Joseph Sheridan Le Fanu. Përvjetori i ri i lindjes së tij

Joseph Sheridan Le Fanu lindi në një ditë si sot 1814 en Dublin. Ai filloi të shkruajë histori horror një vit pasi mbaroi studimet në Trinity College, megjithëse iu përkushtua gazetari, që ai ishte në gjendje të kombinonte me letërsinë. Konsiderohet si baba të ashtuquajturat histori fantazme. Ai gjithashtu botoi 14 romane dhe përrallën e tij të vampirëve, Karmilla, është titulli juaj më të njohurit. Ky është një përmbledhje e punës së tij.

Joseph Sheridan Le Fanu

Babai i tij, i cili ishte një klerik me origjinë Huguenot, e dërgoi atë në Kolegjin prestigjioz Trinity në Dublin për të studiuar juridik. Por Le Fanu nuk praktikoi kurrë si avokat dhe i ishte përkushtuar gazetarisë. Ishte autor i shumë poezive, baladave dhe tregimeve që ai botoi në Revista e Universitetit të Dublinit, nga të cilat ai përfundoi të ishte drejtori dhe pronari.

Kur gruaja e tij vdiq Në 1858, Le Fanu u tërhoq nga jeta shoqërore për t'u bërë një shkrimtar i zakoneve të natës dhe i apasionuar pas okultit, aq sa ai njihej si Princi i Padukshëm. Konsiderohet si një nga mjeshtra të mëdhenj të terrorit mbinatyror nga epoka viktoriane.

Karmilla

Ajo u botua për herë të parë në revistë Blu e errët sq 1871 dhe shënon pikën e kthimit në krijimin e vampire femer në letërsinë universale. Shtë më së shumti vepra më e famshme nga Le Fanu dhe një nga ata që konsiderohen mjeshtra të zhanrit gotik të tmerrit. Me një protagonist magjepsës, Ajo gjithashtu shquhet për veprimin e saj dhe ndërtimin e shkëlqyeshëm të personazheve të tjerë dhe mjedis e errët, gjithmonë mes mjegullës së ditës dhe natës. Është një precedent i Draculanga Bram Stoker, i cili nuk do të shfaqej pothuajse tridhjetë vjet më vonë.

Ju nuk e dini se sa shumë ju dua, dhe as nuk mund të imagjinoni besim më të madh. Por unë jam i detyruar nga disa vota; asnjë murgeshë nuk i ka bërë gjysmën e tyre të tmerrshme. Dhe akoma nuk guxoj ta tregoj historinë time, madje as ty. Po vjen koha kur do të duhet të dini gjithçka. Do të më mendoni mizor dhe shumë egoist, por dashuria është gjithmonë egoiste; sa më pasionant, aq më egoist. Ju nuk e dini sa jam xheloze. Ju duhet të vini me mua dhe të më doni, deri në vdekje ose të më urreni, por qëndroni me mua, dhe me urrej përmes dhe pas vdekjes. Nuk ka asnjë fjalë indiferencë në natyrën time apatike.

Arkivat e Dr. Hesselius

Ky është një vëllim që bashkon katër nga pesë historitë që Le Fanu shkroi për mjekun që është një ekspert në fenomenet okulte, Martin Hesselius, një personazh pararendës gjithashtu nga Van Helsing i Bram Stoker ose John Silence i Algernon Blackwood.

Përfshin: Çaj jeshil, në formën e një historie epistolare ku Dr. Hesselius do të hetojë rastin e disa vizioneve djallëzore që e çojnë Reverend Jennings drejt vetëvrasjes; Të njohurit, një tjetër nga historitë e tij më të suksesshme; Gjykoni Harbottle, për ngjarjet e çuditshme në një shtëpi të përhumbur në Westminster; dhe të lartpërmendurat Karmilla.

Profecia e Cloostedd

Ajo tregon historinë e një rivaliteti i lashtë midis dy familjeve nga një qytet i vogël në Angli, Golden Friars dhe nga një hakmarrje e tmerrshme. Zotëri Bale Mardykes, një baronesë lakmitare, fajëson sekretarin e tij të ri Phillip feelram të zhdukjes së një kartëmonedhe. Mjerisht, Phillip ikën nga shtëpia në mes të një stuhie të madhe dhe shpejt u gjet në një liqen aty pranë.

Xha Silas

Një tjetër prej atyre veprave, në formën e një romani misterioz makabër, në të cilin demonstrohet mjeshtëria e trajtimit dhe gradimit të tmerrit që ai zotëronte Le Fanu. Kështu, me një toni i parë nostalgjik Në fillim të rrëfimit për kujtimet e fëmijërisë së një zonje, ajo përfundon duke e çuar lexuesin në një rrugë pa krye në të cilën a vrasje e tmerrshme.

Shtëpia ngjitur me varrezat

Vendosur në shekulli XVIII, në një fshat irlandez të quajtur Chapelizod, me një jetë shoqërore plot intriga, marrëdhënie të errëta dhe ngjarje të çuditshme, ky roman tregon se çfarë ndodh kur Zbulimi aksidentalisht i një kafke me shenja të dukshme dhune si një vrimë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.