Ku ishim të pamposhtur

Ku ishim të pamposhtur

Ku ishim të pazgjidhshëm (2018) është një roman kriminal nga shkrimtarja spanjolle María Oruña. Ejani, mësoni më shumë për autoren dhe punën e saj.

E keqja e Corcira

E keqja e Corcira

El mal de Corcira (2020) është një roman kriminal nga shkrimtari i shquar spanjoll Lorenzo Silva. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Të gjitha këto do t'ju jap

Të gjitha këto do t'ju jap

E gjithë kjo që do të të jap (2016) është një roman krim nga shkrimtarja baske Dolores Redondo. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Vallja e tulipanit

Vallja e tulipanit

Vallja e Tulipanit është një thriller më i shitur nga shkrimtari spanjoll Ibon Martín vlvarez. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Burra që nuk i donin gratë

Burra që nuk i donin gratë

Burrat që nuk i donin gratë është një roman thriller i shkruar nga Stieg Larsson. Ejani, dini më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Libra Sherlock Holmes

Libra Sherlock Holmes

Sherlock Holmes është një ikonë e kulturës popullore e krijuar nga Arthur Conan Doyle. Ejani, njihni autorin dhe porosinë për të lexuar veprën.

Mbretëresha e Kuqe

Mbretëresha e Kuqe

Reina Roja (2018) është një triller i shkruar nga Spanjolli Juan Gómez-Jurado. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikim i Psikologut

Libri i Psikologut

Libri Psikologu është një roman nga studiuesja dhe psikologia norvegjeze Helene Flood. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Trilogjia e Nuses Cigan

Trilogjia e Nuses Cigan

Nën pseudonimin Carmen Mola, vjen trilogjia drithëruese e Nusja cigane. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Librat më të mirë nga Jöel Dicker

Librat më të mirë nga Jöel Dicker

I quajtur gjithashtu "Princi i Vogël i Letërsisë Bashkëkohore të Zezë", librat e tij janë një sukses. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Librat më të mirë të pezullimit

Librat më të mirë të pezullimit

Pasiguria, tensioni, frika ... janë elementet e librave më të mirë të pezullimit. Ejani, takoni veprat më të shquara dhe autorët e tyre.

Librat më të mirë të Agatha Crhistie.

Librat më të mirë Agatha Christie

Zgjedhja e librave më të mirë të Agatha Christie është një ndërmarrje e vështirë. Sidoqoftë, ato më të mirat janë përpiluar këtu. Ejani dhe lexoni në lidhje me të.

Librat më të mirë të policisë

Librat më të mirë të policisë

Përpjekja për të zgjedhur librat më të mirë të krimit gjatë gjithë historisë nuk është një detyrë e lehtë. Por këtu ka mbetur një grumbull i ushqyer mirë.

Rishikimi i Riteve të Ujit.

Ritet e ujit

Los ritos del agua është një roman krim i krijuar nga autorja vitoriane Eva García Sáenz de Urturi. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

John Verdon.

John verdon

John Verdon është një romancier amerikan më i njohur për serinë e tij misterioze thriller. Ejani, dini më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Romani i zi.

Romani i zi

Raymond Chandler e përcaktoi romanin e krimit si "romanin e botës profesionale të krimit". Ejani, mësoni më shumë për këtë zhanër letrar.

Romani detektiv.

Romani detektiv

Romani detektiv është një nga zhanret më të njohur letrar me numrin më të madh të ndjekësve sot. Ejani, mësoni më shumë rreth autorëve dhe veprave të tyre.

Rishikimi i Bijës së Orëbërësit.

Vajza e orëndreqësit

Vajza e Watchmaker shihet si titulli më ambicioz i Morton. Një roman krimi plot pezull dhe terror. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i anijes së fundit.

Anija e fundit

Varka e fundit është mbyllja e një serie romanesh kriminale të paraprirë nga Ojos de agua dhe La playa de los ahogados. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i zhdukjes së Stephanie Mailer.

Zhdukja e Stephanie Mailer

Zhdukja e Stephanie Mailer është një nga romanet më të shquar të krimit francez të mijëvjeçarit të ri. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Stieg Larsson.

Stieg Larsson

Stieg Larsson ishte një autor suedez i vlerësuar në të gjithë botën për zgjimin e papritur të dhuratës së tij letrare. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Rishikimi i Lordëve të kohës.

Zotërat e kohës

Tek Lordët e Kohës, Eva García Sáenz sjell rezultatin mjeshtëror të trilogjisë rreth Inspektorit Unai. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Trilogjia e Qytetit të Bardhë.

Trilogjia e Qytetit të Bardhë

Trilogjia e Qytetit të Bardhë është një triller nga romancierja spanjolle Eva García Sáenz de Urturi. Ejani dhe mësoni më shumë rreth këtij romani krimi dhe autorit të tij.

Rishikimi i gjithçkaje që ka ndodhur me Miranda Huff.

Gjithçka që ndodhi me Miranda Huff

Gjithçka që ka ndodhur me Miranda Huff është romani i tretë i krimit nga shkrimtari i ri spanjoll Javier Castillo. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Fytyra veriore e zemrës

Pas një pushimi të merituar, Dolores Redondo kthehet me Fytyrën e Veriut të Zemrës dhe Terrorin e Kompozitorit. Ejani të mësoni më shumë rreth librit dhe autorit të tij.

Libra nga Javier Castillo.

Librat e Javier Castillo

Librat e Javier Castillo janë bërë një fenomen në të gjithë botën për shkak të komploteve dhe kthesave të tyre të papritura. Ejani dhe mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Rishikimi i çrregullimit që lini.

Rrëmujën që lini nga Carlos Montero

Raquel vjen në Novariz për të bërë një zëvendësim, atje mëson se do të zëvendësojë dikë që vdiq në mënyrë misterioze. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Libra nga Marta Robles.

Librat e Marta Robles

Punimet e këtij shkrimtari shkojnë nga kërkimi historik te historitë e trilluara dhe përmbledhjet bibliografike. Ejani dhe dini më shumë për të.

Librat e Trilogjisë Baztán.

Trilogjia Baztán

Trilogjia Baztán është një sagë nga Dolores Redondo që rrëfen krime të çuditshme që Amaia Salazar duhet të zgjidhë. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Edgar allan Poe: zëri i depresionit.

Edgar Allan Poe, zëri i depresionit

Puna e Edgar Allan Poe tregon terrorin në rrënjët e saj, dhe gjithashtu tregon lidhjen e saj me depresionin. Ejani dhe mësoni më shumë për jetën e tij dhe shkrimet e tij.

Dolores Redondo, libra të shquar, Trilogjia Baztán.

Dolores Redondo: Libra të veçuar

Librat e Dolores Redondo kanë bërë që bota e letërsisë të dridhet, veçanërisht që nga mbërritja e saj në kinema. Ejani dhe mësoni më shumë për jetën dhe punën e tij.

Librat e Agatha Christie.

Agatha Christie: libra

Vepra letrare e Agatha Christie është një nga më të plota dhe më të rëndësishme brenda romanit të krimit. Ejani dhe mësoni më shumë rreth librave dhe jetës së tij.

Lorenzo Silva: libra të jashtëzakonshëm.

Lorenzo Silva: libra me tipare

Shkrimtari spanjoll Lorenzo Silva ka shënuar një moment historik në shekujt XNUMX dhe XNUMX me veprat e tij letrare policore. Ejani dhe mësoni më shumë për jetën e tij dhe librat e tij.

Torquay: Ky është qyteti ku lindi Agatha Christie sot.

Agatha Christie: një jetë po aq emocionuese sa romanet e saj.

Agatha Christie, e lindur si, Agatha Mary Clarissa Miller, shkrimtarja më e famshme e të gjitha kohërave, e cila theu të gjitha skemat e zhanrit të zi Agatha Christie, shkrimtarja më e famshme e të gjitha kohërave, e cila theu të gjitha skemat e zhanrit të zi lindi më 1890 në Angli, në Torquay.

Gijón, një mjedis i jashtëzakonshëm për Javën e Zezë, një nga festivalet më të njohur evropianë.

Java e Zezë Gijón 2018

Java e Zezë e Gijón mbledh së bashku njëqind shkrimtarë të zhanrit të zi që do të ndajnë argëtim dhe lexim me publikun midis 6 dhe 15 korrikut.

Lamtumirë Philip Kerr. Bernie Gunther humbet babanë e tij.

Shkrimtari skocez Philip Kerr ndërroi jetë dje të Premten 23 për shkak të kancerit. Lajme shumë të trishtueshme dhe të papritura për të gjithë dashamirët e zhanrit të zi dhe sigurisht për mijëra lexues të saj. Bernie Gunther është jetim.

Novel Detectives: Ndonjë ngjashmëri me realitetin?

Nga Sherlock Holmes te Pepe Carvalho përmes Hercule Poirot, Phillip Marlowe apo Greva e fundit e Cormoran, të gjithë kemi një ide se çfarë bën në kokën tonë një detektiv privat. A ekzistojnë ato në realitet?

Edgar Allan Poe. 209 vjet pas lindjes së tij. Disa nga frazat e tij

Tani janë 209 vjet nga lindja e Edgar Allan Poe, kështu që edhe një herë është koha ta përgëzojmë për përjetësinë e tij si një i madh midis të mëdhenjve të romanit, historisë, poezisë dhe, mbi të gjitha, terrorit, pasionit dhe ndjenja më e mbingarkuar. Sot janë disa nga frazat e tij.

Një vrasës i vajzave fillon trilogjinë e Amaia Salazar.

Detektivë femra që përcaktojnë trendin: Amaia Salazar

Amaia Salazar është një Inspektor i Policisë Forale të Navarra, ajo studioi në Quantico, në akademinë e FBI. Ajo është rreth të tridhjetave, e martuar me një skulptor amerikan dhe kur fillon trilogjia, ajo nuk ka fëmijë. Ajo mbart një të kaluar të tmerrshme, është një e mbijetuar.

Sot është ditëlindja e Paul Auster

Sot është ditëlindja e Paul Auster, shkrimtarit dhe kineastit amerikan. Me 70 vjet nën rripin e tij, ai është një nga shkrimtarët më të mirë të romaneve të krimit.