Festimi i San Martín me disa derra letrarë

11 nëntor. San Martin. Dhe tashmë e dini: kjo ditë i vjen çdo derri. Po ashtu në letërsi. I hedh një vështrim këtyre 6 librave ku derrat janë protagonistë ose objekt i rrëfimit nga autorë të ndryshëm.

Stephen King

Stephen King, metaletura e tij dhe ndërtekstualiteti i veprave të tij.

Shumë njerëz e njohin Stephen King-un si mjeshtrin e tmerrit, ose ndonjë nofkë tjetër të çuditshëm që lidhet me këto lloj historish. Por jo gjithçka Shumë njerëz e njohin Stephen King si "mjeshtrin e terrorit", por pak e njohin karakterin metaliterar dhe ndërtekstualitetin e romaneve të tij.

Pse shkruajme

Pse shkruajme Rruga e pasigurt e shkrimtarit.

"Ai duhet të ketë qenë një furrtar", më tha një shkrimtar shumë vite më parë. Deri më sot, unë ende identifikohem me ato fjalë. Të gjithë ne pse shkruajmë? Një pyetje që të gjithë shkrimtarët ia kanë bërë vetes. E vetmja siguri është se rruga e shkrimtarit është e pasigurt.

Blloku i Shkrimtarit

Historiku dhe forma në letërsi. Çfarë themi dhe si e themi.

Sot unë do të diskutoj një temë që, megjithëse është e rëndësishme në të gjitha artet, në letërsi shumë më tepër për shkak të karakteristikave të saj: Unë po i referohem kundërshtimit. Sot do të diskutojmë një temë që, megjithëse është e rëndësishme në të gjitha artet, në letërsi shumë më tepër: kundërshtimi dhe marrëdhënia midis sfondit dhe formës.

Libër bosh

Disa mite që lidhen me artin e shkrimit të romaneve.

Nga të gjitha punët, ajo e një shkrimtari është ndoshta një nga mitet më të lidhura me të. Shumica dërrmuese e tyre nuk janë të reja, por ndoshta janë vepra e shkrimtarit është një nga mitet më. Le të shohim disa që lidhen me artin e shkrimit të romaneve.

Librat më të mirë Evropianë

Këta libra më të mirë evropianë thellohen në historinë dhe ndryshimet sociologjike të kontinentit të vjetër përmes historive mbërthyese.

Librat më të mirë Futuristic

Këta libra më të mirë futuristikë na sjellin në një panoramë distopike të parë nga këndvështrimi i autorëve të ndryshëm si Huxley ose Wells.

Princi i Vogël

Libra me mbarimet më të mira

Këta libra me përfundimet më të mira në histori konfirmojnë fuqinë e tregimeve të caktuara për të na kapur në rreshtat e tyre të fundit.

Librat më të mirë meksikanë

Këta libra më të mirë meksikanë përfshijnë një letërsi të shënuar nga ndjenja e Revolucionit Meksikan ose rryma të tilla si realizmi magjik.

Sagat më të mira të librit

Harry Potter ose Daenerys Targaryen janë disa nga personazhet e përfshirë në këto sagat më të mira të librave në histori, në të cilin mund të zhytesh.

autorët më të mirë amerikanë

Shkrimtarët më të mirë Amerikanë

Ernest Hemingway ose Emily Dickinson janë vetëm disa nga shkrimtarët e ardhshëm më të mirë amerikanë, veprat e të cilëve tashmë janë pjesë e historisë.

Vështirë për të lexuar libra

Pavarësisht statusit të tyre si vepra të mëdha letrare, këta libra të lexueshëm me vështirësi jo gjithmonë i kënaqin të gjithë lexuesit.

JK Rowling: Kimia e ndërlikuar e suksesit.

JK Rowling: Një shembull i kapërcimit

Mësuesja që e bëri jetën të mjerueshme për Joanne Rowling, zonja Morgan, është një nga personazhet më të liga te Harry Potter: Profesori Severus Snape.

#FeriaDelHilo: Konkursi i Parë i Tuiterature.

Tweet: Fenomeni i ri letrar?

Verën e kaluar, cicërima, në formën e një historie pezull të krijuar nga Manuel Bartual, u bë virale dhe shënoi fillimin e një fenomeni letrar.

Gabriel García Márquez

Librat më të mirë të realizmit magjik

Aftësia për të kombinuar magjinë dhe jetën e përditshme i bën këta libra më të mirë të realizmit magjik përfaqësuesit më të mirë të kësaj zhanri që u shfaqën në Amerikën Latine.

Librat më të mirë të vendosur në det

Duke përfituar nga ardhja e afërt e verës, këta libra më të mirë të vendosur nga deti janë një udhëtim freskues nëpër disa nga veprat e mëdha të letërsisë.

Librat më të mirë të Salman Rushdie

Ndër librat më të mirë të Salman Rushdie gjejmë jo vetëm disa nga historitë më të mira të Indisë, por edhe analizën e përsosur të një vendi sa të trazuar aq edhe tërheqës.

Xabier Gutiérrez: Autor i tetralogjisë El Aroma del Crimen.

Intervistë me Xabier Gutiérrez, krijues i zhanrit Gastronomic Noir

Xabier Gutiérrez, San Sebastián, 1960, krijues i noir gastronomik, në të cilin zhanri noir zhvillohet midis sobave dhe enëve nënshkruese. Xabier është një nga kuzhinierët më të njohur në vendin tonë dhe autori i tetralogjisë Los Aromas del Crimen, me protagonist nënkomisarin e Ertzaintza, Vicente Parra.

"Inkuizicioni Spanjoll", Monty Python.

Literatura, perversiteti dhe korrektësia politike.

Arti nuk ekziston me synimin për të qenë "korrekt", për këtë ne tashmë kemi hipokrizinë tonë të përditshme shoqërore, por për të lartësuar si bukurinë ashtu edhe tmerrin e gjendjes njerëzore. Literatura dhe korrektësia politike janë si vaji dhe uji.

Sir Terry Pratchett

Librat më të mirë fantazi ndonjëherë

Në tokën e mesme, aventurat e një magjistari të ri ose universit të Pratchett-it përshtaten në zgjedhjen vijuese të librave më të mirë të fantazisë ndonjëherë.

Anna Frank

Librat më të mirë jo-trillues

Këta libra më të mirë jo-trillues variojnë nga manifesti i Zarathustrës tek vizioni feminist i Virginia Woolf përmes mënyrave të tjera për të kuptuar një kohë të caktuar në histori.

Librat më të mirë për Indinë

Nga aventurat e Ramayana te situata aktuale e grave në vendin aziatik, këta libra më të mirë për Indinë analizojnë fytyrat e ndryshme të asaj që është një nga kombet më unike në botë.

Poezia e Becquer

Librat më të mirë me poezi ndonjëherë

Neruda ose Dickinson janë vetëm disa nga autorët e përfshirë në këtë përzgjedhje të librave më të mirë me poezi në histori të ngarkuar me lirika të përjetshme dhe të përjetshme.

Imazhi nga Haruki Murakami

Librat më të mirë të Haruki Murakami

Duke kapërcyer realizmin dhe fantazinë, midis Lindjes dhe Perëndimit, këta libra më të mirë nga Haruki Murakami përfaqësojnë thelbin e autorit më të njohur japonez në botë.

Librat më të mirë për udhëtime

Ngjyrat e Indisë ose festimet e San Fermín kryqëzohen në listën e mëposhtme të librave më të mirë për të udhëtuar nga Hemingway, Steinbeck ose Kerouac.

Dubrovnik: Të ndihesh si një nga protagonistët e Game of Thrones.

Turizmi letrar: Pushimet në romane.

Turizmi letrar është në modë. Oferta për të rikrijuar cilësimet e romaneve tuaja të preferuara po rritet. Nga qytetet përcjellëse të sagës televizive të Game of Thrones në rrugët e Londrës në gjurmët e Sherlock Holmes.

Librat e perëndive skandinave dhe të miteve

Këta libra më të mirë të miteve dhe perëndive norvegjeze na zhytin në univers dhe legjenda të luftëtarëve të armatosur me rrufe, vajza të ngrira dhe çekanë të pavdekshëm.

Të gjithë librat nga Camilla Läckberg

Bashkë me botimin në Spanjë të Magjistares, ne lundrojmë nëpër historitë e letërsisë suedeze të përjetësuar nga librat më të mirë të Camilla Läckberg.

Problemet e leximit në një botë audiovizive.

Sot, në mes të vitit 2018, nuk mund të hapet një roman pa marrë katër mesazhe nga WathsApp dhe gjashtë njoftime nga Twitter. Le të shohim problemet e leximit në një botë audiovizive.

Librat më të mirë ndonjëherë

Nga García Márquez në Lindjen e Largët, ne eksplorojmë librat më të mirë në histori që duhet të lexoni të paktën një herë në jetën tuaj.

Lamtumirë Philip Kerr. Bernie Gunther humbet babanë e tij.

Shkrimtari skocez Philip Kerr ndërroi jetë dje të Premten 23 për shkak të kancerit. Lajme shumë të trishtueshme dhe të papritura për të gjithë dashamirët e zhanrit të zi dhe sigurisht për mijëra lexues të saj. Bernie Gunther është jetim.

Historitë më të mira në histori

Këto tregime më të mira në histori konfirmojnë fuqinë e letërsisë së shkurtër nga disa prej shkrimtarëve më universalë në botën e letrave.

Esteban Navarro: shkrimtar dhe polic.

Intervistë me Esteban Navarro: shkrimtar i romanit të krimit dhe oficer policie.

Esteban Navarro është Murcian nga lindja dhe nga Huesca me birësim, polic kombëtar dhe shkrimtar, autor me shumë zhanre dhe i apasionuar pas zhanrit të zi, profesor në Shkollën Kanariane të Krijimit Letrar, Krijues i Konkursit të Policisë dhe Kulturës, Bashkëpunëtor i Aragón Negro Festivali dhe bashkëpunëtori i disa gazetave. 

Disa shënime letrare kurioze

Në artikullin tonë sot ne ju sjellim disa shënime letrare kurioze në mënyrë që t'i njihni ato nëse akoma nuk keni prova të tyre.

A e njihni aplikacionin Bookchoice?

Në këtë artikull ju njohim me një aplikacion të ri për librat dhe librat audio: A e njihni aplikacionin Bookchoice? Këtu flasim për të.

5 shkrimtarë që bënë histori

Në artikullin tonë sot ju sjellim 5 shkrimtarë të mëdhenj që bënë histori: Gloria Fuertes, Virginia Woolf, Rosalía de Castro, Jane Austen dhe María de Zayas.

Víctor del Árbol, Çmimi Nadal 2016 për Evën e Pothuajse Çdo gjëje.

Intervistë me Víctor del Arbol, Çmimi Nadal 2016.

Víctor del Árbol e bën romanin e krimit diçka më shumë se një zhanër. Secila prej historive të tyre është e ndryshme, fillon nga e para, asgjë nuk është e parashikueshme. Asnjë nga romanet e tij nuk e përgatit lexuesin për një tjetër.

Pirateria e librave do të jetë histori në 10 vjet me BlockChain

Pse pirateria e librave do të vdesë për 10 vjet?

Pirateria e librave vret kulturën. Ne mbijetojmë sepse kemi besim. Shoqëria ekziston sepse ekziston besimi: çdo ditë vendosim jetën tonë dhe të atyre që duam më shumë në duart e shumë njerëzve, shumicën e të cilëve as nuk i njohim.