Juan Muñoz Martín. Një klasik bashkëkohor i letërsisë për fëmijë

Foto: Twitter i Juan Muñoz Martín

Sot është Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë dhe Rini. Ajo festohet në datën e lindjes së mjeshtrit danez të histori klasik Hans Christian Andersen. dhe Juan Muñoz Martin është e jona klasike bashkëkohore të zhanrit. Ndoshta më pak e njohur nga brezat e rinj, për ata prej nesh që tashmë kanë një moshë, fëmijëria jonë nuk mund të kuptohet pa piratin e saj Tik-tak ni Friar Perico dhe gomarin e tij. Kjo eshte nje rishikim figurës dhe veprës së tij.

Juan Muñoz Martin

Ai vazhdon të jetojë në lagjen Madrid Tetuan dhe kjo shkon në Vjet 91. Vazhdoni gjithashtu të shkruani. Nga baba ushtarak shumë i rreptë dhe pak i prirur për të pasur një fëmijë lexues, studioi Juan Muñoz Martín Filologji franceze dhe përfundoi duke qenë mësuesi i shkollës mbi të gjitha, shkrimtar. Adhurues i Poe, Stevenson dhe Dickens, ndikimi i të cilit është gjetur në punën e tij, vitin e kaluar ishin 40 vjet që kur ai fitoi Çmimi i Boat me Avull me personazhet e tij nga frat i Salamancës Fray Perico dhe gomari i tij. Aventurat e tij marrin më shumë se 60 ribotime. Ata dhe ai tik-tak pirat i saj iconsLetërsi spanjolle për fëmijë nga çereku i fundit i shekullit të XNUMX-të. Të gjitha veprat e tij janë shitur milion kopje dhe janë përkthyer në Shumë gjuhë.

Puna e tij ka marrë edhe më shumë çmime. E para ishte Vajza histori për fëmijë, në 1966, nga Tre gurët. Pas asaj të Barco de Vapor, në 1979; edhe i treti Çmimi Grand Angle i një romani për të mitur, në 1984, nga Njeriu mekanik. Dhe Çmimi i Parë i Complutense Cervantes Chico e letërsisë për fëmijë dhe të rinj, në 1992.

Friar Perico dhe gomari i tij

kjo Frat i shekullit të XNUMX-të që vjen me tuajin gomar Çorape në një manastir të Salamanca Ai do të revolucionarizojë qetësinë që kishin 20 shokët e tij, duke filluar duke biseduar me skulpturën që kanë për San Francisko. Atje ata do të jetojnë të gjitha llojet e aventurave me të sfondi historik i Luftës së Pavarësisë kundër francezëve. Në njërën prej tyre, ai do të takohet edhe me Don Kishotin?

Seriali përbëhet nga 9 tituj:

 1. Friar Perico dhe gomari i tij
 2. Friar Perico në luftë
 3. Fray Perico, Calcetín dhe guerrilas Martín
 4. Friar Perico në paqe
 5. Aventurat e reja të Friar Perico
 6. Friar Perico dhe Monpetit
 7. Friar Perico dhe pranvera
 8. Friar Perico dhe Krishtlindje
 9. Friar Perico de la Mancha

Tick ​​Pirate

Me botimin e tij të parë të 1982, pirat Garrapata përfundoi duke u bërë një seri e disa titujve ku kjo Pirat i shekullit të XNUMX-tëI njohur si "terrori i Londrës", ai jetoi aventurat e tij në një mijë e një destinacione. Me anijet e tyre, të gjithë thirrën Shufër i kuq, Ai ka qenë në Kinë, Afrika, Japoni, Egjipt, Roma, Amerika dhe madje edhe Hënë ka shkelur në 16 vëllime.

Sigurisht, ai nuk e ka bërë atë vetëm, por me një galeri personazhesh të paharrueshëm si miqtë e tij. Chaparrete, Carafoca ose El Chino, nipi i saj marule, mjeku Lugë, shefi i policisë Zoti Chaparrete, ose admirali Whiting, vajza e te cilit Floripondia është i dashuri i Garrapata i cili ishte fejuar më parë Zoti Pistolete, zuzari i tregimeve.

Seria:

 1. Tick ​​Pirate
 2. The Pirate Tick në Afrikë
 3. Pirati Tik në tokat e Kleopatrës
 4. Pirati Garrapata arrin në këmbë në tempullin e Abu Simbel
 5. Pirati Garrapata është faraon në kohën e Tutankhamun
 6. Pirati Tik në Kinë
 7. The Pirate Tick në Pekin dhe Mandarin Singe
 8. Pirati Tick në Qytetin e Ndaluar të Pekinit për pak humbi kupën e tij
 9. The Pirate Tick në Indi
 10. Pirati Tik në Japoni
 11. Goditja e Pirate në Vendet e Nëndheshme
 12. Pirati Tik në Romë
 13. Tik Pirati në Hënë
 14. Pirati Garrapata në Muzeun Prado
 15. The Pirate Tick në Amerikë
 16. Pirati Garrapata në Chichen Itza

Personazhe të tjerë

Juan Muñoz Martín gjithashtu krijoi personazhe të tjerë si p.sh. Cyprianus, Gladiator Romanus, Caralampio Pérez, Baldomero personi i armatosur, ose mbreti Sisebuto, por suksesi i Fray Perico y Garrapata i la në hije. Sidoqoftë, prodhimi i tij i tregimit të shkurtër është shumë i gjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.