Ken Follett

ken follett

Ken Follett ai është një nga shkrimtarët më të njohur në botë. Ai u bë i famshëm në botë me librin e tij "Shtyllat e Tokës", por në realitet ai tashmë kishte shumë libra të tjerë nën rripin e tij dhe lexuesit që "pinë" librat e tij ishin të shumtë.

Nëse nuk keni dëgjuar për autorin dhe doni të dini më shumë për të, ne ju ftojmë ta bëni këtë më poshtë, sepse ne kemi përpiluar gjithçka që ju duhet të dini për jetën e këtij shkrimtari.

Kush është Ken Follett

Kush është Ken Follett

Mund të themi se Ken Follett është një nga autorët më të njohur në botë, i vlerësuar dhe se sa herë që nxjerr një libër ka shumë që shkojnë në librari për të. Por ne duam ta zbërthejmë shkrimtarin, për të ditur pak më shumë për jetën e tij personale.

Për ta bërë këtë, ne duhet të fillojmë në qershor 1949. Pikërisht më 5 ishte kur ai arriti në Cardiff, në një familje shumë fetare. Follett ishte më i madhi nga tre vëllezërit dhe ai jetoi një fëmijëri mjaft të shënuar nga prindërit e tij, Martin dhe Veenie Follett. Për t'ju dhënë një ide, ata ishin të ndaluar të dëgjonin radio, të shikonin televizion ose të shkonin në kinema.

Kështu që për Ken Follett mënyra e vetme për të argëtuar veten ishte përmes tregimeve. Këto u treguan nga nëna e tij dhe imagjinata dhe fantazia që ai kishte si fëmijë bëri pjesën tjetër. Kështu, pa asgjë për të bërë, ai mësoi të lexonte shumë herët dhe librat shërbyen si një mënyrë për të shpëtuar nga jeta e tij e mërzitshme. Për këtë arsye, ai kishte si vendin e tij të preferuar bibliotekën e qytetit të tij.

Në moshën 10 vjeç, familja Follett u zhvendos në Londër dhe vazhdoi studimet atje. Ai u regjistrua në Filozofi në Kolegjin Universitar, diçka që befasoi shumë pasi që, duke qenë djali i një inspektori tatimor, u mendua se ai do të ndiqte hapat e babait të tij. Por për shkak të mënyrës se si ai u rrit, pasi familja e tij ishte shumë fetare, ai ishte plot dyshime dhe se karriera ishte një mënyrë për të kërkuar përgjigje për ato që kishte në mendjen e tij. Në fakt, vetë autori konsideron se kjo zgjedhje ndikoi tek ai si shkrimtar.

Në moshën 18 vjeç, ai përjetoi një situatë të çuditshme për moshën e tij. Dhe është se, ndërsa ai po studionte dhe kalonte një kohë të mirë në Universitet, e dashura e tij, Mary, mbeti shtatzënë dhe çifti përfundoi duke u martuar pas mandatit të parë të studimeve. Ai vazhdoi me karrierën, duke u bërë i pasionuar pas politikës, dhe përfundoi në Shtator 1970.

Punimet e hershme të Ken Follett

I sapodiplomuar, Follett vendosi të bëjë një diplomë pasuniversitare në gazetari, diçka që filloi të merrte "bug" duke shkruar. Në fakt, ai filloi të punonte si reporter në Cardiff, në South Wales Echo.

Kur vajza e tyre, Marie-Claire, lindi tre vjet më vonë, ajo u bë kolumniste për London Evening News.

Pavarësisht nga fakti se po merrte një punë, ai e kuptoi se ëndrra e tij për të qenë një gazetar i suksesshëm hulumtues nuk do të vinte kurrë, kështu që ai vendosi të ndryshojë kursin e tij dhe filloi të shkruante trillime në kohën e tij të lirë, natën dhe natën. fundjavave.

Kjo bëri që, një vit më vonë, në 1974, ai vendosi të linte punën në gazetë dhe të bashkohej me Everest Books, një shtëpi botuese në Londër ku filloi të botonte librat e tij, megjithëse asnjë prej tyre nuk ishte i suksesshëm. Derisa arriti. "Ishulli i Stuhive" ishte libri që katapultoi Ken Follett në grupin më të shitur.

Ishulli i stuhive

Ky libër, i botuar në 1978, fitoi Çmimin Edgar dhe ka shitur më shumë se 10 milion kopje deri më sot. Si rezultat, Ken Follett la punën e tij dhe mori me qira një vilë në jug të Francës për t'iu përkushtuar plotësisht romaneve të tij të ardhshëm. Sigurisht, me frikën se mos mund të përsërisja atë që kishte arritur me atë sukses të madh.

U deshën tre vjet që Ken Follett të vinte përsëri bagazhet dhe të transferohej përsëri në Londër, posaçërisht në Surrey. Dhe është se kinemaja, teatri dhe llojet e tjera të argëtimit e tërhoqën atë përsëri në qytet. Në atë kohë, Follett interesohej gjithnjë e më shumë në politikë. Ai ishte i përfshirë në fushatat elektorale të Partisë së Punës, ku u takua me Barbara Broer, sekretar i degës lokale të partisë. Ai ra në dashuri me të dhe u martua me të në 1984. Ata jetojnë në rektoratin e Hertfordshire, ku janë edhe fëmijët e Ken Follett, fëmijët e Barbara-s, si dhe partnerët dhe nipërit e çiftit.

Lidhur me punën e saj, Barbara ka qenë deputete e Stevenage që nga viti 1997 ndërsa Ken Follett vazhdon me shkrimet; për më tepër, ai kurrë nuk ka lejuar që politika të hyjë në letërsi.

Udhëzimet e tij për të shkruar janë të fillojë të shkruajë pas mëngjesit dhe të vazhdojë deri në katër pasdite, kur ai ndalet për t'u çlodhur dhe relaksuar.

Ken 'Follett' tjetri '

Ken 'Follett' tjetri '

Zakonisht Ken Follett e njohim anën e tij më letrare, por, A e dini se ai është gjithashtu president i shoqatave të tjera? Po, konkretisht, dihet se është:

 • President i Aksionit Dyslexia.
 • Anëtar i Bordit të Drejtorëve të Trustit Kombëtar të Shkencave.
 • Anëtar i këshillit shkollor të Shkollës Fillore dhe Çerdhes Roebuck.
 • Doktoratë Nderi në Letërsi, nga Universiteti i Glamorgan.
 • Anëtar i Shoqërisë Mbretërore të Arteve.
 • Presidenti i Nderuar i Trustit të Komunitetit Stevenage.

Dhe, përkundër faktit se koha e tij është kushtuar librave, shkrimtari di si të organizohet për të përmbushur shumë angazhime të tjera, dhe për të ndihmuar atje ku i duhet. Përveç kësaj ishte shumë i përfshirë me familjen e tij.

Librat Ken Follet

Librat Ken Follet

Burimi: RTVE

Këtu ju lëmë një lista e të gjithë librave që Ken Follett ka botuar, ndonjëherë të nënshkruar me pseudonime të ndryshme.

 • Seri Apples Carstairs (1974-1975), nënshkruar me pseudonimin Simon Myles
  • Gjilpëra e Madhe.
  • E Zezë e Madhe
  • dhe Hit i Madh
 • Seriali spiun Piers Roper (1975-1976), nënshkruar me emrin e tij
  • Shakeout
  • Bastisja e ariut
 • Punime të tjera të nënshkruara me pseudonime të ndryshme (1976-1978)
 • Romanet për të mitur, me pseudonimin Martin Martinsen
  • Sekreti i Studimeve Kellerman ose Misteri i Studimeve Kellerman
  • Binjakët e fuqishëm ose Misteri i planetit të krimbave
 • Punon me pseudonimin Bernard L. Ross
  • Amok: Mbreti i Legjendës
  • Bricjapi Një
 • Romanet me pseudonimin Zachary Stone
  • Skandali Modigliani.
  • Para letre.
 • Romanet e nënshkruara me emrin tuaj që nga viti 1978
  • Ishulli i stuhive.
  • Treshe.
  • Çelësi është në Rebecca.
  • Njeriu nga Shën Petersburg.
  • Krahët e shqiponjës.
  • Lugina e luanëve.
  • Nata mbi ujëra.
  • Një pasuri e rrezikshme.
  • Një vend i quajtur liri.
  • Binjaku i tretë.
  • Në gojën e dragoit.
  • Lojë e dyfishtë.
  • Rreziku i lartë.
  • Fluturimi përfundimtar.
  • Në të Bardhën.
  • Asnjehere.
 • Saga e Shtyllave të Tokës
  • Shtyllat e tokës.
  • Një botë e pafund.
  • Një kolonë zjarri.
  • Errësira dhe agimi.
 • Trilogjia e Shekullit
  • Rënia e gjigantëve.
  • Dimri i botës.
  • Pragu i përjetësisë.
 • Jo fiction
  • Heist i Shekullit, 1978, me René Louis Maurice; (titulluar në Shtetet e Bashkuara Gentleman i 16 korrikut).
  • Notre-Dame, 2019, libër haraç për katedralen e Notre Dame de Paris pas zjarrit të saj.

Tani që e njihni Ken Follett pak më mirë, a guxoni të lexoni më shumë nga librat e tij? Cila ju ka pëlqyer më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.