Kafka në breg

Citim i Haruki Murakami.

Citim i Haruki Murakami.

Panorama aktuale e letërsisë botërore ka një vend të rëndësishëm për rrëfimin e Haruki Murakami, autori i Kafka në breg (2002). Gjithçka është thënë për këtë vepër, pa mundur të mohojmë se sa e pëlqyen lexuesit e këtij shkrimtari japonez. Dhe është se Murakami ka një stil të karakterizuar nga atmosfera absurde, afër surrealizmit ose realizmit magjik, të prekshëm në këtë roman.

Prandaj, mund të flitet për një botë "Murakamiane", në të cilën jeta e personazheve është enigmatike dhe shqetësuese. Isshtë një roman komploti i të cilit sillet rreth dy personazheve, njëri i ri dhe tjetri më i vjetër, i kushtëzuar nga rrethanat e tyre.. Në parim, historitë e tyre nuk duket se kanë lidhje me njëra-tjetrën, megjithatë, Murakami krijon një mënyrë të zgjuar për t'i lidhur ato.

Disa informacione biografike për autorin, Haruki Murakami

Haruki Murakami është një shkrimtar dhe përkthyes i lindur në qytetin e Kiotos më 12 janar 1949, shumë i ndikuar nga letërsia perëndimore. Gjatë fëmijërisë së tij ai mori arsimim fetar japonez dhe budist nga gjyshi i tij nga babai, ndërsa u rrit me një nënë tregtare. Më vonë, Ai hyri në Universitetin Waseda, ku studioi letërsi helene dhe dramë.

Në shtëpinë e sipërpërmendur të studimeve ai takoi gruan e tij të ardhshme, Yoko. Çifti më vonë vendosi të mos kishte fëmijë, përkundrazi ata vendosën të krijonin klubin e tyre të xhazit në Tokio, të quajtur Peter Cat. Gjithashtu, si një tifoz i bejsbollit, ai ndoqi shumë lojëra. Pastaj, gjatë një loje një goditje në top e frymëzoi atë për të shkruar romanin e tij të parë, Dëgjoni këngën e erës (1973).

Shenjtërimi letrar

Botimet e para të shkruara të Murakami kishin një numër mjaft të ulët editorial. Përkundër kësaj rrethane, njeriu japonez i letrave nuk ishte demoralizuar, përkundrazi ai vazhdoi të krijonte tekste pa kufij midis reales dhe ëndrrës.

Vitet 80 panë fillimin e Pinball 1973 (1980) y Gjueti për dashin e egër (1982) Më në fund, në 1987, Tokio Blues (Druri Norvegjian)) i dha famë kombëtare dhe ndërkombëtare Murakamit. Që nga ai vit, autori japonez ka botuar nëntë romane, pesë koleksione tregimesh plus tekste të shumta të llojeve të ndryshme ndërmjet tregime të ilustruara, ese dhe libra të dialogëve.

Romane të tjerë bestseller nga Murakami

  • Vallëzimi Vallëzimi Vallëzimi (1988)
  • Kronikë e zogut që fryn botën (1995)
  • Vdekja e komandantit (2017)

Literatura në Murakami: stili dhe ndikimet

Haruki Murakami dhe gruaja e tij jetuan midis Shteteve të Bashkuara dhe Evropës deri në 1995, kur vendosën të ktheheshin në Japoni. Ndërkohë, njohja e tij në botën letrare po shtohej. Megjithëse, tashmë në ato raste ai u poshtërua nga disa zëra kritikë, si në Lindje ashtu edhe në Perëndim.

Përveç kësaj, botimi i Kafka në breg në 2002 ai e bëri shkrimtarin Kiotense edhe më të lexuar dhe ngriti prestigjin e tij në një masë të tillë që ai ishte nominuar për Çmimin Nobel në disa raste. Ne anen tjeter, ndikimet e rëndësishme në letërsinë e tij do të ishin muzika - jazz, kryesisht - dhe tregimi i Amerikës së Veriut nga autorë si Scott Fitzgerald ose Raymond Carver.

Përmbledhje e Kafka në breg

I riu Tamura jeton me babanë e saj, me të cilin keni një marrëdhënie të keqe, për t'i bërë gjërat edhe më keq, nëna dhe motra e tyre i braktisën kur ai ishte i vogël. Në këtë kontekst, protagonisti ikën nga shtëpia pasi mbushi pesëmbëdhjetë vjeç. Po, tani Kafka Tamura po shkon në jug, në Takamatsu.

Në atë pikë lind një pyetje e pashmangshme: pse protagonisti ikën? Me përgjigjen, fillojnë elementët surrealë, pasi babai i Kafka Tamura akuzon djalin e tij, si Edipi Rex, se donte ta vriste në mënyrë që të flinte me nënën dhe motrën e tij.

Historia paralele

Nga ana tjetër, prezantohet Satoru Nakata, një burrë i moshuar që jetoi një përvojë të pashpjegueshme gjatë fëmijërisë së tij. Në mënyrë të veçantë, ai humbi vetëdijen dhe pasi u zgjua kishte humbur aftësinë e kujtesës dhe komunikimit, përveç kësaj: ai mund të fliste me macet. Për këtë arsye, ai vendosi t’i kushtonte jetën e tij shpëtimit të felinëve kudo dhe hasi një personazh të quajtur Johnny Walken, të lidhur me macet.

Bashkim

Me të arritur Takamatsu, Kafka Tamura gjeti strehë në një bibliotekë. Atje, zonja Saeki (regjisori) dhe Oshima, ndihmojnë protagonisten. Më tej, Kafka Tamura ka qasje interesante me këta personazhe, duke zbuluar në Oshima një burim zbulimesh për veten e tij.

Më vonë, Nakata zbulon se Johnny Walken është, në fakt, një njeri i lig që vret felinat. Si pasojë, ai përballet me të derisa ta mposhtë atë (me ndihmën e maceve). Pas kësaj, plaku takon Tamura në Takamatsu duke hyrë në një aeroplan të veçantë metafizik. Pra, në mënyrë të njëpasnjëshme, jeta e të gjithë anëtarëve të tregimit ndërthuret pa shpjegime të mëtejshme deri në fund të librit.

Analizë Kafka në breg

Rëndësia e propozimit tuaj letrar

Rrëfimi i romanit Kafka në breg përpiquni të bashkoni disa shtigje, në dukje larg njëri-tjetrit, për të drejtuar fillin e ngjarjeve. Në këtë mënyrë, kurioziteti i lexuesit rritet ndërsa ekspozohen histori që nuk janë shumë koherente.

Në rastin e këtij romani, mund të jetë paksa e vështirë për të kuptuar arsyen e alternimit të dy historive - fillimisht - të ndara. Pavarësisht kësaj, lexuesit rrinë rrotull për të mësuar rreth shpalosjes së ngjarjeve kurioze dhe shqetësuese të personazheve që bëhen afër. Në fund, ekziston një mënyrë e pabesueshme për të bashkuar historitë, duke përdorur imagjinatën.

Një roman midis magjisë dhe reales

Zakonisht, literatura e propozuar nga Haruki Murakami përfshin një përzierje të dy dimensioneve që përmbahen në një njësi të vetme estetike. Me fjalë të tjera, qasja ndaj historisë mund të përparojë nga një rrëfim krejtësisht real për të shpalosur në situata të mbinatyrshme, pa ndonjë problem. Në një masë të tillë që faktet fantastike përfundojnë të supozohen si të vërteta.

Zëra kritikë

Disa sektorë kritikë e kanë përshkruar rrëfimin e autorit japonez si një "roman pop", duke përfshirë referenca të besueshme (marka tregtare, për shembull). Paralelisht, realiteti është i deformuar pak nga pak për shkak të parashtrimit të pyetjeve të pamundura. Kjo e fundit është burimi më i përmenduri rreth Murakamunë, si për mohuesit e tij, ashtu edhe për miliona ndjekës të tij.

Temat thellësisht njerëzore

Si në të tjerët shitesit me te mire nga autori japonez, Kafka në breg ka një kompleksitet tematik (paradoksalisht) të lehtë për t’u lexuar. Në këtë pikë, qasja në çështjet kritike për qeniet njerëzore (dashuria, vetmia, depresioni ...) është thelbësore për të lidhur lexuesin.

Në fakt, secila histori, pa marrë parasysh sa komplekse mund të jetë, po ngre ankthin për të qenë i izoluar dhe i vetëm (Satoru Nakata) dhe rrugën për të dalë. Derisa, tema e marrëdhënieve familjare dhe pasojat e mos ndjenjës së vendit deri sa të largohen (Kafka Tamura), tregojnë vetë jetën e njeriut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.