Kanceri fitoi betejën kundër Carlos Ruiz Zafón, por teksti i tij do të vazhdojë të shkëlqejë

Carlos Ruiz Zafon.

Carlos Ruiz Zafon.

Bota letrare hispanike u ngrit në zi sot, e premte, 19 qershor 2020, pasi u njoftua lajmi për vdekjen fatkeqe të Carlos Ruiz Zafón. Autori i bestselleri Hija e erës Ai vdiq në moshën e re 55 vjeç, një viktimë e kancerit. Informacioni zyrtar u publikua nga shtëpia botuese Planeta.

Aktualisht, shkrimtari ishte me banim në Los Angeles. Atje, ai iu përkushtua pasionit të tij, i përkushtuar plotësisht në industrinë e Hollivudit. Lajmi ka shkatërruar Spanjën, vendin e tij të lindjes, në një nga kohët më të vështira që toka e Cervantes ka jetuar për shkak të Covid-19.

Carlos Ruiz Zafón, ndër autorët më të mirë bashkëkohorë

Mbërritja, Princi i mjegullës (1993)

Zafón fitoi një pozitë të nderuar në skenën letrare botërore në asnjë kohë. Pas botimit të Princi i mjegullës, në 1993, kritikët parashikuan një karrierë të shkëlqyer, dhe kështu ishte. Pavarësisht se ishte puna e tij e parë, ajo u prit shumë mirë, një fat që nuk i prek të gjithë. Në fakt, ky libër i dha atij çmimin Edebé në kategorinë e tij të Letërsisë Rinore. Ata ndoqën atë postim: Pallati i mesnatës dhe dritat e shtatorit, dhe me këtë të fundit mbylli atë që ishte triologjia e tij e parë zyrtare.

Shenjtërimi i hershëm, Hija e erës (2001)

Sidoqoftë, dhe duke kërkuar më shumë - cilësi që e karakterizonte atë gjatë gjithë jetës së tij -, në vitin 2001 ai u hodh në arenën ndërkombëtare me punën e tij Hija e erës. Falënderimet ishin të menjëhershme dhe numëroheshin nga mijëra. María Lucía Hernández, në portalin e Kombi, komentoi:

"Ai trajton pezullimin dhe 'faktorin e befasisë' në një mënyrë të jashtëzakonshme, pa pushuar së qeni i besueshëm, pasi ka të bëjë me përfshirjen e zakoneve tipike spanjolle dhe ngjarjeve historike të periudhës së dytë të pasluftës."

Gonzalo Navajas, nga ana e tij, deklaroi:

"Hija e erës Ajo ishte bërë, për shkak të pritjes së saj të pazakontë ndërkombëtare, një hipertekst në të cilin […] kultura bashkëkohore spanjolle u projektua dhe gjeti një jehonë në kontekstin ndërkombëtar ".

Hija e erës dhe shenja e saj e thellë në Gjermani

Dhe po, libri pati një sukses total, jo vetëm në shitje, por edhe në shtrirjen e tij ndërkulturore. Në Gjermani, për shembull, puna mbërriti në mes të vitit 2003. Në më pak se dy vjet e gjysmë tashmë ishin shitur më shumë se një milion kopje. Një arritje e konsiderueshme për letërsinë hispanike, veçanërisht duke marrë parasysh kohën në të cilën ndodhi. Po flasim për një mijë kopje në ditë në atë periudhë, një aspekt që, duke marrë parasysh që shkrimtari ishte pothuajse i panjohur në atë kohë, konsiderohet i duartrokitur.

Nga ana tjetër, ndikimi në publikun lexues gjerman ishte gjithashtu i madh. Teksti u konsiderua "argëtues" në faqet e Neue Züricher Zeitungse, në të njëjtën kohë që u konsiderua tematike "mjaft e thjeshtë". E verteta eshte Gjurma e Zafonit mbeti dhe ajo ende mund të shihej në ato toka.

Citim nga Carlos Ruiz Zafón.

Citim nga Carlos Ruiz Zafón.

Tetralogjia, mbyllja e saj lulëzon

Një gjë çoi në mënyrë të pashmangshme në një tjetër dhe pas 15 vjetësh - me një pauzë të gjatë për të shijuar mjaltin e suksesit të Hija e erës-, tre titujt që do t'i jepnin formën përfundimtare historisë u shfaqën:

  • Loja e engjëllit (2008).
  • I burgosuri i parajsës (2011).
  • Labirinti i shpirtrave (2015).

Autorët shpesh janë kritikët tuaj më të këqij - Dhe nuk është se Zafón shpëtoi nga kjo, ne po flasim për një shkrimtar milimetër dhe duke kërkuar me veten e tij. Sidoqoftë, pasi vendosi pikën e fundit Labirinti i shpirtrave, Carlos tha që shfaqja ishte "pikërisht ajo që duhej të ishte". Secila pjesë, pra, përkonte si duhej dhe vendosej me përpikëri me pajisjet e një autori të përkushtuar në punën e tij dhe të vetëdijshëm për rolin e tij të nderuar si një përfaqësues letrar i Spanjës.

Një i shkëlqyer ka shkuar dhe një vepër e mrekullueshme mbetet prapa hijes së saj në erë

Pasioni për tregtinë, tregon: është i këndshëm, tërheqës, shkëlqen pa kontroll, ndriçon gjithçka që prek. po atje jane një mbiemër me të cilin mund të përshkruhet Carlos Ruiz Zafón në lidhje me punën e tij si shkrimtar, që është ai i një njeriu të pasionuar të letrave.

Ai u largua herët, por ai përdori çdo sekondë për të arritur pavdekësinë në punën që bëri. Kjo tregohet nga dyzet përkthimet, më shumë se 10 milion libra të shitur dhe ndikimi i tyre ndërkombëtar. Po, ai u largua nga aeroplani, por ai nuk ka arritur ose do të mbushë ndonjëherë dhomat e harresës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.