Macja e fundit

Kantoni i fundit.

Kantoni i fundit.

Kantoni i fundit është një roman i shkruar në një mënyrë të shkëlqyeshme nga shkrimtarja dhe gazetarja Spanjolle, Matilde Asensi. Kur një libër i trilluar është në gjendje të ndërthurë ngjarje historike me pezullim dhe doza të larta aventureske, shanset për sukses komercial janë të mira. Të gjithë ata elementë janë të pranishëm në këtë titull.

Për më tepër, autori i Alicante e ktheu komplotin rreth një teme me interes të pashmangshëm për lexuesit në hemisferën perëndimore: krishterimin. Prandaj, rezultati nuk mund të ishte ndryshe: "formula e përsosur" e një titulli më të shitur. Sipas Editor Planeta, Që nga botimi i tij në 2001, më shumë se 1,2 milion kopje të Macja e fundit.

Rreth Autorit

Matilde Asensi Carratalá lindi më 12 qershor 1962, në Alicante, Spanjë. Ajo është diplomuar për gazetari, u diplomua në Universitetin Autonom të Barcelonës, megjithëse, Që në moshë të vogël ai tregoi se thirrja e tij e vërtetë ishte letra. Gjatë rinisë së tij ai punoi për media të tilla si Radio Alicante-SER, Radio Nacional de España dhe gazeta provinciale E vërteta e informacion.

Në 1991 ai filloi të punojë në një pozicion administrativ brenda Shërbimit Shëndetësor të Valencias. Në këtë mënyrë, ai kishte mjaft kohë për të shkruar. Per kete arsye, Nuk është e përshtatshme ta konsiderosh atë një shkrimtare të vonë, megjithëse kishte botuar romanin e saj të parë në moshën 37 vjeç.

Falë stilit të tij, ka arritur shkrimtari spanjoll poziciononi librat tuaj ndër shitësit më të mirë në vitet e fundit Në Gadishullin Iberik. Martin Syri i Pmund, trilogjia e tij e fundit është një shembull i qartë i saj. Ai ka spikatur si një sukses letrar në rrjete dhe shitjet e tij janë akoma të vlefshme në formatin fizik dhe si një libër elektronik.

Libra Matilde Asensi

Matilde Asensi.

Matilde Asensi.

Premiera e saj letrare, Edhoma qelibar (1999) dhe romani i tij i ardhshëm, Jakobus (2000), mori numra të mirë të shitjeve. Edhe pse asgjë e krahasueshme me Macja e fundit (2001), një libër i tërë shenjtërues në shkallë kombëtare dhe ndërkombëtare. Kështu, Origjina e humbur (2003) ishte një roman shumë i pritur.

Polemika

Romani i katërt i Matilde Asensit ishte shumë i mbushur me polemika (edhe kur Editor Planeta e mbrojti atë). Mirë Kronisti dhe gazetari argjentinas Pablo Cingolani e akuzoi atë publikisht për plagjiaturë. Për më tepër, antropologu varlvaro Díez Astete - i cili paraqitet në punën e vendosur kryesisht në Bolivi - gjithashtu u ankua për ndryshime të pretenduara në deklaratat e tij.

E gjithë kjo proces gjyqësor çoi në një proces gjyqësor dhe një thirrje nga drejtësia boliviane për Asensi në 2006. Juristët dhe deputetët e kombit të Amerikës së Jugut konsideruan se shkrimtari spanjoll kishte "shkelur të drejtat më themelore të pronës së Bolivisë dhe të drejtat e autorit të anëtarëve të Ekspeditës Madadi".

Postimet më të fundit

 • Trilogji Martin Syri i Argjendtë:
  • Kontinent (2007).
  • Hakmarrja në Sevilje (2010).
  • Komploti i Cortés (2012).
 • Kthimi i katonit (2015); vazhdim i Macja e fundit.

Argument nga Macja e fundit

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Asensi mori për romanin e tij të tretë një nga simbolet thelbësore të krishterimit: Vera Cruz. Me rritjen e katolicizmit, kryqi mbi të cilin u kryqëzua Jezusi i Nazaretit u copëtua në copa të vogla. E cila, do të ishte dërguar në kisha të ndryshme në botë, duke rezultuar në një shkelje të madhe për Staurofílakes.

Se Bëhet fjalë për një sekt sekret (fiktiv) që u shfaq në shekullin e tretë me misionin e rikuperimit të fragmenteve të Vera Cruz dhe kështu të jetë në gjendje ta rindërtojë atë. Ndërsa kandidatët përparojnë përmes fillimit të tyre, anëtarët e moshuar bëjnë shenja tërthore në lëkurën e tyre.

Përmbledhje

Katoni

Ai është udhëheqësi i Staurofílakes, ai është përgjegjës për organizimin e ritualeve të ndryshme të fillimit. Nga krijimi i vëllazërisë deri më sot ka pasur 257 katolikë, të zgjedhur me konsensus pas vdekjes së Regjentit Katolik. Në testin përfundimtar, kandidatët shënohen me shkronja greke duke formuar fjalën "STAUROS".

Romani fillon me zbulimin e një shtetasi etiopian me të gjitha shenjat dalluese të sektit, i cili vdiq në një aeroplan të shkatërruar. Lajmi për aksidentin arrin në Vatikan. Atje, autoritetet kishtare kanë shumë dyshime për shkak të kutisë plot me copa druri të gjetura pranë të vdekurit.

La Vera Cruz

Kutia me copa druri është veçanërisht e dyshimtë sepse para incidentit ajror disa relike të krishtere ishin vjedhur nga kishat. Pavarësisht përpjekjeve të Staurofílakes për të qëndruar të fshehura për shekuj me radhë, në Vatikan ato nuk kanë kaluar pa u vënë re.

Hetimi

Fraza nga Matilde Asensi.

Fraza nga Matilde Asensi.

Nga Selia e Shenjtë ata vendosin të dërgojnë Ottavia Salina, PhD në Paleografi dhe Histori të Artit, anëtar i Urdhrit të La Venturosa Virgen María. Ajo është drejtoresha e Laboratorit të Restaurimit Arkeologjik të Vatikanit. Lindur në një nga familjet më me ndikim në Palermo, Itali.

Së bashku me ekspertin e simbolologjisë është Kaspar Glauser-Röist. Ndërsa detyra zyrtare e kapitenit të Gardës Zvicerane është të ndihmojë me hetimin, detyra e tij e vërtetë është "heqja e rrobave të ndyra". Më vonë, atyre u bashkohet profesori i Muzeut Greko-Romak në Aleksandri, Farag Boswell, një studiues në Arkeologjinë Bizantine. Me të cilin Dr. Salinas do të ketë një marrëdhënie të dashur.

La hyjnore COMEDIA

Në mënyrë që të sqarojmë faktet dhe të rimarrim fragmentet e Vera Cruz, vendosin studiuesit depërtojnë në sekt. Domethënë, kalojnë nëpër shtatë teste të pranimit (fatale, nëse dështojnë) në lidhje me Komedia Hyjnore, puna e një - me sa duket - Staurofílake, Dante Alighieri. Në fakt, nëntë qarqet e ferrit të përshkruara nga poeti fiorentin rezultuan të jenë çelësat për t'i kapërcyer ato.

Çdo provë ka një lidhje të drejtpërdrejtë me ndonjë mëkat kryeqyteti dhe kryhet në një qytet specifik. Në këtë pikë, autori i romanit demonstron dokumentacionin e saj të gjerë mbi simbolet e krishtera dhe elemente të ndryshëm historiko-fetarë. Në kulmin e komplotit, hetuesit përballen me macen pasi kaluan secilën nga provat dhe u përplasën si Staurofílakes.

Dyshimet

Qëllimi kryesor i protagonistëve është të përballen me Caton dhe ta detyrojnë atë të kthejë reliket e vjedhura. Sidoqoftë, kur ata kontrollojnë cilësinë e njerëzve që janë Staurofilakes, ata fillojnë të besojnë se mbase Vera Cruz më mirë në kujdestari të kultit.

Në fund Ottavia vë në dyshim besimin e tij dhe origjinën e familjes, për shkak të së kaluarës së errët të babait të tij. Por jo vetëm që Dr Salina e ka transformuar mënyrën e tyre të të menduarit, Kapiteni Glauser-Röist dhe Profesor Boswell kanë vendosur të ndryshojnë vetë për të gjetur parajsën e dëshiruar për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.