Më shumë bare sesa libraritë ... Apo jo?

Duke qenë i sinqertë dhe me zemrën time në dorë, do të them se në shumë biseda rreth letërsisë dhe librave me miq kam kritikuar që në Spanjë, vendin tonë, ka më shumë bare sesa librari. Të gjithë e dinë se sa keq është tregu i librave këtu dhe të gjithë gjithashtu e dinë se, si ne spanjollët, pakkush di të shijojë një tarracë të mirë në diell me disa birra ... Një gjë nuk ia heq tjetrës qartë, dhe ka kohë për gjithçka: për të lexuar dhe për të dalë me miqtë, por çfarë në Spanjë ka më shumë bare sesa librari eshte fakt ... apo jo?

Epo, për fat të mirë jo plotësisht! Ne kemi gjetur një qytet të vogël në Spanjë ku ka më shumë librari sesa bare… A doni të dini se ku është? Tjetra, ne zbulojmë këtë mister që Iker Jiménez i madh mund të studionte dhe hetojë ...

Urueña, Vila e librit

Shtë gjetur në Valladolid, rreth 50 kilometra në veri-lindje specifikisht dhe zyrtarisht ka kategorinë e Vila e librit. Por Urueña nuk është vetëm një kënd letrar i shkëlqyeshëm por gjithashtu ka shumë për të mësuar ...

Untshtë e paimagjinueshme që një qytet me një popullsi prej vetëm 200 banorësh (të dhëna të përafërta) ka gjithsej 5 muze (kemi mësuar se njëri ka të bëjë me muzikën, tjetri ka të bëjë me historinë e librit dhe tjetri ka një koleksion të madh të pop- tregime) dhe 11 librari ... Si e lexoni! Nuk mund të besoja ... Nëse kjo nuk është të dish të kujdesesh për atë që është e rëndësishme, kulturën, librat dhe atë që ata mund të na mësojnë dhe të transmetojnë, ne nuk e dimë se çfarë mund të jetë.

Ka edhe vila të tjera në libër, por në Spanjë Urueña është e vetmja. Të tjerët që mund të vizitoni janë Wigtown, në Mbretërinë e Bashkuar, Tuedrestand, në Norvegji o Fontenoy-la-Joûte në Francë. 

Njerëzit e Urueña, në emër të Literatura aktuale, dhe shumë veçanërisht në timen, faleminderit, faleminderit, faleminderit!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto Fernandez Diaz dijo

  Përshëndetje përsëri, Carmen.

  Urueña dukej e njohur për mua, por unë nuk e dija ose nuk e mbaja mend se ai është në provincën e Valladolid.

  Keni absolutisht të drejtë: është e pabesueshme për këtë qytet. Unë nuk e dija se çfarë thua për të. Ajo që pyes veten është: me kaq pak banorë, si mund të ketë biznes për kaq shumë librari?

  Do të më pëlqente të vizitoja muzetë tuaj. Dhe, sigurisht, libraritë tuaja.

  Me siguri shumë pak njerëz në Spanjë e dinë se çfarë thua në këtë artikull. Shumë interesante.

  Fatkeqësisht, ju tashmë e dini që pika e fortë e spanjollëve nuk është kultura. Do të doja të mos ishte kështu.

  Një përqafim dhe faleminderit për ndarjen e këtij informacioni.

  Gezuar Pashket.