Një nga kapitenët letrarë (dhe kapiteni) i detit

Nga e majta në të djathtë: Nemo (James Mason), Jack Aubrey (Russell Crowe), Wolf Larssen (Sebastian Koch), Ahab (José María Pou), Jonathan Clark dhe Horatio Hornblower (Gregory Peck)

Sot është një nga kapitenët e detit në letërsi, se ka shumë e e paharrueshme për ata prej nesh që janë të dhënë pas zhanrit aventurë detare. Cfare ka me shume, kinemasë i ka bërë edhe më të pavdekshëm dhe më të njohur, duke kontribuar në atë hobi të lexuesve të rinj ose, të paktën, duke i bërë më dembelët kur bëhet fjalë për marrjen e një libri. Mos harroni se nuk është një zhanër që të gjithë e pëlqejnë ose është i lehtë për tu bërë.

Kështu që shkon tek ky artikull suveniri kapitenë të tillë si Nemo, Jack Aubrey, Wolf Larssen, Ahab, Jonathan Clark, Horatio Hornblower kapiteni dhe markeza Dolores del Castillo. Ata u krijuan nga shkrimtarë të tillë të shquar si Jules Verne, Herman Melville, Jack London, Patrick O'Brian, CS Forester, Rex Beach ose Emilio Salgari.

Nemo

Jules Verne ishte një specialist i krijimit të kapitenëve letrar si Grant, Hatteras, Rërë kari (i cili ishte vetëm 15 vjeç) dhe, natyrisht, Nemo. Dhe konsiderohet një nga personazhet e saj më magjepsës. Ai gjithashtu u shfaq në dy romane të tij: 20.000 liga të udhëtimeve nënujore y Ishulli misterioz.

Es i ndritur, i kulturuar, pa atdhe por me mbretëri mbi të gjithë oqeanet e botës. Shembulli i njeriut modern, i shkencës, i cili zotëroni teknologjinë dhe ai nuk dëshiron t'i nënshtrohet asnjë qeverie. Por koncepti i tij i lirisë shkon mbi atë të të tjerëve dhe ai e humb atë. Në versionin filmik të 1954 Disney aktori britanik e luajti si askush tjetër James Mason.

Jack Aubrey dhe Horatio Hornblower 

I bashkova sepse ata janë bashkëkohës dhe aventurat e tyre ndodhin në luftërat napoleonike të anglishtes dhe frëngjishtes në det. Krijuar përkatësisht nga Patrick O'Brian dhe Cecil Scott ForesterAta janë dy personazhe krejtësisht të kundërta.

Hornblower Horatio lindi ne 1937 dhe yjet 11 romane dhe 2 tregime. është bazuar në figurën mbretërore të marinarit anglez Thomas Cochrane. Të guximshëm dhe profesional, por mbase shumë serioz, në vitin 1951 një version që bashkonte tre romane të tij u soll në ekranin e madh dhe u titullua Zotëria i deteve. Ajo u luajt nga një specialist në kapitenët kinematë të detit, Gregory peck.

Në polin e kundërt është Jack Aubrey, protagonist i më shumë se 20 romane, e cila çon guximin në mburrje dhe gati marrëzi. Mendjehapur, me një shije për muzikë, verë, gra dhe jetë të mirë, si dhe beteja. Në kinema Russell Crowe Ai u zhduk duke e interpretuar atë në Mjeshtër & Komandant.

Ashabi dhe Ujku Larssen

Dhe unë përputhem me këta kapitenë për të qenë ndoshta më i errëti në letërsi, veçanërisht Ashabi i Herman Melville. Ashabi për fiksimin e tij të tepruar Moby Dick që në të vërtetë është përbindëshi brenda tij. Dhe Ujku Larssen Jack London është një Nemo më brutal dhe më i frikshëm, por gjithashtu inteligjent dhe i kulturuar.

Në kinema Ashabi ka pasur shumë fytyra, por më e njohura është ajo e Gregory peck përsëri Këtu së fundmi në versionin teatral u interpretua nga i madhi Jose Maria Pou.

Jonathan Clark

Dije gjithashtu si "njeriu boston', U krijua në 1946 nga shkrimtari amerikan Rex Beach, i cili u ndikua shumë nga puna e Londrës. Ishte në Bota në duart tuaja, ku Clark është a trim dhe gjuetar i patrembur i vulave nga San Francisko. Dëshiron blej Alaska nga rusët, por planet e tij ndryshohen kur takon konteshën Marina Selanova. Gregory Peck ishte përsëri në kinema në një version madhështor i vitit 1952.

Dolores del Castillo

E kush tjetër Emilio salgari për të krijuar Marsioness Dolores del Castillo, aventurier dhe kapiten i Jukatanit, e cila është në shërbim të Spanjës në Lufta Kubane për të sjellë armë në trupat që luftojnë atje. Një nga shumë pak romanet me një protagoniste femër po aq i krisur dhe dërrmues sa kolegët e saj meshkuj. Dhe le të kujtojmë se Salgari gjithashtu krijoi Kapiten Stuhia.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.