Joan Margarit fiton Çmimin Cervantes. 4 poezi

 

Fotografi: Uebfaqja e Joan Margarit.

Joan Margaret sapo fitoi Çmimi Cervantes 2019. Çmimi më i rëndësishëm letrar në gjuhën spanjolle, i pajisur me 125.000 euro, i ka shkuar këtij Poeti katalan i cili ka kultivuar veprën e tij në të dy gjuhët, si një bartës standard i një bashkimi kulturor përtej çdo ideologjie. Këto janë 4 poezi të tij për ta njohur, lexojeni ose rizbuloni.

Joan Margaret

Joan Margarit i Consarnau ka lindur në Sanahuja, Lleida, më 11 maj 1938. .shtë poet, arkitekt dhe profesor tashmë në pension nga Universiteti Politeknik i Barcelonës. Si poet filloi botimin në spanjisht përsëri në vitet 60 me Këngë vetëm për korin e një njeriu. Dhe ai nuk e bëri atë përsëri deri dhjetë vjet më vonë me Kronika. Disa vjet më vonë ai filloi të botonte në katalanisht. A është ai vetë përkthyes i veprës së tij në spanjisht, megjithëse ai shkruan edhe në mënyrë të paqartë në njërën apo tjetrën. Vitin e kaluar ai botoi kujtimet e tij: Për të pasur një shtëpi duhet të fitosh luftën.

En 2008 Joan Margarit ishte Çmimi Kombëtar i Poezisë dhe gjithashtu Çmimi Kombëtar për Letërsinë e Generalitatit të Katalonjës. Dhe në 2013 gjithashtu fitoi çmimin Poetë të Botës Latine Víctor Sandoval, nga Meksika. Ky Çmim Cervantes kurorëzon karrierën e tij, e cila është gjithashtu ajo e një nga poetët bashkëkohorë më të lexuar në spanjisht

Një antologji për të lexuar është ajo e Të gjitha poezitë (1975-2015). Unë i kam zgjedhur këta të katër.

4 poezi

Katër në mëngjes

Qeni i parë ulërin, dhe menjëherë
ka një jehonë në një oborr, të tjerët bëjnë jehonë
në të njëjtën kohë në një leh të vetme,
i ashpër dhe pa ritëm.
Ata lehin, hundët e tyre lart në qiell.
Nga vini, qen? Çfarë nesër
evokoni lehjen e natës?
Dëgjoj se si leh në ëndrrën e vajzës sime
nga paleta, i rrethuar nga jashtëqitje
me të cilën ju shënoni një territor
të rrugicave, oborreve, hapësirave të hapura.
Siç kam bërë
me poezitë e mia, nga ku ulërij
dhe shënoj territorin e vdekjes.

Letra

Ju gjithmonë shikonit përpara
sikur deti të ishte atje. Ju krijuat
në këtë mënyrë një lëvizje valësh
i huaj dhe mitik në ndonjë plazh.
Na bashkoi forca e rrezikshme
që i jep dashuri vetminë.
Ende më bën të dridhen gishtat,
në mënyrë të padukshme kjo letër.
Rruga e braktisur midis teje dhe meje,
mbuluar me letra, gjethe të ngordhura.
Por e di që rruga vazhdon.
Nëse e vë dorën në pakon e vogël,
E ndjej të mbështetur në shpinë.
Ju keni dëgjuar përpara
sikur deti të ishte atje, tashmë i transformuar
me një zë të lodhur, të butë dhe të ngrohtë.
Pak na bashkon akoma: vetëm dridhja
të kësaj letre të hollë midis gishtërinjve.

Ne pritje

Po ju mungojnë kaq shumë gjëra.
Kështu që ditët mbushen
momente të bëra duke pritur për duart tuaja,
të humbasësh duart e tua të vogla,
që ata morën timen kaq shumë herë.
Ne duhet të mësohemi me mungesën tuaj.
Një verë tashmë ka kaluar pa sytë tuaj
dhe deti gjithashtu do të duhet të mësohet me të.
Rruga juaj, akoma për një kohë të gjatë,
do të presë, para derës tuaj,
me durim, hapat e tu.
Ju kurrë nuk do të lodheni nga pritja:
askush nuk di të presë si rrugë.
Dhe kjo do të më mbushë
që më prekni dhe më shikoni,
ti me thua cfare te bej me jeten time,
Ndërsa ditët kalojnë, me shi ose qiell blu,
tashmë organizon vetminë.

Fenerët natën

Unë përpiqem t'ju josh në të kaluarën.
Duart në timon dhe kjo dritë
nga klubi i natës i pultit më lejuan
-fantazia e dimrit- vallëzoni me ju.
Pas meje ashtu si një kamion i madh
nesër bën breshëri dritash.
Askush nuk e ngas atë dhe më tejkalon,
por tani une dhe ti udhetojme se bashku
dhe makina mund të jetë dy kuajt
nga vitet gjashtëdhjetë në Paris.
"Je ne keqardhje rien" këndon Edith Piaf.
Nën dritare, vjen nata
ftohtë nga autostradë, dhe e kaluara
ai afrohet ballë për ballë, me shpejtësi:
kryqëzo dhe verbo më pa ulur dritat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.