Nëpër dritaren time

Nëpër dritaren time

Përmes dritares sime është një trilogji nga shkrimtarja venezueliane Ariana Godoy. Ejani, mësoni më shumë për autoren dhe veprën e saj.

Stefan Cvajg: libra

Stefan Cvajg: libra

Stefan Cvajg ishte një tregimtar i vlefshëm vjenez që theu rekorde shitjesh në kohën e tij. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e tij.

Detet e jugut

Detet e jugut

Los mares del sur ishte romani i katërt i botuar nga shkrimtari katalanas Manuel Vásquez Montalbán. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Tregtari i librit

Tregtari i librit

Tregtari i librit është një thriller historik i shkrimtarit spanjoll Luis Zueco. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

një qese me mermer

një qese me mermer

Një thes me mermer është vepra më përfaqësuese e shkrimtarit francez Joseph Joffo. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Pio Baroja: libra

Pio Baroja: libra

Librat e Pío Baroja pasqyrojnë preferenca të qarta antiretorike dhe një temperament larg realizmit. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

biografia e Rosalia de Castro

Biografia e Rosalia de Castro

A e dini biografinë e Rosalía de Castro? Zbulojeni në këtë artikull dhe zbuloni se çfarë veprash na la për të lexuar.

Carl Gustav Jung: Libra

Carl Gustav Jung: Libra

Rëndësia e Carl Gustav Jung në mjekësi është pa dyshim. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Dunë

Dunë

Dune, ideja e Franz Herbert, është ekskluziviteti më i njohur i të gjitha kohërave. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

shkrimtaret feministe

shkrimtaret feministe

A njihni shkrimtare feministe? Ju japim një listë me disa nga emrat e mëdhenj që letërsia na ka lënë ndër vite.

Qyteti i avullit

Qyteti i avullit

La ciudad de vapor është një tekst përmbledhës nga shkrimtari i Barcelonës, Carlos Ruiz Zafón. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Poet në New York

Poet në Nju Jork

Poeta en New York konsiderohet si një nga tekstet më të rëndësishme të spanjollit Federico García Lorca. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Shtrigat

Shtrigat

The Witches (1983) është një tekst i letërsisë për fëmijë me nuanca të fantazisë së errët nga Roald Dahl. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Trashëgimi në kocka

Trashëgimi në kocka

Legacy in the bones (2013) është një roman kriminal i shkrimtares së famshme spanjolle Dolores Redondo. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

dashuri ne kohen e koleres

Dashuria në kohën e kolerës

Dashuria në kohën e kolerës është një nga librat më të vlerësuar të Gabriel García Márquez. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin.

Libra nga Roberto Bolaño

Roberto Bolaño ishte një nga shkrimtarët bashkëkohorë më të shquar në botën spanjolle. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e tij.

Si të shkruani një skenar

Si të shkruani një skenar

Nuk dini si të shkruani një skenar? Nëse dëshironi të krijoni një cilësi, ne ju japim hapat që duhet të ndërmerrni për ta arritur atë dhe për t'u vënë re.

Fernando Aramburu: libra

Fernando Aramburu: libra

Fernando Aramburu është një nga romancierët më të shquar në skenën letrare spanjolle. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Libra nga Nieves Concostrina

Nieves Concostrina: libra

Nieves Concostrina është një shkrimtare nga Madridi e njohur për mënyrën e saj origjinale të të treguarit të historisë. Ejani, mësoni më shumë për autoren dhe veprën e saj.

Libra nga María Oruña

Libra nga María Oruña

María Oruña është një shkrimtare spanjolle e vlerësuar për sagën e saj: Los Libros del Puerto Escondido. Ejani, mësoni më shumë për autoren dhe veprën e saj.

Librat e Elena Ferrantes

Librat e Elena Ferrantes

Elena Ferrante është pseudonimi i një shkrimtareje më të shitur italiane. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e saj.

Ujku i zi

Ujku i zi

Loba negra (2019) është romani i nëntë i autorit spanjoll Juan Gómez-Jurado. Ejani, mësoni më shumë për shkrimtarin dhe veprën e tij.

Ana Maria Matute

Ana Maria Matute

A e dini se kush ishte Ana María Matute? E dini si ka qenë jeta e kësaj autoreje dhe librat që ka botuar, si dhe çmimet që ka fituar.

Abdulrazak Gurnah

Abdulrazak Gurnah

Abdulrazak Gurnah është një shkrimtar tanzanian që fitoi Çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2021. Ejani, mësoni më shumë rreth tij dhe veprës së tij.

Matilda

Matilda

Matilda është një klasikë e letërsisë për fëmijë e shkruar nga romancieri i njohur Roald Dahl. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

kush është George RR Martin

George RR Martin

George RR Martin është autori me famë botërore i serisë A Song of Ice and Fire, libri i parë i të cilit është Game of Thrones. Dije jetën e tij

Librat e rekomanduar për vjeshtë

Librat e rekomanduar për vjeshtë

Koha e gjetheve të vdekura ka mbërritur, dhe duke menduar për të këtu ne lëmë një përzgjedhje të librave të rekomanduar për vjeshtën. Ejani dhe takoni ata.

Librat e Veronica Roth

Veronica Roth: libra

A e keni lexuar Veronica Roth? A e dini se cilët janë librat e tij? Zbuloni biografinë e Verónica Roth, librat dhe kuriozitetet e shkrimit të saj.

Në pritje të Godot

Në pritje të Godot

Duke pritur për Godot (1948) është një shfaqje e teatrit absurd të shkruar nga irlandezi Samuel Beckett. Ejani dhe mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Javier Reverte: libra

Javier Reverte: Libra

Javier Reverte ishte një shkrimtar dhe gazetar i njohur spanjoll. Ejani dhe mësoni më shumë për punën e tij të gjerë dhe për jetën e tij.

Kujtimet e një të egri

Kujtimet e një të egri

Kujtimet e një të egri është një roman i shkrimtarit Valencian Bebi Fernández - Zonja. Kam pirë. Ejani dhe mësoni më shumë për autoren dhe punën e saj.

Si të shkruani një best seller

Si të shkruani një best seller

Po kërkoni çelësat se si të shkruani një best seller? Ato nuk janë të pagabueshme, dhe një gjë funksionon për çdo shkrimtar, por ja ku janë.

Ines e shpirtit tim

Ines e shpirtit tim

Inés del Alma Mía (2006) është një roman historik nga shkrimtarja e njohur Isabel Allende. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Ku ishim të pamposhtur

Ku ishim të pamposhtur

Ku ishim të pazgjidhshëm (2018) është një roman kriminal nga shkrimtarja spanjolle María Oruña. Ejani, mësoni më shumë për autoren dhe punën e saj.

E keqja e Corcira

E keqja e Corcira

El mal de Corcira (2020) është një roman kriminal nga shkrimtari i shquar spanjoll Lorenzo Silva. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Manuel Loureiro

Manuel Loureiro

A e njihni Manel Loureiro? A e dini se çfarë librash ka në treg? Zbuloni biografinë dhe librat e këtij shkrimtari dhe inkurajoni veten ta lexoni.

Origjina

Origjina

Origjina (2017) është romani i pestë i trillimit shkencor nga shkrimtari amerikan Dan Brown. Ejani, mësoni më shumë rreth librit dhe autorit.

Blues në Tokio

Blues të Tokios

Tokio Blues (1987) është romani i pestë i shkrimtarit japonez Haruki Murakami. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Ken Follet: libra

Ken Follet: libra

Ken Follet është romancieri më i shitur në Uells, i famshëm për rrëfimet e tij historike dhe pezull. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Librat e JJ Benítez

Librat e JJ Benítez

JJ Benítez është një gazetar dhe shkrimtar Spanjoll, i famshëm në të gjithë botën për sagën e tij të Kalit të Trojës. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

marton ibon

Ibon Martin

Zbuloni disa detaje rreth Ibon Martín, një nga shkrimtarët me nofkën mjeshtri i pezullimit. Njihni historinë dhe librat e saj.

Thirrja e Cthulhu

Thirrja e Cthulhu

Thirrja e Cthulhu është kryevepra e autorit amerikan HP Lovecraft. Ejani, dini më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Si uji për Çokollatën

Si uji për Çokollatën

Como agua para çokollatë (1989) është vepra më e njohur e shkrimtares meksikane Laura Esquivel. Ejani, mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Roy Galan

Roy Galan

A keni dëgjuar për shkrimtarin Roy Galán? Zbuloni disa aspekte të jetës së tij, si shkruan dhe librat e Roy Galán

Akuitania

Akuitania

Aquitania është libri më i fundit nga shkrimtarja më e shitur në Spanjë: Eva García Sáenz de Urturi. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Klani i Ariut të Shpellave

Klani i Ariut të Shpellave

Clan Bear Clan është libri i parë nga autori i famshëm amerikan Jean Marie Auel. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Të gjitha këto do t'ju jap

Të gjitha këto do t'ju jap

E gjithë kjo që do të të jap (2016) është një roman krim nga shkrimtarja baske Dolores Redondo. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

ken follett

Ken Follett

Ken Follett është një nga shkrimtarët më të njohur në botë. Sidoqoftë, çfarë dini për të? Ne ju tregojmë disa detaje të jetës së tij.

Fat i mirë i Rosa Monteros

Fat i mirë (2020) është romani më i fundit nga shkrimtarja e shquar spanjolle Rosa Montero. Ejani, mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Vallja e tulipanit

Vallja e tulipanit

Vallja e Tulipanit është një thriller më i shitur nga shkrimtari spanjoll Ibon Martín vlvarez. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Plaku dhe deti

Plaku dhe deti

Njeriu i vjetër dhe deti (1952) është vepra më e njohur e trillimit nga amerikani Ernest Hemingway. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe librit të tij.

Murgu që shiti Ferrarin e Tij

Murgu që shiti Ferrarin e Tij

Monk Kush Shiti Ferrarin e Tij është një libër i njohur ndërkombëtarisht për vetë-ndihmë i shkruar nga folësi motivues dhe autori Robin Sharma.

Burra që nuk i donin gratë

Burra që nuk i donin gratë

Burrat që nuk i donin gratë është një roman thriller i shkruar nga Stieg Larsson. Ejani, dini më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Zemra me të cilën jetoj

Zemra me të cilën jetoj

Zemra me të cilën unë jetoj është një roman historik nga José María Pérez, i njohur më mirë si Peridis. Ejani, dini më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Pafundësi në një kallam

Pafundësi në një kallam

Infinity in a junk është një ese nga shkrimtarja dhe filologu nga Zaragoza, Irene Vallejo. Ejani, mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Fati i heronjve

Fati i heronjve

Fati i heronjve është një roman historik nga shkrimtari i shquar spanjoll Chufo Llórens. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Errësira dhe agimi

Errësira dhe agimi

Errësira dhe Agimi është parathënie e trilogjisë së njohur të Fil Foljeve të Tokës të Ken Follet. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Tierra, nga Eloy Moreno

Tierra, nga Eloy Moreno

Tierra (2020) është një roman me nuanca të qarta bashkëkohore nga shkrimtari spanjoll Eloy Moreno. Ejani, dini më shumë për veprën dhe autorin.

Koha midis tegelave

Koha midis tegelave

El tiempo entre costuras (2009) është një roman nga shkrimtarja spanjolle María Dueñas. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Sytë e verdhë të krokodilëve

Sytë e verdhë të krokodilëve

Sytë e Verdhë të Krokodilëve është një bestseller nga shkrimtarja franceze Katherine Pancol. Ejani, mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Manuel Rivas

Manuel Rivas

Manuel Rivas është një shkrimtar spanjoll i konsideruar si një nga eksponentët më të shquar të letërsisë bashkëkohore galike. Gjatë tij ...

Yukio mishima

Yukio mishima

Yukio Mishima ishte një romancier, poet dhe eseist i rëndësishëm japonez i shekullit të XNUMX-të. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Rruga e gjatë për në shtëpi

Rruga e gjatë për në shtëpi

Rruga e gjatë për në shtëpi (nga D. Steel) është një përrallë që mishëron vështirësi dhe padrejtësi. Ejani, mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Wislawa Szymborska

Wislawa Szymborska

Wislawa Szymborska është një poete pak e njohur, megjithatë, ajo fitoi çmimin Nobel për letërsinë në 1996. Zbuloni më shumë rreth këtij autori.

Epoka e pafajësisë

Epoka e pafajësisë

Epoka e pafajësisë është një klasik i shekullit të XNUMX-të, shkruar nga autori amerikan Edith Wharton. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e saj.

Dielli i mesnatës

Dielli i mesnatës

Dielli i mesnatës është një roman i letërsisë fantastike nga shkrimtarja amerikane Stephenie Meyer. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e saj.

Nëna e Frankenstein

Nëna e Frankenstein

Nëna e Frankenstein është një roman historik nga shkrimtari spanjoll Almudena Grandes. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Jeta gënjeshtare e të rriturve

Jeta gënjeshtare e të rriturve

Jeta gënjeshtare e të rriturve tregon se çfarë jeton një vajzë kur njeh realitetin e të moshuarve. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.