Kartat e egra, seriali i ardhshëm televiziv i George RR Martin

karta të egra

Nëse marrim parasysh faktin se Game of Thrones dhe filmat superhero me bazë komike janë më të goditurat për të ashtuquajturit "geeks" që duket se janë në rritje në kulturën popullore, Kombinimi i autorit George RR Martin me një seri të re televizive superhero duket si një hit i garantuar.

Autori njoftoi në blogun e tij fundjavën e kaluar se Universal Cable Productions kishte fituar të drejtat për serinë e tij të librave Wild Cards, të cilën ai e përshkruan si

"Një univers, i gjatë, i larmishëm dhe emocionues si komikët e universit Marvel dhe DC (megjithëse diçka dukshëm më realiste dhe më e qëndrueshme) me një grup të madh personazhesh ”.

Saga e Wild Cards debutoi në 1986, 10 vjet para botimit të librit të parë që përbënte sagën Një këngë me akull dhe zjarr, Game of Thrones. Problemi kryesor me atë serial është se në atë kohë superheronjtë nuk ishin aq të rëndësishëm dhe të famshëm siç e kanë tani. Edhe pse ishte akoma një kohë e ndryshimit të madh në komikat me Alan Moore dhe Dave Gibbson që shpallnin një kapitull më të errët dhe më të errët të Batman.

Në këtë seri, George RR Marrtin dhe bashkë-redaktuesja e tij Melinda Snodgrass përdorën një larmi emrash nga autorë të mëdhenj të trillimeve shkencore dhe fantazisë deri te krijoni një univers të përbashkët që nuk ishte një antologji e tregimeve të shkurtra ose një bashkëpunim i shkëlqyeshëm, por diçka në mes, atë që ata e quajtën një "roman mozaik", me histori të ndryshme dhe karaktere të ndryshëm të shkruar nga autorë të ndryshëm, por të ndërthurura në një rrëfim më të gjerë.

imazhi i kartave të egra

Në Kartat e egra është vendosur në Lufta e Dytë Botërore kur shpërthen një virus i huaj në të gjithë botën, duke filluar nga New York. Ky virus ndryshoi rrjedhën e historisë. Nëntëdhjetë përqind e njerëzve të ekspozuar ndaj virusit vdiqën në vend, por nga 10 njerëzit në 100 që mbijetuan, nëntë prej tyre ishin shpërfytyruar tmerrësisht në atë që ata e quajtën "shakaxhi" në zërin e serialit. 1% të tjerët ishin të pajisur me superfuqi në stilin e komikëve.

Duke filluar nga kjo premisë, Martin, Snodgrass dhe pjesa tjetër e shkrimtarëve që iu bashkuan kësaj aventure, duke përfshirë Pat Cadigan, Cherie Priest, Chris Claermont (shkrimtar i komikave X-Men) dhe i ndjeri Roger Zelazny u bashkuan në një botë që ka magjinë të komikave që bëjnë jehonë por pa problemet e vazhdimësisë që lindin për shumë vite.

Siç tregon vetë George RR Martin, universi Wild Cards është së paku po aq i populluar sa Westeros, duke u dhënë prodhuesve të adaptimit të ardhshëm televiziv një sixhade të madhe historish për të kaluar. Vëllimi i parë prezanton Dr. Tachyon, një anëtar i lig dhe i flaktë i racës aliene që lëshoi ​​virusin në 1941. Ai gjithashtu prezanton breshkat e mëdha dhe të fuqishme, të cilat përdorin aftësitë telekinezike për t'u mbyllur në një predhë fluturuese. Një personazh tjetër është Cap Trips, i cili përdori halucinogjenët për të aktivizuar aftësitë e tij super dhe më në fund prezantohet me Jetboy, një luftëtar ekspert i cili u përpoq të shpëtonte botën nga virusi që u lëshua në të gjithë Manhattan.

Së bashku me këta personazhe të quajtur "Aces" janë Jokers grotesk dhe të deformuar, i nënshtruar intolerancës dhe urrejtjes. Kështu lind një luftë në vitet gjashtëdhjetë për të drejtat civile në këtë realitet alternativ.

Edhe kjo sagë librash është përshtatur në formën e komikave dhe lojërave me role. Në fakt, i gjithë koncepti i historisë u ngrit në seksionet e roleve të superherove në të cilat luanin Martin dhe Snodgrass. Suksesi i komikut ishte i sigurt, tani mbetet vetëm të shpresojmë që një ide e tillë të zhvillohet në një seri televizive.

Me emrat e disa autorëve dhe një histori që duket e aftë për të kapur një audiencë, është e vështirë të mendosh se ku mund të ndodhë një gabim. Asgjë tjetër me emrin e George RR Martin nuk ka dyshim se do të arrijë të bashkojë mijëra fansa që ndjekin serinë e Game of Thrones, edhe nëse nuk ka ndonjë lidhje me sagën tjetër të tij. Gjithashtu, edhe pse ka pasur disa kritika kundër disa filmave të librave komikë, veçanërisht Batman's Batman vs Superman, Filmat superhero priren të jenë shumë të pëlqyera nga publiku aktuale dhe oreksi i saj nuk duket se po zvogëlohet.

Nga ana tjetër, Wild Cards gjithashtu ka stimulimin e një grupi tifozësh që janë rritur për 30 vjet, pasi kjo sagë ka 22 libra të botuar, përveç historia ka një kontroll të ngushtë të vazhdimësisë, kështu që prodhuesit nuk do të kenë një problem të madh për të bashkuar elementë të ndryshëm.

Së fundmi, ne duhet të shtojmë në të gjitha më lart se Wild Cards është një botë vërtet e madhe. Gjatë viteve të fundit ka pasur shumë pyetje në lidhje me Po sikur të kishte superheronj në botën reale. Në këtë seri jepet mundësia më e mirë për të ditur se çfarë do të kishte ndodhur nëse do të ekzistonin.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.