A jetoni vetëm nga shkrimi?

Ju jetoni vetëm nga shkrimi

Disa vjet më parë, unë ëndërrova shkruaj një libër, se ata do ta botonin në një redaksional pak a shumë i një niveli mesatar dhe për të parë mbulesën e tij në disa vitrina dyqanesh të librarive të qytetit tim, ndër të tjera,… Iluzion! Po, disa vjet më parë, unë isha mjaft mashtrues për këtë temë, derisa arrita të gërmoj pak në çështjen e botimit dhe të takoj njerëz që të hapin sytë dhe të vënë këmbët në tokë ...

Realiteti që rrethon librat dhe botimi i tyre është shumë i ndryshëm ... Pak, shumë pak shkrimtarë janë ata që mund të thonë vërtet se sigurojnë jetesën nga shkrimi, dhe është se gjithmonë, profesioni i shkrimtarit, paguhej keq. Dhe nëse jo, pyesni Kafka, për shembull dhe të përmendni vetëm një.

Nëse përmendim Spanjën, do ta themi atë Personazhe si Belén Esteban shesin më shumë libra sesa Mario Vargas Llosa (e cila gjithashtu nuk ngarkon keq), të dhëna që nuk di shumë mirë se si t'i katalogoj: nëse në absurde, në të dhimbshme, apo drejtpërdrejt, në realitetin e vrazhdë dhe të trishtuar që rrethon çështje të caktuara të vendit. Duke lënë larg mendimet, të cilat tashmë i kam zgjeruar mjaftueshëm në to, unë rekomandoj këtë libër: "Shkrime mbi artin e të shkruarit" de Franz Kafka.

Çfarë do të gjejmë në këtë libër?

Ky libër përfshin të gjitha referencat e Franz Kafkës, të arritshme për hartuesit, për punën e tij dhe gjithashtu idetë dhe vëzhgimet e tij kryesore mbi artin e të shkruarit në përgjithësi, mbi artin e shkrimit të letrave dhe mbi artin e bartjes së një letre çdo ditë.

Kjo përmbledhje në mënyrë kronologjike mbledh materiale nga burimet më të ndryshme: L Ditaret nga Kafka, korrespodenca e tij personale (Felice Bauer, Milena Jesenská, Max Brod) por edhe korrespodencë profesionale me redaktorët dhe shkrimtarët; si dhe raporte, shënime, fragmente të punimeve të tij dhe transkriptime bisedash.
Këto dokumente janë me interes të jashtëzakonshëm për t'iu afruar jeta dhe vepra e Kafkës, dhe ata rindërtojnë bashkëveprimin e ngushtë midis të dyve, sepse, siç thekson Joachim Unseld, “Udhëtimi i jetës së Kafka është i lidhur pazgjidhshmërisht me historinë e botimeve të tij. Rruga që ndoqi u shënua me shpresë dhe më pas me vendimin për t'u bërë një shkrimtar, duke kaluar përmes sigurisë së të qenit një (siguria që i shkaktoi produktivitetin e tij krijues) derisa arriti zhgënjimin (i cili më në fund e paralizoi të gjithë produktivitetin e tij në një mënyrë të dhimbshme) kur verifikohet pamundësia e realizimit të qëllimit të jetës së tij ».
Puna e Kafkës, e fragmentuar, enigmatike, parashikuese, ushqehet gjithashtu me këtë korrespondencë të palodhshme me vetë aktin e shkrimit.

Edhe nëse paguhet dobët, edhe nëse nuk e shihni kurrë se si një botues është i interesuar për librin tuaj, të jesh shkrimtar dhe t’i përkushtohesh asaj shkon përtej interesit të pastër ekonomik, nëse ndonjëherë, dikush filloi të vizatonte fjalë për fjalë me të vërtetë duke menduar për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)