Njeriu xheloz, nga Jo Nesbø. Rishikimi

Fotografia: (c) MariolaDCA

Librat e Jo Nesbo zakonisht më zgjasin mesatarisht nga 7 deri në 10 ditë dhe, në disa raste, do të kishte qenë më pak sepse gjithmonë dëshiron të zgjasësh ato kënaqësi të vogla që të jep jeta. Ishte edhe rasti i fundit njeriun xheloz, titulli i 2 të shek 12 histori që e përbëjnë atë dhe më të gjatë pranë ishulli i minjve. Pjesa tjetër varion ndërmjet shumë të shkurtër si Bishti, shkurt si Londër, dhe gjatësi mesatare. të gjitha përbëjnë rreth 600 faqe, pak a shumë, që dëshmojnë edhe një herë se ky mjeshtër i trillimeve më të zeza nuk vendos asgjë përpara dhe gjithçka i shkon. Kjo është rishikimi im.

njeriun xheloz - Rishikim

Shko përpara

padyshim nuk është objektive për admirimin tim më se të njohur për Nesbø. Kështu që ai që paralajmëron nuk është tradhtar. Për të lexuar komente mendjemprehta ose akademike dhe shumë profesionale, Kisha ka mjekë dhe unë nuk jam një prej tyre.

Kjo tha, E kuptoj çështjen. Nuk ka rëndësi nëse shkruaj 12 tregime, seria e Vrima Harry, romane të pavarura si Mbretëria, Diell gjaku, Trashëgimtari, Gjak në dëborë, Gjahtarët e kokës, versione të klasikëve si Makbethi, libra për fëmijë si ato të Doktor proktor dhe madje edhe zarzuelas nëse vendos, prandaj ka edhe një grup: Jo Nesbø nuk dështon.

E pamundur të përmblidhet ose të përpiqet të zbërthejë gjithçka që është në këto 12 histori të ndara në dy pjesë, xhelozia dhe pushteti. Në fakt, gjëja kryesore është se ato sillen rreth këtyre dy koncepteve, por ato reduktohen edhe në ato që janë të përsëritura në punën e tij dhe që ai ka theksuar shumë herë: dashuria dhe vdekja, të cilët që nga klasikët grekë —dhe këtu vërehet sërish ndikimi i tyre—janë ata që dominojnë botën me ndihmën e dy të parëve plus ambicien.

Për të përfunduar detyrën, përdorni cilësimet në qytete aq të ndryshme sa Londër, Greqishtja kalymnos (njeriun xheloz), gozhdë distopian Milan dhe El Alaiún (makulator) ose tonë Pamplona dhe San Sebastian (Cikadat) ne disa sanferminat fjalë për fjalë fantastike. futet nën lëkurën e Avokatët dhe fëmijët e bandës post-apokaliptike (ishulli i minjve), policët, inmigrantes, kosha plehrash (Basura), taxistas (Kufja e veshit), shkrimtarët (I rastësishëm), psikopatët, studiuesit mjekësorë që kërkojnë kura për pandemitë dhe përfundojnë duke kaluar shumë linja dhe duke fshirë shumë kujtime, ose vrasës me pagesë pa mëshirë si në Londër ose të shënuar për humbje dhe të detyruar për të luajtur lojëra shahu djallëzore si në Kali i Zi.

Dhe për ta përfunduar, na prezanton universe të reja me elemente jo vetëm distopike, por fantastike si në Cikadat me historinë e dy miqve që janë në të vërtetë udhëtarë në kohë. Por jo, nuk janë elementë që të befasojnë, jo nëse e keni lexuar të gjithë veprën e Nesbout.

I prerë

Këtu shkon njeriu mesazh për lexuesit që kanë mbetur vetëm në Harry Hole sepse kanë lexuar dikë tjetër dhe nuk u ka pëlqyer ose mund ta konsiderojnë më të dobët. Po, është e vërtetë, ne të gjithë jemi të apasionuar pas Harry-t dhe është e vërtetë që mund të ketë lënë në hije pjesën tjetër, por ka jetë përtej tij. Sigurisht, dhe për fat të mirë, Nesbø nuk është tërhequr më shumë se dëshira e tij për të vazhduar të tregojë historitë që dëshiron.

Kështu që nuk zhgënjehet. Të paktën jo kujt ne jemi të magjepsur nga stili i tij i rrëfimit dhe zeza e tij e pakompromis dhe kaq makabre në disa raste-momenti i qenit të Kali i Zi është për ta bërë atë ta shikojë. Jo ata prej nesh që i admirojnë ato aftësia për të gjetur dhe shprehen me të njëjtën forcë një humanizëm i madh, butësi dhe dashuri në thellësitë më të thella të asaj errësire. Dhe jo për ata që vazhdojnë të na befasojnë dhe të na habisin, sado që e dimë trukun, ata kthesat e skenarit në faqet apo paragrafët e fundit, madje edhe rreshtat. Se mënyrë mjeshtërore për t'ju çuar në mashtrim e cila, megjithatë, ju ka paralajmëruar.

unë preferoj

Është e vështirë, sepse të gjitha historitë më kanë prekur pak a shumë, për shkak të zgjuarsisë dhe komplotit, për shkak të atij ritmi. Por unë do të vë mbi të cituarit Kali i Zi, e cila është e fundit. Mbi të gjitha I rastësishëm, një vepër teknike inxhinierike dhe a portret i përsosur i kush e di më mirë: të një shkrimtar dhe imagjinata e tij. Buzëqeshjen e ty-ai-e rrëmbeu-por-mirë që ia dola në fund nuk do ta harroj.

Por edhe e theksoj ishulli i minjve, që është më tepër një roman i shkurtër, për tonin dhe atmosferën e saj apokaliptike dhe atë hakmarrje —ose drejtësi, si të doni ta quani— në fund. Y Cikadat, me teknikën e enigmës me elementin fantastik të paradokset kohore kjo, për shkak të prekjes së zezë dhe qasjes së guximshme, nuk është aspak absurde.

Patjetër

njeriun xheloz es një mostër tjetër më shumë nga aftësia e nënshkrimit të Nesbø për të prekur të gjitha zhanret dhe për t'i çuar në terrenin e tyre ose për t'u dhënë atyre ton të vetëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.