Tregime të Edgar Allan Poe

Tregime të Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe (1809 – 1849) ishte një nga autorët e pavdekshëm të letërsisë në gjuhën angleze. Ejani dhe mësoni më shumë rreth tij dhe punës së tij.

Pazos de Ulloa

Pazos de Ulloa

Los Pazos de Ulloa (1886) është një roman i shkrimtares spanjolle Emilia Pardo Bazán. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Përmbledhje e Iliadës

Përmbledhje e Iliadës

Iliada e Homerit është një nga poemat epike më të famshme të të gjitha kohërave. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Faqet për të shkarkuar libra falas

Faqet për të shkarkuar libra falas

Po kërkoni një mënyrë për të lexuar libra falas pa përdorur piraterinë? Këtu kemi lënë faqet më të mira për të shkarkuar libra falas.

Shkrues fantazmash

Shkrues fantazmash

A keni menduar ndonjëherë se çfarë është një shkrimtar fantazmë apo keni menduar të jeni i tillë? Këtu ju këshillojmë se si të filloni.

Nëpër dritaren time

Nëpër dritaren time

Përmes dritares sime është një trilogji nga shkrimtarja venezueliane Ariana Godoy. Ejani, mësoni më shumë për autoren dhe veprën e saj.

Stefan Cvajg: libra

Stefan Cvajg: libra

Stefan Cvajg ishte një tregimtar i vlefshëm vjenez që theu rekorde shitjesh në kohën e tij. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e tij.

Detet e jugut

Detet e jugut

Los mares del sur ishte romani i katërt i botuar nga shkrimtari katalanas Manuel Vásquez Montalbán. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Karakteristikat e gjeneratës '98

Karakteristikat e gjeneratës '98

Brezi i '98 ishte një grup mendimtarësh dhe shkrimtarësh spanjollë të lindur midis 1860 dhe 1870. Ejani, mësoni më shumë për këtë lëvizje.

Tregtari i librit

Tregtari i librit

Tregtari i librit është një thriller historik i shkrimtarit spanjoll Luis Zueco. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

një qese me mermer

një qese me mermer

Një thes me mermer është vepra më përfaqësuese e shkrimtarit francez Joseph Joffo. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Librat e Enrique de Vicente

Enrique de Vicente: libra

Enrique de Vicente njihet për programin Cuatro, Cuarto Milenio, por a keni lexuar ndonjë nga librat e tij? Zbuloni sa ka.

Pio Baroja: libra

Pio Baroja: libra

Librat e Pío Baroja pasqyrojnë preferenca të qarta antiretorike dhe një temperament larg realizmit. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

biografia e Rosalia de Castro

Biografia e Rosalia de Castro

A e dini biografinë e Rosalía de Castro? Zbulojeni në këtë artikull dhe zbuloni se çfarë veprash na la për të lexuar.

Carl Gustav Jung: Libra

Carl Gustav Jung: Libra

Rëndësia e Carl Gustav Jung në mjekësi është pa dyshim. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Dunë

Dunë

Dune, ideja e Franz Herbert, është ekskluziviteti më i njohur i të gjitha kohërave. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

shkrimtaret feministe

shkrimtaret feministe

A njihni shkrimtare feministe? Ju japim një listë me disa nga emrat e mëdhenj që letërsia na ka lënë ndër vite.

Qyteti i avullit

Qyteti i avullit

La ciudad de vapor është një tekst përmbledhës nga shkrimtari i Barcelonës, Carlos Ruiz Zafón. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Marsh. Përzgjedhja e risive

Kjo është një përzgjedhje e risive editoriale për muajin mars, me tituj të rinj kryesisht në romanet kriminale.

Përmbledhje e Lazarillo de Tormes

Lazarillo de Tormes: përmbledhje

A ju është kërkuar të lexoni Lazarillo de Tormes dhe dëshironi një përmbledhje? Atëherë do të gjeni atë që kërkoni dhe do të dini se çfarë ndodh në libër dhe si përfundon

Poet në New York

Poet në Nju Jork

Poeta en New York konsiderohet si një nga tekstet më të rëndësishme të spanjollit Federico García Lorca. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Vepra nga Juan Valera

Vepra nga Juan Valera

Juan Valera është një nga autorët mbizotërues të letërsisë spanjolle të shekullit të XNUMX-të. Ejani dhe mësoni më shumë për shkrimtarin dhe veprën e tij.

Loja Soul Penguin

Javier Castillo: Loja e shpirtit

A e njihni Javier Castillo dhe The Soul Game? A e dini se për çfarë bëhet fjalë romani i pestë i këtij autori suspens? Zbuloni të gjitha.

Shtrigat

Shtrigat

The Witches (1983) është një tekst i letërsisë për fëmijë me nuanca të fantazisë së errët nga Roald Dahl. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Trashëgimi në kocka

Trashëgimi në kocka

Legacy in the bones (2013) është një roman kriminal i shkrimtares së famshme spanjolle Dolores Redondo. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

dashuri ne kohen e koleres

Dashuria në kohën e kolerës

Dashuria në kohën e kolerës është një nga librat më të vlerësuar të Gabriel García Márquez. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin.

shkurt. Përzgjedhja e risive

Shkurti na sjell shumë lajme editoriale. Kjo është një përzgjedhje prej 6 titujsh që nënshkruajnë emra në spanjisht.

libra bram stoker

Librat e Bram Stoker

Ka shumë libra të Bram Stoker, megjithëse ai njihet vetëm si autori i Drakulës. Por a doni të takoni të tjerët? Ne flasim me ju për to.

Libra nga Roberto Bolaño

Roberto Bolaño ishte një nga shkrimtarët bashkëkohorë më të shquar në botën spanjolle. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e tij.

kopertinat e librave enola Holmes

Enola Holmes: libra

A e njihni Enola Holmes dhe librat e saj? Zbuloni se kush është ky personazh që u bë i famshëm për përshtatjen e Netflix dhe çfarë librash ka.

Percy Jackson: Librat

Percy Jackson: Librat

A e dini sagën e Percy Jackson, librat, filmat dhe serialet e tij? Zbuloni sa libra ka, për çfarë bëhet fjalë dhe më shumë.

Si të shkruani një skenar

Si të shkruani një skenar

Nuk dini si të shkruani një skenar? Nëse dëshironi të krijoni një cilësi, ne ju japim hapat që duhet të ndërmerrni për ta arritur atë dhe për t'u vënë re.

Fernando Aramburu: libra

Fernando Aramburu: libra

Fernando Aramburu është një nga romancierët më të shquar në skenën letrare spanjolle. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Libra nga Nieves Concostrina

Nieves Concostrina: libra

Nieves Concostrina është një shkrimtare nga Madridi e njohur për mënyrën e saj origjinale të të treguarit të historisë. Ejani, mësoni më shumë për autoren dhe veprën e saj.

Libra nga María Oruña

Libra nga María Oruña

María Oruña është një shkrimtare spanjolle e vlerësuar për sagën e saj: Los Libros del Puerto Escondido. Ejani, mësoni më shumë për autoren dhe veprën e saj.

Librat e Elena Ferrantes

Librat e Elena Ferrantes

Elena Ferrante është pseudonimi i një shkrimtareje më të shitur italiane. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e saj.

Libra që lidhin

Libra që lidhin

Zbuloni një përzgjedhje librash që lidhen me fillimin e leximit dhe nuk mund të ndaleni derisa të arrini në fund.

Julio Cotázar: poezi

Julio Cortázar: poezi

Julio Cortázar ishte një shkrimtar i rëndësishëm argjentinas, poezia e të cilit spikati në skenën letrare botërore. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e tij.

Fran lebowitz

Fran lebowitz

Fran Lebowitz është një shkrimtare amerikane që u dallua në vitet XNUMX me librin e saj Metropolitan Life. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e saj.

Emily Dickinson

Emily Dickinson: poezi

Emily Dickinson ishte një nga poetet më të rëndësishme amerikane. Ejani, mësoni më shumë për jetën dhe veprën e tij.

Libri i dashurisë së mirë

Libri i dashurisë së mirë

Libri "Dashuria e mirë" është një tekst i ndryshëm i prodhuar nga Juan Ruiz, kryeprifti i Hitës i shekullit të XNUMX-të. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Librat e Aldous Huxley

Aldous Huxley: libra

A e dini kush është Aldous Huxley? Dhe librat tuaj? Zbuloni biografinë e autorit dhe librat që ka shkruar në karrierën e tij letrare.

Rimat dhe legjendat e Bécquer-it

Rimat dhe legjendat e Bécquer-it

Nëse e njihni Bécquer-in, një nga librat e tij më të famshëm është Rimas y leyendas de Bécquer. Por për çfarë bëhet fjalë? Kur e keni shkruar?

Ujku i zi

Ujku i zi

Loba negra (2019) është romani i nëntë i autorit spanjoll Juan Gómez-Jurado. Ejani, mësoni më shumë për shkrimtarin dhe veprën e tij.

Luledielli i verbër

Luledielli i verbër

Los girasoles ciegos është një libër me tregime nga shkrimtari madrilen Alberto Mendez. Ejani dhe mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Pragu i përjetësisë

Pragu i përjetësisë

Pragu i Përjetësisë është një roman historik fiksion i shkrimtarit britanik Ken Follett. Ejani, mësoni më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Heretiku

Heretiku

Heretiku është një roman historik i shkrimtarit të famshëm Valladolid Miguel Delibes. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Ana Maria Matute

Ana Maria Matute

A e dini se kush ishte Ana María Matute? E dini si ka qenë jeta e kësaj autoreje dhe librat që ka botuar, si dhe çmimet që ka fituar.

Abdulrazak Gurnah

Abdulrazak Gurnah

Abdulrazak Gurnah është një shkrimtar tanzanian që fitoi Çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2021. Ejani, mësoni më shumë rreth tij dhe veprës së tij.

Matilda

Matilda

Matilda është një klasikë e letërsisë për fëmijë e shkruar nga romancieri i njohur Roald Dahl. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

kush është George RR Martin

George RR Martin

George RR Martin është autori me famë botërore i serisë A Song of Ice and Fire, libri i parë i të cilit është Game of Thrones. Dije jetën e tij

Librat e Federico Moccia

Federico Moccia: libra

Federico Moccia është një nga autorët më të njohur në botë për të mitur, ose të rritur, por sa libra ka shkruar? Cilat jane?

Ramón Gomez de la Serna

Ramón Gomez de la Serna

Ramón Gómez de la Serna ishte një shkrimtar spanjoll, një nga eksponentët më të mëdhenj të letërsisë hispanike. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e tij.

Librat e rekomanduar për vjeshtë

Librat e rekomanduar për vjeshtë

Koha e gjetheve të vdekura ka mbërritur, dhe duke menduar për të këtu ne lëmë një përzgjedhje të librave të rekomanduar për vjeshtën. Ejani dhe takoni ata.

Librat e Veronica Roth

Veronica Roth: libra

A e keni lexuar Veronica Roth? A e dini se cilët janë librat e tij? Zbuloni biografinë e Verónica Roth, librat dhe kuriozitetet e shkrimit të saj.

Në pritje të Godot

Në pritje të Godot

Duke pritur për Godot (1948) është një shfaqje e teatrit absurd të shkruar nga irlandezi Samuel Beckett. Ejani dhe mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Javier Reverte: libra

Javier Reverte: Libra

Javier Reverte ishte një shkrimtar dhe gazetar i njohur spanjoll. Ejani dhe mësoni më shumë për punën e tij të gjerë dhe për jetën e tij.

Majmuni i katërt

Majmuni i katërt

Majmuni i katërt është romani i dytë i autorit amerikan JD Barker. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Pylli i katër erërave

Pylli i katër erërave

A keni dëgjuar për librin Pylli i Katër Erërave? Ne ju tregojmë për të, autorin e tij dhe arsyet pse duhet ta lexoni.

Kujtimet e një të egri

Kujtimet e një të egri

Kujtimet e një të egri është një roman i shkrimtarit Valencian Bebi Fernández - Zonja. Kam pirë. Ejani dhe mësoni më shumë për autoren dhe punën e saj.

Gjëegjëza e dhomës 622

Gjëegjëza e dhomës 622

Enigma e Dhomës 622 është romani i fundit i shkrimtarit të mrekullueshëm zviceran Joël Dicker. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

vajza e borës

Vajza e borës

A e keni lexuar Vajzën e borës? Çfarë dini për këtë libër të autorit Javier Castillo? Zbuloni nëse ia vlen të lexohet, ose nëse ka një vazhdimësi

Si të shkruani një best seller

Si të shkruani një best seller

Po kërkoni çelësat se si të shkruani një best seller? Ato nuk janë të pagabueshme, dhe një gjë funksionon për çdo shkrimtar, por ja ku janë.

Llojet e librave

Llojet e librave

Ka shumë lloje të librave që klasifikohen sipas kritereve të ndryshme. Njihuni me disa prej tyre për të ditur sa janë.

Llojet e tregimeve

Llojet e tregimeve

Sipas kritereve të ndryshme mund të gjeni lloje tregimesh. A doni të dini se çfarë ka atje? Zbulojini ato më poshtë.

Alexandra Pizarnik

Alexandra Pizarnik

Alejandra Pizarnik ka qenë poetja argjentinase më e lexuar në botë në pesëdhjetë vitet e fundit. Ejani, mësoni më shumë për autoren dhe punën e saj.

Dyshimi i Sofjes

Dyshimi i Sofjes

Dyshimi i Sofias (2019) është një roman historik i trilluar nga artistja spanjolle Paloma Sánchez-Garnica. Ejani, mësoni më shumë për autoren dhe punën e saj.