Kapiteni Frederick Marryat dhe 5 librat e tij aventuresk

Frederick martohet lindi ne Londër 10 korrik 1792. Ai ishte një marinar dhe arriti shkallën e kapitenFlota Detare Mbretërore Britanik Ishte gjithashtu shoku i Charles Dickens dhe një nga shkrimtarët e hershëm të romaneve për jetën në det. E zbulova për shkak të dashurisë sime për zhanrin. Kështu që sot sjell 5 nga librat e tij, shumë të përshtatshëm për këto ditë pushimi, nxehtësie dhe leximi të lehtë.

Frederick martohet

Marryat u bashkua me Flota Detare Mbretërore në moshën 14 vjeç ku ai shërbeu deri në moshën 38 vjeç. Ai mori pjesë në lufta e vitit 1812 y u bë kapiten falë shkëlqimit në misione të shumta si në luftë ashtu edhe në shkencë. Kur u largua nga marina ai iu përkushtua tërësisht letërsisë. Ishte autor i tregimeve dhe romaneve, të dy bazuar në jetën e detit dhe kushtuar letërsi rinore ose tmerr viktorian.

L skenat dhe përvojat e jetës së tij në det janë baza dhe thelbi të romaneve të tij. E para, Frank Mildmay, u botua në 1829 dhe u pasua nga më shumë se tridhjetë, ndër të cilat shquhet titulli i tij autobiografik Midshipman Easy.

Në përgjithësi, puna e tij është tipike për kohën e tij, me shqetësime për familjen dhe statusin shoqëror që shpesh lënë në hije veprimet në det. Ata e admironin atë shkrimtarët e mëdhenj si Joseph Conrad ose Ernest Hemingway, dhe gjithashtu ndikoi Pyjor CS dhe më i shquari nga të gjithë në zhanër, Patrick O'Brian. Në fazën e saj të fundit gjithashtu shkroi për fëmijët. Titulli i tij më i famshëm ishte Robërit e pyllit.

5 romane

Prona e Mbretit

William Seymour ai është një jetim i ri që është i destinuar për shërbimin e mbretit, dhe do të duhet të nisni Aspasia, një anije ku do të gjeni të gjitha llojet e aventurave dhe betejave kundër armikut francez. Disa nga personazhet dhe ngjarjet që tregon bazohen drejtpërdrejt në përvoja të vërteta, siç është përshkrimi i një luftimi në mes të një stuhie të madhe.

Anija fantazmë

Marryat na sjell në këtë titull legjenda e Hollandezit Fluturues, anija fantazmë më e famshme në botë. Legjenda origjinale filloi me kapitenin e një anijeje Hollandeze me emrin William Vanderdecken, i cili bëri një pakt me djallin për të qenë në gjendje të lundrojë gjithmonë në dete, pavarësisht nga fenomenet natyrore që Zoti vendosi në udhëtimin e tij. Por kur Zoti e merr vesh, në dënim e dënon atë të lundrojë përjetësisht pa qëllim dhe pa prekur tokën.

Si të shkruani një libër udhëtimi

Marryat shkroi këtu, me shumë humor dhe zgjuarsi, a satirë qesharake në modën e librit të udhëtimeve kjo ishte e tërbuar në kohën e tij. Ai tregon një seri këshillash për një histori udhëtimi ku udhëtarit nuk i duhet të vërë këmbën në vendin që dëshiron të vizitojë. Një çështje mjaft aktuale edhe në shekullin XNUMX.

Aventurat Newton Forster

Newton Forster është protagonist i këtij romani që duhet të mbijetojnë betejat e përgjakshme me detin dhe njerëzit, të cilët e çojnë drejt mbytja e anijes në Indi dhe ata e pengojnë atë të marrë një pozitë në Kompaninë mitike me të njëjtin emër. Dhe është një pozicion në të cilin ai do të bëhet kapiten, domethënë një njeri i detit.

Qeni djalli

Në këtë titull do të shkojmë 1699 ku takojmë përtypjen yungfrau, misioni i të cilit është të patrullojë Kanalin Anglez. Ai do të parandalojë kontrabandën nga brigjet franceze dhe oficerin e tij komandues, toger Cornelis vanslyperkenAlsoshtë gjithashtu ndërlidhësi mbretëror i mbretit William me Estates General të Hollandës.

Por protagonist i këtij romani është qeni i tij Malaspulgas, me një pamje të mëshirshme fizike dhe një pamje tradhtare që e bëjnë atë një objekt urrejtje nga e gjithë ekuipazhi. Eshte Kocka të vogla, një shërbëtor i ri i Cornelis, i cili vendos të shpallë një luftë pa një çerek të mbështetur nga shokët e tij. Por për habinë e të gjithëve, pavarësisht nga përpjekjet e tyre të vazhdueshme, qeni gjithmonë arrin të mbijetojë dhe një legjendë e tij është e falsifikuar si karakter mbinatyror ashtu edhe djallëzor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.