Katër stinët e Manuelës

manuela_1 manuela_2 manuela_3

Manuela Saenz Ishte dashuria e fundit e madhe e Çlirimtarit, Don Simon Bolivar. Ai e shoqëroi atë gjatë tetë viteve të tij të fundit, ku realiteti politik që e mbante në buzë dhe madje e mundonte, kishte qenë mjaft i ashpër për të përfunduar duke e vrarë atë me tuberkuloz. Manuela e ndihmonte gjithmonë. Manuela e donte gjithnjë. Me një karakter intempertiv, euforik, llogaritës, edhe pse pa ndjenja në shumë raste, Manuela iu dorëzua dashurisë dhe urrejtjes së saj, pa e kufizuar në asnjë mënyrë emocionin e saj. Dhe ai ishte gjithmonë besnik i Çlirimtarit, edhe pas vdekjes së tij.

«Katër stinët e Manuela»Ashtë një libër nga Viktor Von Hagen, e cila mbulon, saktësisht, katër sezonet e "La Sáenz", dhe incidentet që ndodhën gjatë romancës së saj me Liberator. Duke rishikuar momentet më domethënëse të Revolucionit çlirimtar në Amerikën Latine, ne hyjmë në botën e personazheve po aq mitikë sa ata që ishin themeluesit tanë.

Një vepër që sapo kam lexuar dhe që e rekomandoj plotësisht. Autori është antropolog dhe etnolog, dhe gjithashtu spikati në vepra të tilla si «Bota e Majave«, Apo«Perandoria e Inkave« Por, personalisht, mendoj se ai ka zbuluar, me këtë libër, të vërtetën e një gruaje që bëri histori. Duke qenë se veprat e grave të mëdha zakonisht lejohen të kalojnë, për shkak të kësaj gjëje që "historia tregohet nga fitimtarët dhe makinistët".

Manuela Sáenz ishte shumë, Manuela ishte "Çliruesi i Çlirimtarit".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Blog i letërsisë dijo

  Më pëlqente ky përmbledhje. Unë jam duke shkuar për të vënë një lidhje me të në tim të ardhshëm "Më të mirë të dy javë". Pershendetje!

 2.   Jose Castellano dijo

  Kam lexuar librin disa vjet më parë dhe e kam kërkuar për ta blerë dhe nuk mund ta gjej, natyrisht është një vepër që denjon figurën e çlirimtarit të çlirimtarit.

 3.   Feipe Ek-Kaleins dijo

  Më trishton shumë që në komentin e librit, as edhe fjala më e vogël nuk i referohet asaj që shokët e Bolivarit ishin në të vërtetë në veprën e tij, sepse të gjithë e tradhtuan, sidomos Santander, i cili ishte një njeri shumë ambicioz dhe i dashur. Më pëlqen që Von Hagen e tha këtë sepse ai nuk është as kolumbian apo venezuelian, madje edhe amerikan latin që të mos e quajnë të paktën subversiv ose komunist ose të pjesshëm. Realiteti që përmend libri është se shumica tradhtoi jo vetëm Bolivarin por Amerikën Latine; i vetmi që mbeti besnik deri në fund ishte ekuadoriani. Më trishton, them sepse Von Hagen këmbëngul për këtë, veçanërisht në qëndrimin e Santander kur u kthye nga internimi sepse Bolivar vdiq. Gjëja e parë që ai bëri, sipas Von Hagen, dhe unë e besoj atë sepse ai mbështet deklaratat e tij me një bibliografi dërrmuese, dëbuar Manuelita sepse ajo ishte tmerruar nga ajo dhe si shoqëria injorante nuk e kuptonte atë, ajo vdiq në Paita në vetmi, e keqkuptuar dhe i akuzuar nga të gjithë duke përfshirë shumë klerikë katolikë që ende e dënojnë atë. Shkrimtari është një i krishterë militant katolik. Unë e di që Santader bëri në fund siç i thanë konsujt britanikë gringo, sepse ai ishte armiq i komunitetit të Amerikës Latine. Lexoni poezinë Oda a Roosvelt nga Ruén Dario; ai ishte gjithashtu një ëndërrimtar. Njerëzit e Amerikës Latine duan të mendojnë dhe flasin në anglisht; nuk ka më dinjitet. Ku janë këlyshët e lirshëm të Luanit Spanjoll? Ata u bënë kotele të zbutur.

 4.   Diego Hugo Andrade dijo

  Romani më i mirë për fundin e Bolívar sapo është botuar në Amerikën Latine: «Gjithçka do të mbajë emrin e tij», nga shkrimtari spanjoll Fermín Goñi, i cili ka bërë një roman madhështor për gjeneralin Francisco de Miranda. duhet ta ndiqni këtë autor ...

 5.   Rodrigo Villamil dijo

  Kam lexuar këtë libër të mrekullueshëm, shumë vite më parë, 40 vjet më parë. Do të doja të lexoja përsëri, PDF është një opsion.

 6.   Noraima dijo

  Përshëndetje, ku mund ta gjej librin Katër stinët nga Manuela Saenz. Faleminderit