mediokritetit , që për poetin është një lloj degradimi i njeriut.

Në këtë fazë të re, Darío vendos të largohet nga «Kulla e fildishtë»Dhe siç thotë ai vetë në një nga vargjet e tij, ai e di se ai është një poet për pakicën e zgjedhur dhe se pavarësisht nga fakti se masat e mëdha nuk janë audienca e tij, ai mendon se duhet të priret drejt një afrimi me ta në mënyrë që për të përmbushur misionin e tij shoqëror. Kjo është arsyeja pse çështjet politike shfaqen më fort në faqet e këtij libri pasi që për të është gati një detyrim të jehojë ndjenjat dhe nevojat e vetë njerëzve.

Më shumë informacion - Prosas Profanas, inovacioni nga Rubén Darío

Foto - Të gjitha koleksionet

Burimi - Oxford University Press


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gladys Lopez Malespin. dijo

  Unë jam Nikaragua nga atdheu i poetit tonë të shquar Ruben Dario. Ju përgëzoj për këto reflektime në lidhje me tre veprat e rëndësishme që revolucionarizuan Modernizmin. Unë e dua thjeshtësinë dhe bukurinë ashtu siç e paraqesin. Dikush dëshiron të vazhdojë leximin.
  Urime.

 2.   Karina Rizo Juarez dijo

  Çfarë qëllimi ka ruben dario në këngët e tij të jetës dhe shpresoj se cili është qëllimi në punën e tij?