JK Rowling zbulon pse Dursleys e urrenin Harry Potter

Duartleys

Ne gjithmonë do ta kujtojmë Harry Potterin e vogël të varfër kur ai jetonte me familjen e tij, Dursleys, në një dollap nën shkallët, megjithatë kurrë nuk e dinim pse ky djalë i vogël ishte shënjestra e zemërimit të Dursleys; të xhaxhait, tezes dhe djalit të tij secili më të veçantë. Më në fund JK Rowling, autori i sagës së librit Harry Potter, ka vendosur të japë disa përgjigje për pyetjet e bëra.

Origjina e zemërimit të Dursleys

Në një postimi i postuar në Pottemore, Rowling shkroi gjerësisht për historinë e Vernon dhe Petunia Dursley, të cilët u takuan në një mjedis të mërzitshëm zyre. Petunia ishte gjithmonë e hidhur sepse motra e saj Lily ishte një magjistare dhe gjithashtu për shkak të kësaj ajo ishte vajza e preferuar. Në fakt, lidhja e saj me Vernon qartë të zakonshëm duket se ka qenë një akt rebelimi kundër veçantisë së motrës së saj.

Sidoqoftë, tensioni u rrit shpejt midis të dashurit të Vernon dhe Lily, James Potter dhe motrat u rritën gjithnjë e më shumë. Lily nuk u ftua të nderohej në dasmën e Petunia dhe Petunia nuk arriti t'i demonstrojë dallimin e jetës së saj motrës së saj Lily.

Mesazhi i fundit që doli midis motrave ishte një letër që Lily shkroi duke njoftuar lindjen e djalit të saj Harry, një letër që u hodh menjëherë në plehra nga Dursleys. Për çudi, Dursleys u befasuan shumë kur zbuluan nipin e tyre jetim një ditë në pragun e shtëpisë së tyre një vit më vonë, por përballë vdekjes tronditëse të Lily, Petunia nuk mund të mos kujdesej për djalin e vogël.

Në këtë zbulim autori tregon sa vijon:

"Ajo e bëri atë pa dëshirë dhe kaloi pjesën tjetër të fëmijërisë së Harry Potter duke u përpjekur ta ndëshkonte atë për shkak të zgjedhjes së saj."

Përveç kësaj, u shtua pakënaqësia e Vernon, e cila rrjedh edhe nga ngjashmëria e Harrit me babanë e tij James Potter, e cila nga ana e tij motivoi mospëlqimin e Severus Snape.

Rrezja e Vogël e Shpresës së Teto Petunias

Megjithëse shumë prej lexuesve prisnin më shumë gjatë lamtumirës së Teto Petunia në fund të sagës, autori vazhdon të mendojë se Halla Petunia sillet në një mënyrë më konsistente me mendimet dhe ndjenjat e saj gjatë shtatë librave të mëparshëm.

“Doja të sugjeroja, në librin e fundit, atë diçka e denjë luftoi për të dalë nga tezja Petunia kur ajo i dha lamtumirën Harrit për herë të fundit, por ajo nuk ishte në gjendje ta pranonte atë, ose të tregonte ndjenjat e saj të varrosura ".

Më në fund, autori komentoi se, pavarësisht se mendonte shumë për ndjenjat dhe mendimet e Teto Petunia, askush nuk dukej se priste ndonjë gjë më të mirë nga xhaxha Vernoni, kështu që nuk ishte asnjë lloj zhgënjimi.

Kuriozitetet e Dursleys

Emrat Vernon dhe Petunia dolën herët dhe kurrë nuk kaluan nëpër një listë të emrave të provave siç u bë me personazhet e tjerë. Autori komenton se Vernon është një emër i thjeshtë për të cilin ajo nuk interesohet dhe Petunia është një emër që e bëri gjithmonë të mendojë për personazhe të pakëndshme femra për shkak të lojërave që luajti me motrën e saj.

Autori gjithashtu komenton se mbiemri "Dursley" u mor nga një qytet me të njëjtin emër i vendosur në Gloucestershire dhe se nuk është shumë larg nga vendi ku lindi autori. Nga ana tjetër, ai gjithashtu pohon se nuk e ka vizituar kurrë vendin, por që e mori fjalën sepse tingulli i saj i pëlqeu.

“Dursleys janë ngurrues, paragjykues, mendje ngushtë, injorant dhe fanatik, shumica e gjërave që më pëlqejnë më pak. "

Shkrimet e JK Rowling në faqen e internetit të Pottermore kanë zbuluar së fundmi një mori detajesh rreth Hogwarts Amerikan, Shkollës së Magjisë dhe Magjisë Ilvermorny, përfshirë zbulimin e katër shtëpive shkollore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel Radcliffe dijo

  I-LOVE-Harry-Potter

 2.   karlosokon58 dijo

  Interesante, unë kam parë të gjithë filmat Harry Potter dhe në të vërtetë nuk e dija se cila ishte arsyeja e vërtetë e urrejtjes që kishin për Harry.