Jo Nesbø mbush 60 vjeç. Shqyrtime të librave të tij të rinj për këtë vit

Fotografi: (c) Mariola Díaz-Cano. 23/10/2019. Madrid

Jo Nesbø mbush 60 Mars sot. Shkrimtari norvegjez i romaneve kriminale dhe fëmijëve, krijues i kuratorit Vrima Harry, hap një dekadë të re në karrierën dhe jetën e tij të gjatë dhe të suksesshme. Këtë vit, gjithmonë nëse e lejojnë rrethanat e tanishme dhe të pasigurta, do të ketë dy tituj të rinj i cili do të mbërrijë këtu pas një vonese pesë-vjeçare për të Gjak në dëborë (planifikuar për në maj) dhe diçka më pak për të Dielli i mesnatës (ne vjeshte). I kam lexuar tashmë. Kështu që ata shkojnë goditje të rishikimeve që u shkrova. Të japësh një ide se çfarë të presësh dhe çfarë të presësh. Edhe pse i papërshkueshëm nga zjarri nuk është atje (për tani) dhe përplasi Harrin. Por le ta lëmë pak, duhet të pushojë. Jo ju, Z. Nesbø, keni edhe 60 vjet për të bërë dhe sa kohë duhet për të vazhduar të shkruani.

Gjak në dëborë - Tetor 2015

Do ta kisha lexuar për dy ditë, sepse është e shkurtër dhe nuk zgjat më shumë. Por siç bëj zakonisht me Nesbø, ju doni ta zgjeroni leximin në pafundësi dhe më gjerë për ta shijuar atë. Siç ka qenë në anglisht, unë kam pasur edhe më shumë justifikime. Dhe, mirë, tashmë Kisha lexuar disa kritika, të disave që u ankuan ishte shume e shkurter, dhe të tjerët që thanë se Nesbø ishte bërë një i butë Dhe, ju lutem, mund t'i përkushtoheni Harry Hole, periudhë. Duket si një gënjeshtër që lexuesi i rregullt i këtij shkrimtari (i gjithë veprës së tij, jo vetëm i Harrit) ankohet për këtë butësia e supozuar kur nëse ka diçka që është Z. Nesbø është një ROMANTIK Nga koka te këmbët, pa marrë parasysh sa i ashpër dhe psikopatik është.

Dhe është se këtu është shënuar një histori e madhe dashurie me një tjetër prej atyre personazheve të markës së shtëpisë: një njeri i goditur, Olav Johanssen, me sa duket një pa shpirt, kush e di, kush ai po na tregon të kaluarën e tij shumë të zezë dhe të ardhmen fataliste dhe çfarë lexon Të mjerët. Shefi juaj, një pikë e nxehtë turme Në Oslo në fund të viteve 70, pak para Krishtlindjeve, e udhëzon atë të heqë gruan e tij. Problemi është se Olav dashurohet me të, ose kështu duket, sepse në të vërtetë është një tjetër antihero sinjalizuar nga fati.

Emocion

Me fjalë të tjera, ne kemi një historia klasike e zhanrit, e shkruar në vetën e parë, ku të gjithë personazhet janë të errët (ose jo), nuk ka mungesë të atyre kthesave të Nesbø dhe përfundon me një përfundimtar që, edhe nëse e imagjinoni, nuk ndalet dhe as nuk mund të shmangeni ngazëllyerjen. Aftësia e njohur e këtij njeriu për të ardhur keq me të më e mira dhe më e keqja e qenies njerëzore. Kështu që më ka fiksuar përsëri me të prozë, historitë e tyre kaq të zeza dhe të përdredhura, por me kaq Romantizmi kështu i vërtetë që distiloj.

Ai e kishte gjithë kohën në botë. Më pëlqente të prisja. Më pëlqente koha midis marrjes së vendimit dhe zbatimit të tij. Ishin të vetmet minuta, orë, ditë të jetës sime të shkurtër të supozuar kur isha dikush. Unë isha fati i dikujt.

Dielli i mesnatës - Korrik 2016

Zjarri, ajri, besimi, ateizmi, fanatizmi, krimi, frika, vetmia, errësirë ​​me kthjelltësinë e përhershme të atij dielli mesnatë në mes të gushtit, frikacak, dorëzim, shpengim, dashuria në të gjitha format e saj, atësia, humbja, dhimbja, pashpresë, shpresë, humbje, fito, mashtro, bind ... Jon hansen -ose Ulf, siç thotë të quhet nën të saj shfaqje pak e arritur nga gjuetar i pafajshem dhe pa zbulim- ndjejeni atë dhe kalon nëpër të gjitha ato kur arrin në një qytet të vogël humbi veriun më të largët në veri të të gjithë nortes Përveç kësaj, Komuniteti që banon është kështu mbyllur si ultrakonservativ. Hansen do të gjejë I mençur, Një Niño dhjetë vjeç, dhe su nëna Lea, një grua me një Histori staf plot me drama dhe surprizat.

Nga atje arratisja askund që Hansen ka ndërmarrë nuk arrin edhe të tijën pendë. Historia Rinovuar në vitet '70 dhe Hansen ka bërë një lëviz te peshkatari, bosi i mafies në Oslo (i cili tashmë ishte jashtë Gjak në dëborë), dhe tani ata do të shkojnë për të. Të gjitha për të tijat paaftësia —Po më tepër paaftësia - për të vrarë. Hansen e konsideron veten një frikacak, një humbës patetik se ai ka bërë shumë gabime dhe kur të arrijë në atë djerrinë tashmë pothuajse në Arktik, ai e kupton se do të jetë e tij arratisja e fundit. Marrëdhëniet e tij me popullatën hermetike, por veçanërisht me Knutin e vogël dhe kureshtar dhe nënën e tij të rezervuar, por intuitive, do ta detyrojnë atë të merr nje vendim njëherë e përgjithmonë. Ose te dorezohu krejt

Romantik i fundit

Y përsëri ne duhet te Nesbo është bërë patjetër romantiku i fundit. Çfarë shkruan një roman krimi? Po, duket kështu, por mbase jo. Ndoshta ju ndodh që, me moshën, ju duhet të tregoni histori më intime dhe personale për veten e tij dhe jo për lexuesin (përsëri në vetën e parë), ose mendojbesimet y ndjenjat. Ndonjëherë na duhet kjo dhe ne thjesht marrim një histori të njohur përjetësisht, por për ta treguar atë në mënyrën tonë, me stilin tonë, dhe lexuesit e Z. Nesbø tashmë e dinë se si është e tija.

Në njërën anë Kisha frikë nga më e keqja, por u habita që mund të ndodhte pasi të kisha lexuar atë të mëparshmin. Nga ana tjetër, U befasova përsëri nga kjo kapacitet te behesh duke lexuar një gjë që pastaj bëhet një tjetër, pezullim deri në minutën e fundit, dhe kjo prekja groteske (në stilin e asaj skene të jashtëzakonshme dhe eskatologjike në një tjetër nga titujt e tij, Gjahtarët e kokës) që këtu shkon më shumë tek ajo ngastër toke në një skenë tjetër shumë grafike. Një aluzion për të shkurtër: ka një të ngjashëm në film Rob roy.

Kritikët kanë qenë përsëri që është i dashur për personin e parë të protagonistëve kriminalë, por me një formim të mirë, se historitë e tyre janë shumë të shkurtra ose të parashikueshme ... Nuk ka rendesi. Nshtë Nesbø. Dhe unë e kam lexuar pikatore, duke e shijuar si gjithmonë. Çfarë do të bëj Une pelqej. Gjatë gjithë kohës.

"Thjesht po them se gjithçka mund të ekzistojë", tha ajo, "edhe dashuria e përjetshme".


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.