Jo Nesbø prezanton Njeriun Xheloz në Spanjë

Fotot e kopertinës dhe artikulli: (c) Mariola DCA.

Jo Nesba Ai ka qenë brenda España duke prezantuar romanin e tij të fundit me titull njeriun xheloz. Madrid dhe Barcelona, për San Jordi sot, kanë qenë qytetet e zgjedhura. Mora pjesë në aktin, i shkurtër por interesant, i cili u dha nga Marina Sanmartin. Kjo është kronika ime.

Telefónica Foundation Space – Madrid

Tre vjet më vonë, me një pandemi globale në mes, të tij vizita e mëparshme, romancieri i famshëm norvegjez i krimit dhe i mitur, është rikthyer për t'i dhënë sa surprizë, por edhe gëzim lexuesve të saj spanjollë, të cilët nuk e imagjinonin se do të kthehej kaq shpejt dhe për disa ditë letrare par excellence.

me libri i ri e vënë në shitje më 13, prezantimi u zhvillua në pasditen e zymtë të datës 20 në Espacio Fundación Telefónica, e vendosur në ndërtesën emblematike të Gran Vía. Në një dhomë të izoluar, por, në të njëjtën kohë, të gjerë me a kapacitet i madh edhe pse jo i plotë (një të mërkurë dhe hyrja në xhunglën e trafikut në zemër të Madridit inkurajon sa duhet për t'u afruar) ishte biseda që autori pati me gazetarin, shkrimtarin dhe librashitësin. Marina Sanmartin.

Më parë, Nesbø po bënte një fotosesion të shkurtër për shtypin. Disa prej nesh e kishin takuar në hyrje, ku mbërriti i shoqëruar nga James Bonfill, botuesi i Libra rezervuarësh, dhe atasheu kulturor i Ambasadës Norvegjeze dhe përkthyesja e librave të saj Lotte K Tollefsen. I besueshëm ndaj stilit të tij informal dhe i strehuar pas syzeve të veçanta, kapelës dhe dëshirës për të shpenzuar pa u vërejtur, hyri duke u përzier me të pranishmit që mezi na lanë kohë për ta realizuar.

Në orën 7 ai iu afrua platformës së vogël të skenës për fjalimin dhe Jaume Bonfill bëri një prezantim të shkurtër, e falënderoi atë (dhe të gjithë) dhe ia dha fjalën Marina Sanmartín.

Biseda

biseda ishte ritransmetim drejtpërdrejt në internet përmes kanalit Espacio Telefónica dhe nuk mbërriti në kohë. Mesa duket autori ka pasur njëfarë angazhimi dhe kishte komentuar se do të firmoste për pak kohë.

Sanmartín e ngriti intervistën në dy blloqe e pyetjeve të fokusuara në pushtet dhe xhelozi, ashtu siç përbëhen prej tyre 12 histori (disa novela 100 faqesh) nga njeriun xheloz.

në të zakonshmen e tij ton i ngadaltë dhe i qetë, për të lehtësuar përkthimin e njëkohshëm dhe gjithashtu për të artikuluar mirë përgjigjet e tij, Nesbø zbërtheu pyetjet që kishin të bënin kryesisht me librin, por edhe me situatë që jetojmë. Kjo është se si tema si pandemike dhe ndryshimet sociale dhe kulturore që ka mundur të sjellë, imigracioni ose pushtimi i Ukrainës, me mendimin e tij për Rusinë dhe rusët.

Kujtojmë që Nesbø është mendja menduese e serialit televiziv i zënë, një distopi që tregonte pushtimin dhe pushtimin e Norvegjisë nga Rusia dhe që në kohën e saj shkaktoi një farë bujë diplomatike mes dy vendeve.

Ai ishte më konciz në përgjigjen e tij nëse mendonte se letërsia mund të kishte ende fuqinë për të ndryshuar botën: ajo që mund të bënte është kompozoni një këngë të mirë pop.

Harry Hole është kthyer

Tashmë në kohën e pyetjes, pasi stafi u inkurajua, kishte nga garda e zakonshme intensive që përzien churat letrare me merinos nga bitcoins deri në atë që arriti në pikën e asaj që të gjithë donim të dinim: kur do të vijë tjetra Vrima Harry? Dhe ndryshe nga heshtja që mund të supozonim dhe të kishim frikë në pauzën fare të shkurtër që bëri, ai zbuti (edhe më shumë) tonin për të na dhënë lugën: komisioneri i tij i famshëm dhe shumë i dërrmuar. do të kthehet vitin e ardhshëm me një histori të re të titulluar Hëna e gjakut.

Pastaj ne ramë në radhë për nënshkrimi i kopjeve që mezi dha për disa fjalë falënderimi nga autori dhe lexuesit. Por gjithmonë do t'ia vlejë, sado e shkurtër të jetë koha e përbashkët, një takim me një letërsi të madhe bashkëkohore si Nesbø.

Vizita e shkrimtarit përfundon në Barcelonë, me një bisedë tjetër prezantimi gjithashtu më 21 dhe nënshkruar Shën Jordi, ku tashmë ka qenë në më shumë raste.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.