Caballo de Troya, nga JJ Benítez. 35 vjet një sagë klasike

Po, e kam lexuar. E tërë Epo jo unë gënjej më përshtatet Dita e rrufesë, Unë e kam atje dhe e kam shtyrë për një listë të pafund përpara. Por nuk do të vonojë shumë. Pjesa tjetër ka rënë që kur më dhanë të parën kur isha 15 vjeç. Por tashmë janë 35 që kanë kaluar. Saga e Kalit të Trojës vazhdon të jetë një nga më të shiturat, më të pëlqyerat dhe më të diskutueshmet nga të gjithë. Dhe autori i saj, JJ Benitez, një autoritet në temën e trillimeve shkencore dhe çështjeve okulte, është gjithashtu një historik dhe.

Polemika në kohën e tij, si gjithçka që prek fenë dhe dogmat e besimit, sot nuk është më shumë se a duke lexuar të paktën të veçantë. Çështja nëse lë gjurmë apo jo, varet logjikisht nga sytë me të cilët lexohet. Dhe sigurisht që është shumë e përshtatshme për këto data të Pashkëve, konkretisht, titulli i saj i parë dhe më i popullarizuar. Pak tekste kaq shteruese, përshkruese, intensive dhe plotësisht larg nga "versioni zyrtar" së pari të rrëfejë tre ditët e Pasioni i Jezusit nga Nazareti dhe më vonë një pjesë e mirë e jetës dhe veprës së tij. Sigurisht, për besimtarët dhe jobesimtarët.

Zdrukthëtar dhe unë

Shkoni përpara a nuancë që duhet të bëhet e qartë lexuesit: në prag të Vjet 15, arsimimi im ishte ai i çdo djali të një fqinji në Spanjë në vitet 70 dhe 80 katolike, apostolike dhe romane. E para GBS (po, i mbijetova asaj mjaft mirë) në një Kolegji i Vajzave të Motrave të Bamirësisë. Dhe pastaj sapo filloi BUP (po, as nuk ishte aq e tmerrshme) në një institut të vogël në një qytet të Njolla e Thellë.

Dua të them, a adoleshent normal por ajo që kishte vuajtur një humbje shumë e fundit dhe e madhe në shpirt. Kështu që shpirti që më strehoi më pas eci me revolucionet tipike të asaj moshe plus dhimbjen e pamasë, të padrejtë dhe të pakuptueshme, por me të cilën duhet të mësosh të jetosh shumë shpejt. Por Zdrukthëtar gjithmonë më pëlqente dhe nuk mund t’i kërkoja llogari. Ndoshta një ditë ai më jep ato. Tani akoma më pëlqen. Dhe unë e kam lexuar këtë seri gjatë viteve pa ndryshuar ajo simpati.

Pse lexon një? Kali i Trojës duke qenë një besimtar dhe as ndonjë besim nuk e trondit atë e as nuk ka arsye për ta mohuar atë, as se leximi nuk merret si një fyerje, një shaka apo një fyerje e denjë për shkishërim për autorin dhe lexuesit. Në kohën e tij kjo ndodhi.

E diskutueshme, e diskutueshme ... Nah. Edhe një lexim.

Kurdoherë që dikush flet, shkruan ose diskuton Instancat e Larta (thirrni veten tuaj si të doni) ju rrezikoni futem në një pastrim nëse nuk jeni të kujdesshëm ose i humbni formularët. E dini, seksi, feja dhe futbolli mund të shkaktojnë luftëra botërore.

Pastrimi në të cilin u fut JJ Benítez, autoriteti botëror i universit paranormal dhe me UFO në mes, me Kali i Trojës ishte e konsiderueshme. Filloi me një intrigë koha e tashme fillestare, në traditën më të mirë të romaneve të kërkime dorëshkrimesh dhe derivatet, ku studiuesi duhet të deshifrojë një mijë enigma dhe të shkojë në një mijë vende derisa të gjejë dokumentacionin që vendos në duar një karakter misterioz.

Nga atje ai vazhdoi të tregonte, në zërin e atij protagonisti të panjohur dhe me të gjitha llojet e termave teknikë dhe narracionit më të befasishëm, një projekt i jashtëzakonshëm dhe super sekret ushtarak i Amerikës së Veriut (sigurisht) zhvilluar me sukses për Koha e udhëtimit. Pyetja është të shohim se ku shkojnë (ka kaq shumë momente të shkëlqyera në Historinë e Njerëzimit ...) dhe ata vendosin për të.Ditët e fundit të jetës së Jezusit nga Nazareti.

Udhëtime në kohë dhe mësime historie

Dy zgjidhen pas një përgatitje shteruese dhe e plotë jo vetëm fizike, por edhe psikologjike dhe natyrisht pa besime fetare të çdo lloji. Eliseo, (emrat e koduar, natyrisht), a inxhinier që qëndron në modul për të kontrolluar gjithçka; Y Jason, Një militar notë e lartë dhe doktori, e cila do të jetë eksplorues, kushdo që bën punë në terren në Judea në vitin 30 me qëllim afrohuni sa më afër figurës së Jezusit.

Si premisë që nuk mund të mungojë në këto raste, ato kanë absolutisht e ndaluar për të ndërhyrë në ndonjë ngjarje që mund të ndryshojë rrjedhën e historisë. Dhe një pyetje tjetër është se as e tashmja, as e kaluara dhe as e ardhmja nuk është një e lirë nga e paparashikuara.

Pasi në të kaluarën, fillon mësimi i Historisë që Jason po rrëfen në vetën e parë. Kështu, rrëfimi i asaj që i ndodh është i mbushur me të fusnota pa fund, ndonjëherë që përfshin një faqe të tërë, të të dhënave të mbledhura nga burimet historike që po mbështesin, ose gjithashtu po ndryshojnë, perceptimin e protagonistit të asaj që ai kishte studiuar dhe asaj që vërtet gjendet.

Pra, ne kemi këtë aspekt të Romani historik romak që e kënaq adhuruesin e zhanrit. Takimi i protagonistit me, për shembull, Ponc Pilati Oneshtë një nga ato që nuk duhet humbur. Por sigurisht, ENCOUNTER me shkronja të mëdha Shtë një nga ato që nuk i harroni për shkak të rrëfimit të jashtëzakonshëm të momentit, të treguar me a intensiteti i atyre kaq reale që nëse keni hyrë në histori (dhe keni hyrë në të), ju duhet ta rikrijoni atë si nëse do të kishit edhe Masterin përpara vetes, pasi që nga ai moment edhe ju mund ta telefononi. Dhe lëri gjënë Zdrukthëtar për një atmosferë më kolegjiale.

Fiction i pastër shkencor. Ose jo?

Nga atje ju tashmë bashkoheni në grup. La galeria e personazheve dhe faktet që parakalojnë nëpër libra është e pafund dhe u jep Jason dhe Elíseo të shkojnë udhëtime me zinxhirë. Nga i njohuri (ose jo) dishepujve, ato të Sanhedrin, u ngrit Llazari, ose, në tituj të mëvonshëm, Mary (një revolucionare e pro, shumë për shijen e oborrit aktual), e saj të tjera djemtë dhe vëllezërit e Jezusit, Magdalena ose vizionar dhe gjysmë i çmendur Gjon Pagëzori dhe mbreti akoma më i papenguar Herodi.

Por mbi të gjitha mësues, me të cilin do të takohen në më shumë kërcime kohe, për shembull, të qenit më i ri dhe i përkushtuar në ndërtimin e anijeve. Dhe me kë do të angazhohen biseda të gjata dhe të thella se, pa dyshim, nëse janë produkt i autorit, unë vazhdoj të heq kapelën për shkak të intensitetit të arritur. Dhe mbi të gjitha për humanizimit dhe njerëzimit i talentuar për një karakter të kategorisë së Jezusit nga Nazareti, në mënyrë të pavarur, e përsëris, për besimet e secilit rreth tij

Patjetër

Sepse duhet të lexosh gjithçka dhe nëse është një saga historike, shpirtërore, gjithashtu në formën e një manuali të vetë-ndihmës, një shumë sui generis dhe madje edhe një roman romantik, Kali i Trojës është një nga më të mirat.

seri Kali i Trojës

 1. Jeruzalemi (1984)
 2. Masada (1986)
 3. thaan (1987)
 4. Nazareti (1989)
 5. prerje çezariane (1996)
 6. Hermon (1999)
 7. Nahum (2005)
 8. Jordan (2006)
 9. Kallam (2009)
 10. Dita e Rrufesë (2013)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Roberto Sumoza dijo

  Përshëndetjet dhe respektet e mia.

  Po ju shkruaj për t'ju pyetur nëse ka një botim në anglisht të librit Kali i Trojës, Jeruzalem? Autori i JJ Benítez.