Jeta gënjeshtare e të rriturve

Në shtator të vitit 2020 autori italian Elena Ferrante botoi romanin e saj Jeta gënjeshtare e të rriturve, duke u bërë një sukses i padiskutueshëm editorial. Për më tepër, fakti i mosnjohjes se kush është autori - duke pasur parasysh anonimitetin e saj - e bën romanin të duket më tërheqës për publikun. Në këtë kuptim, është historia e zbulimit që një vajzë bën për zakonet e fshehura të të rriturve.

Nën këtë argument, ne jemi dëshmitarë të një historie të konfliktit të mundshëm të origjinës në një adoleshent për shkak të zbulimit të të vërtetave që prishin emocionet. Kështu, rrëfyesi, Giovanna, rrëfen përvojat e saj në vetën e parë dhe bind, pa marifete, lexuesi për ngjarjet. Në të njëjtën kohë, gjenerohet një lloj bashkëpunimi dhe solidariteti ndaj protagonistit.

Për autorin, Elena Ferrante

Mbiemri misterioz për këtë autore është një konstante e pashmangshme që nga botimi i romanit të saj të parë gati tre dekada më parë. Pra, Deri më sot, identiteti i shkrimtarit nuk është i sigurt, përtej një interviste me email. Dihet vetëm se - me sa duket - ajo ka lindur në 1943 në Napoli, Itali dhe se Elena Ferrante është një pseudonim.

Për këto arsye, ka vetëm hamendje për shkrimtarin. Për më tepër, disa nga lexuesit e tij besojnë se romanet e tij janë portrete autobiografike. Në përputhje me rrethanat, çdo botim i ri është shoqëruar me teori dhe kërkime për të zbuluar se kush është përfundimisht Elena Ferrante. Prandaj, të dhënat më të zakonshme biografike për autorin shënohen nga literatura e saj.

Elena Ferrante, produkt i letërsisë së saj

Kjo çështje nuk është e para e një autori italian që vendos të mbetet anonim. Por, gjëja e padyshimtë është se, siç thekson portali Amazon, kjo grua është "enigma më e madhe në letërsinë aktuale". Pikërisht atje, thuhet se "magjeps 20.000.000 lexues në 46 vende" anembanë botës. Përveç kësaj, Jeta gënjeshtare e të rriturve është një nga 100 librat më të mirë të zgjedhur nga revista kohë.

Si pasojë, ajo është një shkrimtare e vërtetë për aq sa ekziston letërsia e saj. Domethënë, Elena Ferrante (ose kushdo që është në të vërtetë) është një shkrimtare sepse romanet e saj (mbi të gjitha) i japin asaj jetën publike. Pastaj, mund të thuhet se romanet e saj përbëjnë një tërësi dokumentesh të vërteta referuese për krijuesin e teksteve.

Pothuajse tre dekada letërsi

Dihet që Elena Ferrante u bë e famshme në të gjithë Evropën në 2011 kur filloi të botonte një prapa katër librash. Nga kjo e fundit, e njohur si Dy shokë, romani i katërt doli në vitin 2015 (në spanjisht) me një pranim të madh popullor. Tani juaji botimi i parë ishte në italisht në 1992, Dashuri e bezdisshme, për të ribotuar në 2002 Ditët e braktisjes.

Më vonë, ai botoi Vajza e erret (2006), një roman me një rrëfim të fuqishëm dhe personazhe misteriozë, ku tregoi shenja të një evolucioni të shquar letrar. Pas, siç u tha më parë, publikoi tetralogjinë e tij shenjtëruese midis 2011 dhe 2015. Më në fund, me fillimin e Jeta gënjeshtare e të rriturve (2020), Elena Ferrante u vendos si një fenomen i madh letrar.

Përmbledhje e Jeta gënjeshtare e të rriturve

Qasja fillestare

Në këtë roman nga Elena Ferrante, Si vajzë, Giovanna zbulon fatalitetin e gënjeshtrave në thelbin e saj të dashurisë, atë të prindërve të saj. Kjo ndodh kur ai dëgjon babanë e tij duke aluduar (pa e ditur ai) për shëmtinë e vajzës së tij. Në këtë mënyrë, vajza duhet të përballet me një realitet të ri, në të cilin e kupton se si gënjejnë njerëzit e moshuar, madje edhe më të afërmit e tyre.

Sekretet familjare

Në mënyrë të pashmangshme, vajza e vogël është prekur nga gënjeshtrat dhe sjellja e familjes së saj (anëtare e borgjezisë Napolitane të viteve 1990). Kështu që Giovanna kujton që babai i saj tha "ajo është e shëmtuar si tezja e saj Vittoria", dikush për të cilin nuk kishte njohuri.

Si pasojë, ai fillon të kërkojë për këtë teze dhe të dyshojë në familjen e saj derisa të takohet me Vittoria, e cila është në gjendje më të ulët ekonomike. Pak nga pak Giovanna e kupton që tezja e saj është një grua e prekur me një jetë kaotike, shumë ndryshe nga jeta e përditshme e prindërve, intelektualëve dhe borgjezisë së tij.

Librat si mënyrë e përgjigjes

Për shkak të situatave të përshkruara në paragrafët e mëparshëm, Giovanna (një lexuese e rregullt) zhytet më shumë në libra. Përveç kësaj, adoleshenti brendëson rëndësinë e studimit dhe edukimit në përgjithësi. Në këtë kontekst, shfaqet Roberto, një mësuese që e motivon atë të kërkojë vazhdimisht mësim të ri dhe të vendosë pritje të mëdha për veten e saj.

Kështu, rrëfimi përparon - përfshin një periudhë afërsisht katër vjeçare - së bashku me histori të tjera të vogla paralele me historinë qendrore. Tashmë drejt fundit Jeta gënjeshtare e të rriturve, siguritë e vajzës bëhen një "dyshim i domosdoshëm". Në këtë pikë, asgjë nuk thuhet dhe gjëja më e rëndësishme është të fitoni njohuri të reja pa kufizime ose censurë.

Analizë e shkurtër e librit Jeta gënjeshtare e të rriturve

Tema e librit

Në këtë roman të fundit nga Elena Ferrante ka disa tema të ndërthurura në zhvillimin e ngjarjeve. Ndër ato tema, shumica vërtiten rreth dashurisë dhe gënjeshtrës. Sigurisht, dashuria është një temë universale, por autori i afrohet asaj përmes një adoleshente që zbulon anën e saj të mirë dhe të keqe.

Kërkimi i shpresës dhe njohurisë

Jeta gënjeshtare e të rriturve rrëfen shembjen e idealit të mirësisë së fëmijërisë në Giovanna, personazhi kryesor, për shkak të një gënjeshtre lënduese. Sidoqoftë, ky adoleshent para zbulimit të mashtrimit aty pranë, e sheh rrugën për kërkimin e së vërtetës ... shpresa bëhet një çështje përcaktuese.

Në mënyrë të pashmangshme, protagonisti has konflikte të rëndësishme, thelbësore për rritjen emocionale të një vajze në një fazë shumë delikate. Psikika e gruas Giovanna varet shumë nga ai vetë-zbulim dhe nga ato ndjenja. Kush gjithashtu arrin zbulime të veçanta për rëndësinë e pamjes së njerëzve.

Një stil që pushton lexuesit

Suksesi i Jeta gënjeshtare e të rriturve Nuk është në misterin e identitetit të autorit. Me fjalë të tjera, është e padrejtë të mos njohësh meritat letrare të Elena Ferrante. Prandaj, është me vend që të bëhet e qartë se është stili depërtues i një rrëfimi në vetën e parë që është vërtet tërheqës për lexuesit.

Si pasojë, narracioni i treguar nga një zë protagonist imiton një efekt afërsie, i cili dërgon dëshminë e vajzës për vërtetësinë. Në fakt, posa të fillojë historia, lexuesit priren të ndihen të njohur në të dhe duan ta shoqërojnë atë në kërkimin e saj deri në fund.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.