Manovra e breshkës. Rishikimi

Përshtatja në ekranin e madh të romanit të Benito Olmos, Manovra e Breshkave, është publikuar dhe unë pata fatin të frekuentova pamjen paraprake. Ky është rishikimi im.

A lexojnë më pak gjeneratat e reja?

A lexojnë më pak gjeneratat e reja?

A lexojnë më pak brezat e rinj? Kjo është një pyetje që ka ndjekur mendjet e shumë viteve të fundit. Ejani, lexoni pak në lidhje me të dhe jepni mendimin tuaj.

Planet mbyll Rrethin e Lexuesve.

Grupo Planeta mbyll Rrethin e Lexuesve

Redaksia referon se "ndryshimi i zakoneve në konsumimin e qytetarëve" ishte shkaku. Ejani dhe mësoni më shumë për atë që ka ndodhur dhe pasojat e saj.

Izotipi i Bibliotekës Virtuale të Servantesit.

Servantesi Virtual

Cervantes Virtual është një faqe në internet e ngarkuar me studimin dhe përhapjen e gjuhës Spanjolle. Ejani dhe mësoni më shumë rreth përmbajtjes dhe historisë së tij.

Dubrovnik: Të ndihesh si një nga protagonistët e Game of Thrones.

Turizmi letrar: Pushimet në romane.

Turizmi letrar është në modë. Oferta për të rikrijuar cilësimet e romaneve tuaja të preferuara po rritet. Nga qytetet përcjellëse të sagës televizive të Game of Thrones në rrugët e Londrës në gjurmët e Sherlock Holmes.

Lamtumirë Philip Kerr. Bernie Gunther humbet babanë e tij.

Shkrimtari skocez Philip Kerr ndërroi jetë dje të Premten 23 për shkak të kancerit. Lajme shumë të trishtueshme dhe të papritura për të gjithë dashamirët e zhanrit të zi dhe sigurisht për mijëra lexues të saj. Bernie Gunther është jetim.

Neruda nuk vdiq nga kanceri

Neruda nuk vdiq nga kanceri

Për disa ditë kemi ditur që Nerudo nuk vdiq nga kanceri siç tregonte vetë raporti i tij i vdekjes. Pas disa muajsh rezultatet do të dihen.

Shkronja 'M' e RAE mbetet e lirë

Sot ju themi se shkronja 'M' e RAE është ende e zbrazët: Rosa Montero dhe Carlos García Gual të lidhur në vota dhe 2 ishin bosh.

Vandalizëm në emër të Harry Potter

Në mënyrë të pakuptueshme, një pikturë në lidhje me Harry Potter është shfaqur në Vigo në një dolmen megalitik më shumë se 4.000 vjet i vjetër.

Fiksi, kemi një problem: racizmin

Racizmi është një problem që është rendi i ditës në të gjitha aspektet, pavarësisht nga ajo që ata do të donin që ne të besonim. Letërsia nuk kursehet.

Raft librash

Formula për të arritur një bestseller

Zbuloni se cila është formula që e bën një libër të bëhet një bestseller. Ne nuk do t'ju tregojmë se si ta shkruani librin, por do t'ju tregojmë disa ide.

Libër i ri Harry Potter

Libri i ri Harry Potter me titull "Harry Potter dhe fëmija i mallkuar" nga shkrimtari i famshëm i sagës, JK Rowling.

Lista e librave nga viti 2011

Dikush mund të mendojë se varja e listës së librave të vitit 2011 është një mundësi shumë tipike. Por vertet,…

10 romanet më të mira boliviane

Dje përfundoi një takim midis një numri të madh shkrimtarësh, qëllimi i të cilëve ishte të zgjidhnin dhjetë romanet më të mira boliviane ...

Mbi letërsinë e re

Në këto ditë, në këto kohë që na pushtojnë, që na rrethojnë, që na kuptojnë, letërsia ka dhënë një ...

Dramaturgu Harold Pinter ka vdekur

Dramaturgu, poeti, skenaristi dhe aktivisti politik Harold Pinter vdiq të mërkurën e kaluar më 24 në moshën 78-vjeçare, viktimë e kancerit.

Eshtrat e Federico García Lorca

Federico García Lorca është kthyer në lajme. Në një kohë kur sistemi i drejtësisë spanjolle po studion mundësinë e kryerjes së gërmimeve...

Teksti hebraik i rimarrë

Një tekst hebraik që ishte vjedhur më shumë se 10 vjet më parë është gjetur. Teksti i quajtur Libri ...

Libri i ri i Michael Moore

Në tetor, libri i ri i Michael Moore, udhëzuesi zgjedhor i Mike 2008, do të dalë në shitje. Prodhuesi i diskutueshëm i filmave ...

Obama dhe librat

Bookshtë botuar një libër i ri që flet për Barak Obamën. Libri quhet kombi Obama, është ...

Shtëpia e vampirit

 Kur zgjoheni ndiheni si i ri. Ju kurrë nuk keni menduar se një shtrat i shekullit të XNUMX-të mund të jetë kaq i rehatshëm. Çaj

Eduardo Galeano dhe 12 tetor

Dje, në ditën e festës sonë kombëtare, ne festuam ardhjen e Christopher Columbus në Amerikë, një feat oqeanik që do të thoshte për ...