Këshilla për të shkruar natën

Hënë

Me siguri, si unë, shumë prej jush ndihen të tunduar në më shumë se një rast nga ajo prirje kurioze për të shkruar natën. Ndoshta është për shkak të heshtjes, sepse është natën kur shfaqen zjarrfikësit e krijimtarisë, nuk e di me siguri.

Sidoqoftë, kushtimi i orëve të natës pasionit tonë është një kënaqësi që kërkon gjithashtu një vullnet të caktuar dhe, konkretisht, nga këto 5 këshilla për të shkruar natën.

Koha e mëparshme sportive

Shumë herë, ndarja e punës sonë nga hobi ose pasioni nuk është aq e lehtë. Ne zakonisht punojmë 8 orë në ditë dhe megjithëse gjatë gjithë ditës dëshirojmë që natën të kemi mundësi të shkruajmë, është të kthehemi në shtëpi, të shtrihemi në divan dhe të ndiejmë (me të gjitha të drejtat në botë) që tashmë kemi duke pasur parasysh gjithçka. Prandaj, marrja parasysh e vrapimit ose thjesht ecja për një orë na ndihmon të oksigjenojmë veten dhe të jemi më të pranueshëm kur fillojmë të mbushim fletoret.

Shkruaj me dorë

Kur punoni duke shkruar me kompjuterin tuaj për shumë orë në ditë dhe jeni të lodhur, po këtij fakti i shtohet fakti i vazhdimit të veprimit në një dokument Word. Dritat e infektuara të kompjuterit tonë në atë kohë nuk na përshtaten dhe fikja e tij për ta lënë në një cep do të jetë opsioni më i mirë. Thenshtë atëherë kur shqyrtimi i shkrimit me dorë në një fletore merr një rëndësi të veçantë, veçanërisht sepse përmirëson përqendrimin tonë, na relakson dhe, mbi të gjitha, e bën artin e të shkruarit më shumë një kënaqësi sesa diçka të imponuar.

Dhe një gotë verë?

Sigurisht, as dy nuk do të ishin keq. Dhe është se, pasi e demonstroi atë një gotë verë e kuqe është e barabartë me një orë stërvitje sipas një Universiteti të KanadasëKapërcimi i gotës së Rioja nuk është më një justifikim para se të fillojmë të shkruajmë. Alkooli, politikisht i pasaktë siç mund të duket, lejon që idetë e mbyllura të dalin në pah dhe madje sjell dinamizëm më të madh në artin tonë për sa kohë që ne nuk e pimë tërë shishen. Ose po, kush e di.

Ajo nostalgji

Natën emocionet tona kanë tendencë të shfaqen, dhe bashkë me to, mundësia e vendosjes së tyre në letër me një ndjenjë më të madhe. Të paktën gjithmonë gjej frymëzim natën dhe në mënyrën më të papritur. Sepse, a nuk e keni gjetur veten në atë situatë ku po përpiqeni të bini në gjumë dhe papritmas mendoni për një ide që duhet ta vendosni po ose po në letër? Shumë prej nesh pengohen në përpjekje, por kemi arritur ta pasqyrojmë idenë.

Këndi ynë

Gjetja e vendit të duhur në shtëpinë tonë është baza për të qenë në gjendje të lëshojmë kreativitetin, pa marrë parasysh nëse është ballkoni plot barbarozë, tavolina e kuzhinës apo divani ynë i mbushur. Nëse, përveç kësaj, ju merrni një dritë jo shumë skandaloze, shumë më mirë. Ky aspekt është ndoshta më personali nga të gjithë.

Këto 5 këshilla për të shkruar natën ato mund të jenë më efektive sesa mendoni nëse në rastin tuaj nuk gjeni kohë ose dëshirë për ta bërë atë edhe pse dëshironi të shkruani disa vargje gjatë gjithë ditës.

A shkruani gjithashtu zakonisht natën?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel Duka dijo

  Faleminderit shumë Alberto. Një artikull i shkëlqyeshëm, unë jam ai lloj personi që frymëzohet të shkruajë natën, pasi është një mjedis i pajisur me një misticizëm dhe elegancë të caktuar. Unë do t'i zbatoj këto këshilla në seancat e mia të mbrëmjes. Shihemi se shpejti.

 2.   John dijo

  Unë gjithmonë shkruaj natën it .është koha e xhevahireve dhe kur shkronjat rrëshqasin ngadalë dhe fjalët janë më të lehta !!

 3.   Toni Colon dijo

  Pothuajse gjithmonë shkruaj natën, përqendrohem më shumë dhe relaksohem, dhe nuk pi asnjë pije për të frymëzuar veten, as nuk kam pse të marr ilaçe për të shkruar dhe gjithmonë i shkruaj shkrimet e mia me dorë, sepse më jep më shumë imagjinatë histori, dhe pothuajse asnjëherë nuk fle natën.

 4.   Mark Nitram dijo

  Ata janë këshillë e mirë, megjithëse unë jam duke shkruar më shumë në mëngjes, kur mundem. Sigurisht, nëse dal për vrap natën dhe më pas pi një gotë verë, nuk do të zgjasë dy rreshta. XD

 5.   Claudia dijo

  Këshillat tuaja janë shumë të mira. Faleminderit shumë, do të përpiqem ta vë në praktikë.