Një personazh i ri bashkohet me botën e Winnie Pooh në 90 vjetorin e tij

108415895_winnie_the_pooh-xlarge_trans++twBXkZaN6uD_MQfk8bGE-WBD2SmpBCyRbmhhLM6g_bI

Duket se Pylli Njëqind Akër do të pësojë një rritje të vogël. Beenshtë bërë e ditur një personazh i ri që do të hyjë në botën e ariut të famshëm Winnie the Pooh. Ky lajm ishte pak para 90 vjetorit të botimit të librit të AA Milne. Frymëzuar nga një fotografi nga autori dhe djali i tij Christopher Robin Milne së bashku me një pinguin lodër, ky personazh i ri do të bashkohet me të riun Christopher dhe shokët e tij Winnie the Pooh, Piglet, Rito, Owl, Rabbit, Cangu, Ior dhe Tigger.

Paraqitja e parë e Penguin, personazhi i ri nga Winnie the Pooh

Pinguini do paraqitja e tij e parë në një histori të shkurtër të quajtur "Në të cilën Pinguini arrin në Forrest" (në spanjisht, Në të cilën pinguin arrin në pyll), shkruar nga Brian Sibley. Kjo histori do të jetë pjesë e një prej katër përrallave të sezoneve që do të përfshihen në vazhdimin "Ariu më i mirë në të gjithë botën" (në spanjisht, Ariu më i mirë në të gjithë botën) dhe pritet të botohet në anglisht për tetorin e ardhshëm.

Penguin u frymëzua nga një lodër nga një fotografi në të cilën u shfaq djali i autorit

Siç u përmend më lart, për të krijuar këtë karakter, Sibley u frymëzua nga fotografia ku Christopher Milne u shfaq duke luajtur në dyshemenë e dhomës me pinguinin dhe me arushin prej të cilit u frymëzua Winnie the Pooh.

“Për dikë që e ka dashur Winnie Pooh që nga fëmijëria e tij e hershme, ideja për të vizituar Njëqind Akre Dru në kërkim të një historie të re ishte jashtëzakonisht emocionuese. Sidoqoftë, pasi kishte studiuar dhe shkruar për veprat e AA Milne, ishte gjithashtu shqetësuese. Por për mua, sfida ishte më shumë sesa thjesht të përpiqesha të luaja AA Milne në lojën e tij letrare. Nga ana tjetër gjithashtu donte të gjente një mënyrë të suksesshme për të prezantuar një karakter të ri në botën e Pooh, ndërsa ishte gjithëpërfshirës në tonin dhe stilin e librave origjinalë ".

Ideja e Pooh që takon një pinguin Nuk dukej si një ide më e largët se takimi i saj me një kangur dhe një tigër në Pyjet e Sussex, kështu që unë fillova të mendoj për atë që mund të kishte ndodhur nëse, në një ditë me dëborë, Penguin do të kishte gjetur rrugën e tij për në botën e Pooh ".

Pinguin, një plotësues perfekt i historisë

Nga ana tjetër, pronari i pronave të Pooh, Rupert Hill, komentoi se personazhi i Penguin, bazuar në një lodër të vërtetë nga vetë Christopher Robin, do të ishte një plotësim perfekt që do të ishte në përputhje me librat klasikë si dhe do të ishte një haraç i përshtatshëm për AA Milne.

Ashtu si lodrat e tjera, mund të ketë qenë nga dyqani Harrods

Ashtu si personazhet e tjerë në histori që frymëzuan veprat e Milne, po ashtu lodra pinguin në fotografi besohet të jetë blerë fillimisht nga departamenti i dyqanit Harrods.

“Departamenti i lodrave ku znj. Milne bleu ariun ikonik organizoi një larmi të madhe të kafshëve të mbushura. Në vitet e para të shekullit të 20-të, pinguinët lodër shpërthyen në popullaritet me shfrytëzimin e eksploruesve të Antarktikut si Shackleton dhe Scott që magjepsën publikun. Ne besojmë se lodra në foto mund të jetë Squeak, i cili u krijua në katalogun tonë të vitit 1922 dhe erdhi nga Pip, Squeak dhe Wilfred, një karikaturë e njohur ".

Winnie the Pooh, libri i preferuar për fëmijë

Ariu më i mirë në të gjithë botën (në spanjisht, Ariu më i mirë në të gjithë botën) do të jetë vazhdimi i dytë i autorizuar që nga Milne's Winnie the Pooh (1926) dhe Pooh's Corner House (1928), pasuar nga Return to the Hundred Acre Wood (2009).

Winnie the Pooh kohët e fundit u emërua Personazhi i Librit të Fëmijëve të Preferuar në Mbretërinë e Bashkuar si dhe Libri i Fëmijëve të Preferuar të 150 viteve të fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.