Juan Ramón Jiménez. Përtej Plateros dhe mua. 5 poezi

Juan Ramon Jimenez ka lindur ne 23 dhjetor 1881, tashmë pothuajse i 24-ti, në Moguer (Huelva), dhe ai është një nga poetët e mëdhenj spanjollë të të gjitha kohërave. Puna e tij më e njohur është Unë dhe Platero, suksesi i të cilit tashmë la në hije gjithçka tjetër që ai shkruajti. Sot Më kujtohet figura e tij me 5 poezi përtej gomarit të vogël.

Juan Ramon Jimenez

Ai filloi të shkruajë në adoleshencë dhe më vonë ai braktisi studimet e tij për drejtësi për t'iu përkushtuar plotësisht poezisë. Ai u takua dhe fërkoi supet me shkrimtarët më me ndikim të kohës së tij, të tilla si Rubén Darío, Valle-Inclán, Unamuno, vëllezërit Machado, José Ortega y Gasset ose Pío Baroja dhe Azorín, ndër të tjera.

Kaloi e tij të rinjtë ndërmjet Moguer, Sevilje, Francë dhe Madrid, gjë që i lejoi atij një stërvitje solide. Ai filloi të botonte i ndikuar kryesisht nga Bécquer dhe Espronceda. Librat e tij të parë ishin: Nimfetë, shpirtrat vjollcë, rimat, Arie të trishtuara, Kopshte të largëta y Baritore.

Në Moguer ai shkroi Unë dhe Platero, çfarë ishte një sukses i menjëhershëm dhe u përkthye shpejt në 30 gjuhë. Dhe tashmë në tetor 1956 ata i dhanë atij Çmimi Nobel në Letërsi.

5 poezi

Unë nuk do të kthehem

Unë nuk do të kthehem
Unë nuk do të kthehem. Dhe natën
i ngrohtë, i qetë dhe i qetë,
bota do të flejë, rrezeve
të hënës së saj të vetmuar.
Trupi im nuk do të jetë atje
dhe përmes dritares së hapur
do të vijë një fllad i freskët,
duke kërkuar shpirtin tim.
Nuk e di nëse do të më presë dikush
e mungesës time të gjatë të dyfishtë,
ose kush më puth kujtesën,
midis përkëdheljeve dhe lotëve.
Por do të ketë yje dhe lule
dhe psherëtima dhe shpresa,
dhe dashuri në rrugë,
në hijen e degëve.
Dhe kjo piano do të tingëllojë
si në këtë natë të qetë,
dhe nuk do të ketë kush të dëgjojë
i zhytur në mendime, në dritaren time.

***

Atmosferë tjetër

Dhe në çatitë
flamuj të zinj
ata i ndërprenë fluturimet e tyre
Kundër qiellit mbretëror
e verdhe dhe jeshile
të diellit imponues.

Po bertisja cmendurisht
ëndrrat me sy
(flamuj të zi
në çati).
Gratë lakuriq
ata ngritën hënën.

Midis perëndimit të diellit
dhe lindja magjike,
lopatë e mprehtë e motit,
ma ktheu shpirtin.
Dhe në çatitë
banderola të zeza.

***

Amor

Dashuri, si ka erë? Duket, kur dashuron,
se e gjithë bota ka një thashethem të pranverës.
Gjethet e thata kthehen dhe degët me dëborë,
dhe ai është akoma i nxehtë dhe i ri, me erë të trëndafilit të përjetshëm.

Kudo ai hap kurora të padukshme,
të gjitha prejardhjet e tij janë lirike - të qeshura ose pikëllime -,
gruaja në puthjen e tij merr një kuptim magjik
që, si në shtigje, vazhdimisht rinovohet ...

Muzika nga koncertet ideale vjen në shpirt,
fjalët e një flladi të lehtë mes pemëve;
psherëtimë dhe qaj, dhe psherëtimë dhe qaj
ata largohen si një freski romantike e dorëzonjës ...

***

duart

O duart tuaja të ngarkuara me trëndafila! Ata janë më të pastër
duart tuaja se trëndafilat. Dhe midis çarçafëve të bardhë
njëlloj si shfaqen copa yjesh,
se krahët e fluturave që agojnë, sesa mëndafshët e çiltër.

A ranë ata nga hëna? A luanin ata
në një pranverë qiellore? A janë nga shpirti?
… Ata kanë shkëlqim të paqartë të zambakëve të botës tjetër;
ata verbojnë atë që ëndërrojnë, freskojnë atë që këndojnë.

Balli im është i qetë, si një qiell pasdite,
kur ju, si duart tuaja, ecni midis reve të tij;
nëse i puth, purpurta e gojës time
zbehet nga bardhësia e tij me gurë uji.

Duart tuaja midis ëndrrave! Ata kalojnë nëpër, pëllumba
e zjarrit të bardhë, për makthet e mia të këqija,
dhe, në agim, ata më hapen, pasi janë dritë nga ti,
qartësia e butë e orientit argjendi.

***

ëndërr

Imazh i lartë dhe i butë i ngushëllimit,
agimi i deteve të mia të trishtimit,
lis e paqes me aroma të pastërtisë,
Çmimi hyjnor i duelit tim të gjatë!

Ashtu si kërcelli i lules së qiellit,
lartësia juaj u humb në bukurinë e saj ...
Kur e ktheve kokën drejt meje,
Mendova se po ngrihesha nga kjo tokë.

Tani, në agimin e dëlirë të krahëve të tu,
strehuar në gjoksin tuaj transparent,
Sa të qarta për mua i bëjnë burgjet e mia!

Si u copëtua zemra ime
faleminderit dhimbjes, puthjes së ndezur
se ti, duke buzëqeshur, e kompozon!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carmen dijo

  Megjithëse pothuajse gjithmonë autorizojmë botimin e poezive nga Juan Ramón Jimenez, nuk do të ishte keq nëse, për shkak të respektit, ai do të kishte kërkuar autorizim për ta bërë këtë pasi puna e poetit mbrohet nga Ligji i Pronësisë Intelektuale.
  Një përshëndetje