"Kënga e Roldan" dhe Beteja e Hastings

Shpata anglosakson.jpg

Kjo ndodhi në tetor 1066. Më 14, në afërsi të Hastings, një minstrel Norman me emrin Taillefer filloi të këndonte vargje nga Kënga e Roldán për t’i dhënë guxim një ushtrie në një tokë të huaj. Kështu filloi Lufta kjo do ta kthente Guillermon bastardi, Duka i Normandisë, në William I Pushtuesi, Mbreti i Anglisë.

Vite më vonë, një tjetër nga pjesëmarrësit në betejë, Turoldus de Fecamp, atëherë Abati i Malmesbury, do të ripunonte duke shkruar një nga versionet gojore të këngës, duke i dhënë shkas asaj që ne sot e njohim si Kënga e Roldán, përbërja më e rëndësishme e epikës mesjetare franceze.

Historia që tregon këndimi është e njohur. Në fund të shekullit të XNUMX-të, Karli i Madh kaloi Pirenejtë së bashku me kalorësit kryesorë të mbretërisë për të rrethuar qytetin mysliman të Zaragozës. Gjatë kthimit, Roldán dhe Oliveros, të cilët janë të ngarkuar me mbulimin e pjesës së pasme, janë zënë pritë në qafën e Roncesvalles. Roldán nuk pranon të bjerë në brirë që do të sillte ndihmën e pjesës tjetër të ushtrisë franceze, ai preferon të bjerë në luftime sesa të pranojë një ndyrësi të tillë. Ai dhe Oliveros luftojnë heroikisht derisa të asgjësohen. Në fund të këngës, një Karli i Madh i dëshpëruar dhe i lodhur vajton për vdekjen e të riut Roldán.

Studiuesit flasin për strukturën precize të përbërjes, psikologjinë e personazheve të saj dhe paralelet delikate midis sakrificës së Roldanit dhe pasionit të Jezu Krishtit. Sidoqoftë, lexuar nga një këndvështrim aktual, ne nuk mund të ndihmojmë por të shohim krenarinë dhe krenarinë fatale të Roldan. Historia e Roncesvalles na duket historia e neglizhencës së shmangshme, e vendosur në kuadrin e një lufte të padobishme të fesë. Asgjë për të bërë me Cid Campeador tonë.

Kur të kënduarit na emocionon vërtet, kjo ndodh me reagimin e Charlemagus ndaj vdekjes së Roldanit. Soshtë aq intensive sa që përveç lëvizjes është edhe enigmatike. Në Mesjetë, së shpejti do të përhapet një traditë sipas së cilës Roldan ishte djali sekret i Karlit të Madh: Dhimbja e Karlit të Madh mund të jetë vetëm dhimbja e një babai para djalit të tij të vdekur; gjë që i jep një kuptim krejt tjetër historisë.

Por le të kthehemi në Hastings Plains, nuk do të humbas një rast të flas për mbretin Harold. Që një mbret të kurorëzohet, një tjetër duhet të zhduket. Në betejën e Hastings, Harold, i biri i Jodwin, mbreti sakson i Anglisë, u vra. William do të hynte në histori, Harold do të shndërrohej në pluhur.

Mbreti Harold ishte një njeri me guxim. Dijetari Islandez Snorri sturluson e paraqet atë në heimskringlasaga në rrethana pak para Hastings. Borges riprodhon tekstin dhe na jep sfondin e tij Literaturat mesjetare gjermane.

kalorës.jpgVëllai i Haroldit, Tostig, kishte lidhur aleancë me Mbretin e Norvegjisë, Harald Hardrada, për të fituar pushtetin. Të dy zbarkuan me një ushtri në bregun lindor të Anglisë dhe pushtuan Kështjellën e Yorkut. Në jug të kalasë, ushtria Sakson i takon:

"Njëzet kalorës u bashkuan në radhët e pushtuesit; njerëzit, dhe gjithashtu kuajt, ishin veshur me hekur; njëri nga kalorësit bërtiti:
"A është Kont Tostig këtu?"
"Unë nuk e mohoj të jem këtu," tha akuza.
"Nëse jeni me të vërtetë Tostig," tha kalorësi, "Unë vij të ju them se vëllai juaj ju ofron faljen e tij dhe një të tretën e mbretërisë."
"Nëse unë pranoj," tha Tostig, "çfarë do t'i japë mbreti Harald Hardrada?"
"Ai nuk e ka harruar atë," u përgjigj kalorësi, "ai do t'ju japë gjashtë metra papastër angleze dhe, meqenëse është kaq i gjatë, edhe një tjetër".
"Atëherë," tha Tostig, "thuaj mbretit tënd se ne do të luftojmë deri në vdekje".
Kalorësit u larguan. Harald Hardrada pyeti me mendime:
-Kush ishte ai zotëri që foli kaq mirë?
Numërimi u përgjigj:
-Harold, Mbreti i Anglisë ".

Harald Hardrada dhe Tostig nuk do të shohin një muzg tjetër. Ushtria e tij është mposhtur dhe të dy vdesin në betejë. Por Harold vështirë se do të ketë kohë të vajtojë vëllain e tij. Së shpejti mbërrin lajmi se normanët kanë zbarkuar në jug dhe ai do të duhet të largohet për në Hastings, ku do të përmbushë fatin e tij duke vdekur nga duart e pushtuesit.

Historia ka një epilog sentimental që Snorri nuk e njohu, por Borges e bëri, sepse e lexoi atë në Balada de heine: Do të jetë një grua që e kishte dashur mbretin, Edith Gooseneck, e cila identifikon kufomën e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.