Jeta dhe veprat e Juan Carlos Onetti

Juan Carlos Onetti.

Shkrimtari uruguajan Juan Carlos Onetti.

Juan Carlos Onetti Borges (1909-1994) ishte një shkrimtar i lindur në Uruguaj, i cili prodhoi histori të një natyre ekzistenciale, të pashpresë dhe shumë personale. Shkrimtari krijoi një botë të trilluar që ai e përdori në veprat e tij, frymëzuar nga Wiliam Faulkner, një autor që prodhonte histori me këtë cilësi.

Mario Vargas Llosa pohon se shkrimtari nuk fitoi njohjen e duhur për punën e tij të shkëlqyeshme. Historitë e tyre e futën lexuesin në një realitet të zymtë dhe pesimist përmes një gjuhe mjaft të përpunuar, tërheqëse dhe tërheqëse. Konsiderohet si një nga mjeshtrat e mëdhenj të rrëfimit të kohëve të fundit në Amerikën Latine.

biografi

Lindja dhe familja

Juan Carlos Onetti Ai lindi më 1 korrik 1909 në Montevideo, prindërit e tij ishin Honoria Borges dhe Carlos Onetti. Ai ishte i dyti nga tre fëmijët, një vajzë më e vogël se ai me emrin Raquel dhe Raúl, vëllai i tij i madh.

Mbiemri Onetti dikur ishte "O'Nety", besohet se vjen nga Skocia ose Irlanda. Ajo që ndodhi ishte që babai i stërgjyshit të shkrimtarit, një njeri i lindur në një territor britanik përtej detit të quajtur Gjibraltar, mori vendimin për të latinizuar mbiemrin duke ndryshuar drejtshkrimin e tij.

stërvitje

Onetti Ai përfundoi studimet e tij themelore dhe sekondare pa ndonjë incident, megjithatë, për shkak të një greve të përgjithshme në 1929, ai la mënjanë trajnimin e tij për juridik. Pas kësaj ai iu përkushtua tregtisë së ndryshme për të mbijetuar, përfshirë atë të redaktorit në botime të ndryshme, të tilla si revista Gërshërë. Me përpjekjen e tij ai arriti të bëhej i pavarur në moshën 20 vjeç.

Los adioses, një libër nga Juan Carlos Onetti.

Los adioses, një libër nga Juan Carlos Onetti.

Dua jetën

Në vitin 1930 ai u martua me Amalia, kushëririn e tij atëëror. Ajo e shoqëroi atë në Buenos Aires, ku autori filloi të shiste makina shtesë dhe ishte gjithashtu një kritik filmi. Bashkëshortët kishin një djalë me emrin Jorge dhe dy vjet më vonë në vitin 1933 çifti u nda dhe Juan Carlos u kthye në vendlindjen e tij, Montevideo.

Onetti ra në dashuri me motrën e ish-gruas së tij, María Julia. Ata u martuan dhe menjëherë pasi u ndanë. Autori u martua përsëri në 1945 me një grua të quajtur Elizabeth Pekelharing, dhe të njëjtin vit në të cilin ai përuroi historitë e Santa María lindi vajza e tij Isabel María, konkretisht më 26 korrik 1949.

Bum Onetti

Ngritja e tij në njohjen publike filloi me krijimin e një qyteti imagjinar të quajtur Santa María., i cili ishte vendndodhja për shumë histori të tij. Puna e parë në të cilën u shfaq ky vend ishte Shtëpia në rërë  dhe më pas në 1950 në Jeta e shkurtër.

Ai u martua përsëri me një grua që do ta shoqëronte për pjesën tjetër të jetës së tij, Dorothea Muhr. Në vitet gjashtëdhjetë ai filloi të merrte çmime për botimet e tij; në 1962 ai fitoi Çmimin Kombëtar për Letërsinë dhe katër vjet më vonë, në Venezuelë, Çmimin Rómulo Gallegos. Dhe a është kjo librat e tij janë një udhëtim nëpër botë Për dashamirët e leximit.

Bum i letërsisë amerikane hispanike

Në atë kohë Juan Carlos botoi Kantieri detar, punë që e pozicionoi në radhë të parë të "bumit" të letërsisë Hispanike. Kjo kategori shfaqi autorë jo të njohur (ose të njohur vetëm në vendet e tyre) për organet ndërkombëtare.

Vitet e fundit dhe vdekja

Në 1981 Onetti jetoi në Madrid për një kohë dhe atje ai zbuloi se kishte fituar Çmimin Cervantes. Pasi mori njohjen më të rëndësishme të jetës së tij letrare, ai u ftua të dëshmonte rivendosjen e demokracisë në Uruguaj, megjithatë ai vendosi të qëndronte në Spanjë.

Në vitet e fundit të jetës së tij, shumë gazetarë dhe autorë e vizituan atë në shtëpinë e tij, pasi Juan Carlos vështirë se u largua atje. Në vitin 1993 ai shkroi përsëri për qytetin e Santa María, botuar Kur nuk ka më rëndësi; një vit më vonë ai u sëmur me hepatit dhe Onetti vdiq më 30 maj 1994 në Madrid nga një infarkt miokardi.

Citim nga Juan Carlos Onetti.

Citim nga Juan Carlos Onetti.

Ndërtimi

Novelas

 • Vrimë (1939).
 • Jetë e shkurtër (1950).
 • Për një varr pa emër1959).
 • Kantieri detar (1961).
 • Le të ndalojmë së foluri me erën (1979).
 • Kur nuk ka më rëndësi (1993).

Historitë

 • Ferri aq i frikësuar dhe përralla të tjera (1962).
 • Jakobi dhe tjetri. Një ëndërr e bërë realitet dhe histori të tjera (1964).
 • Nusja e Vjedhur dhe Tregime të Tjera (1968).
 • Koha për të përqafuar dhe historitë nga 1933 deri në 1950 (1974).
 • Përralla sekrete. Parakeet Bartësi i ujit dhe maska ​​të tjera. (1986).
 • Prania dhe histori të tjera (1986).
 • Punime të plota III. Tregime, artikuj dhe gjëra të ndryshme (Botim pas vdekjes, 2009).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.