Janë dhënë justifikime për të mos lexuar. A ka vërtet?

A ka justifikime? Pse

Sepse ka staf që i (vazhdon) vazhdimisht. Justifikime o arsye. ¿O të dyjaPër të mos lexuar? Nëse e kalojmë jetën duke lexuar! Y cfare preferojme Lexoni tik-tak i blerjes, i nti raportojnë i llogarive, i dhjeti përkthim? Apo mendoni se lexoj mund të jetë si ai seks? Ah, fjalë pak tërheq, Hë? Sigurisht, nëse duam të japim ose bëjmë një rishikim të mirë, rrallë themi se nuk kemi kohë ose boshllëk. Me siguri të gjithë jemi dakord që letërsia erotike, e mirë, mesatare apo e keqe, gjithmonë ka ndjekës.

Së fundi, le të shohim ato justifikime, të cilat zakonisht janë të njëjtat. Ose nganjëherë ato janë edhe të sajuara.

nuk kam kohe

La justifikim i justifikimeve. Por për të parë atë Seriale televizive Se kemi në pritje po e gjetëm atë pak kohë. Dua të them, më duket se mund ta shikojmë lart gjithashtu për disa faqet e atyre librave lista e të cilëve humbet në mjegullat e kohës.

Po sikur të propozojmë një natë të televizionit Jon Snow dhe një tjetër të letrar Jon Snow? «Bah, nuk ia vlen. Gjëja është Nëse tashmë e shikoj serinë, pse do ta lexoj librin?», Përgjigjet zgjuar (dhe dembel) në detyrë. Por, sa herë jemi befasuar këndshëm që Na pëlqente libri më shumë sesa filmi apo seriali? Shumë, apo jo?

Ne mund ta heqim atë pak. Për shembull, ata prej nesh nga "fronet" pushoi ne mund të na marrë nga komik i Mortadelo dhe Filemon (Kush mund ta mohojë atë për mua?) Ulises të Joyce, e cila tashmë ka merita. Dhe ata prej nesh që udhëtojnë brenda tren, autobus ose metro Nuk kemi asnjë justifikim të mundshëm përveç ëndrrës së mëngjesit. Mund të luftohet në mënyrë të përsosur nëse keni një të tillë histori e mirë Në duar.

Ashtu siç janë shpenzuar Dhjete minuta në mesazhet e koreve të WhatsApp, ju mund të shpenzoni për të lexuar disa të thjeshta Titujt kryesorë shtyp ose një kapitulli i vogël i librit elektronik të lexuesit. Sepse celularët (aq të zgjuar dhe të zgjuar sa tani) gjithashtu mbajnë aplikimet të leximit dhe librave të tyre. Madhësitë e Fuente i saj i rregullueshëm në WhatsApp, apo jo? Epo, edhe në këto aplikacione.

Unë e rrëfej publikisht atë U lidha në një trilogji romani romancë dhe dy titujt e fundit I lexova në celular. Asnjë anestezi, pa turp, pa shpinë. Ata të zemër e zezë gjithashtu e kemi me gëzof herë pas here. Dhe ai kalorës prej bronzi i dashuruar e vuri në dëborë për mua.

Unë jam duke studiuar dhe tashmë duhet të lexoj shumë libra

Sigurisht Ishte për mua e njëjta lexim se Kurs i përgjithshëm i gjuhësisë nga Ferdinand de SallamParfumi ose emri i trëndafilit de Umberto Echo. Njeriu, gjuhëtari zviceran dhe semiologu italian për diçka tjetër, por për gjuhët dhe përdorimin e tyre ata i kuptuan pak. Megjithatë, si me gjithçka, ne mësojmë të diskriminoj nga ushqimi te leximet. Nëse jo, kemi një problem. Sidoqoftë, çfarë një gjë është detyrim dhe një tjetër është përkushtimi. Pyetja është që t'i organizojmë ato në mënyrën më të mirë.

Unë nuk jam në gjendje të përfundoj asnjë

Në qytetin tim kjo përgjigjet në një mënyrë: gënjeshtra dhe dhjami. Nëse ka një histori të mirë, me siguri do ta përfundoni herët a vonë. Por ju e përfundoni atë. Pajtohuni që nuk mund ta detyroni veten të lexoni atë që ju duket si tullë. Për këtë ekziston një zgjidhje: mbyllni tullën dhe kërkoni një material tjetër.

Isshtë një justifikim ose arsye tjetër për studentët dhe ata manualet që normalisht marrin në konsideratë dënimet e burg i përjetshëm. Epo, ata, në teori, ju duhet t'i përfundoni ato dhe, edhe më shumë përpjekje, t'i studioni ato. A nuk mund ta përfundoni vërtet një roman të mirë aventuresk, noir apo romantik? Ose një e bukur poezi?

I kam përkthyer Ksenofon, Martial ose Tolkien dhe më dukeshin djallëzore me të tyret aoristë, ablativë absolutë ose ai shkëmb i dialekti hobbit. Por mua më pëlqente me shijen e 10 mercenarë grekë i cili dëshironte të kthehej në shtëpi dhe nga më të shumtët epigrama të nxehta nga bilbilitanja klasike. Sigurisht, kurrë nuk kam dashur të di diçka më shumë rreth hobbit.

Dhe le të shohim se çfarë kam lexuar

Gjithmonë ka një libër për një të pa qepur. Për çdo moment, moshë apo vend. Për të gjitha ngjyrat: e zezë, rozë, e verdhë, e bardhë, ylber ...

une e pelqej ate futboll? Biografia e njëmbëdhjetë e plas ndërrim Asgjë si idhuj që t'ju shtyjnë të dini më shumë rreth tyre. Ajo që kam ardhur të lexoj nga imja, me të cilën kam pasur, kam dhe do të kem.

unë jam aneks kuzhine? Ka 3 739 679 libra gatimi, kuzhinierë ose hobi të famshëm.

une jam nje i trishtuar, i mbingarkuar, i hedhur poshtë, dua të përmirësoj veten? Milionat e mëparshëm të librave janë kubikë. Të urtë, filozofë të gjatë dhe të mesëm, psikologë të njohur dhe pa emër. Edhe problemet ose streset tuaja nuk zhduken. Por mbase po. Dhe do t'i keni lexuar ato shkëlqyeshëm librat e vetë-ndihmës.

Dhe le të kujtojmë: ëndërrimtarët ata gjithmonë lexojnë. Nëse jeni një, nuk do të keni bërë kurrë justifikim.

Sepse e rëndësishme është:

Mundohuni të shijoni, mësoni ose dalloni, por mbi të gjitha kënaquni. Nuk ka justifikime nuk ka arsye për të mos lexuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.