Jeta dhe vepra e Juan Rulfo

Shkrimtari meksikan Juan Rulfo.

Shkrimtari meksikan Juan Rulfo.

Juan Nepomuceno Carlos Pérez Rulfo Vizcaíno ishte fotograf dhe shkrimtar i kombësisë meksikane. Ai ishte një anëtar i Akademisë Meksikane të Gjuhës, një nga anëtarët e brezit 1952 dhe dha çmimin Princesha e Asturias për Letra.

Në Amerikën Latine ai e pozicionoi veten si një nga shkrimtarët më të mirë të shekullit të XNUMX-të dhe ai ishte një autor legjendar në vendin e tij. Personaliteti i Juan ishte shumë i rezervuar; puna e tij Pedro Paramo shënoi fundin e epokës së letërsisë revolucionare dhe lindi fillimin e bumit të Amerikës Latine.

biografi

Lindja dhe familja

Juan Rulfo lindi më 16 maj 1917 në Jalisco, Meksikë. Babai i tij ishte Juan Nepomuceno Pérez Rulfo dhe nëna e tij María Vizcaíno Arias, Juan vinte nga një familje që kishte një ekonomi të qëndrueshme dhe ishte fëmija i tretë i prindërve të tij, atëherë ai kishte dy vëllezër më të vegjël.

Ata shkuan të jetonin në një qytet të quajtur San Gabriel, në Jalisco dhe atje familja vuajti shkatërrimet e Luftës Cristero dhe babai i tij u vra në 1923, kur Juan ishte 6 vjeç. Katër vjet më vonë nëna e tij vdiq, duke e lënë gjyshen e tij në krye të tij.

Rinia dhe studimet

Rulfo kishte filluar shkollën e tij fillore në qytetin ku jetonte. Sidoqoftë, në vitin 1929, vite pas vdekjes së nënës së tij dhe për shkak se gjyshja e tij nuk mund ta mbante me vete, familja e regjistroi atë në një jetimore dhe ai u detyrua të transferohej në Guadalajara.

Pasi ishte në jetimore, Juan vazhdoi me trajnimin e tij akademik; megjithatë, nuk ishte një vend që ai pëlqente të ishte. Në 1933 ai u përpoq të hynte në Universitetin e Guadalajara, por për shkak të grevave të përgjithshme ai nuk mundi. Pas kësaj ai shkoi në Mexico City, ku nuk mundi të fillojë as studimet.

Jeta laboratorike

Sapo në kryeqytet, ai filloi të punojë në Sekretariatin e Qeverisë së Meksikës dhe ai udhëtoi shumë rreth vendit, pasi i ishin caktuar disa funksione të ndryshme në pozicionin e tij dhe ai duhej t'i përmbushte ato. Në këtë periudhë ai mësoi shumë kulturë dhe botoi disa histori në revista.

Në 1947 ai filloi karrierën e tij si fotograf dhe u martua me Clara Aparicio, një grua me të cilën ai kishte katër fëmijë. Ai punoi në reklama për kompaninë ku filloi si fotograf, Goodrich; në atë kohë ai bashkëpunoi në zhvillimin e pellgut të Papaloapan dhe u botua në Instituto Nacional Indigenista.

Citim nga shkrimtari meksikan Juan Rulfo.

Citim nga shkrimtari meksikan Juan Rulfo.

Garë letrare

Në vitin 1953 autori botoi Rrafshi i Djegur dhe dy vjet më vonë ai e bëri punën publike Pedro Paramo, kjo e fundit ishte pjesa e tij kryesore. Midis 1956 dhe 1958 Juan Rulfo shkroi Gjeli i artë, një roman që për nga gjatësia e tij ai vetë e konsideron një histori. Librat e këtij autori janë ndër më të mirët në Meksikë.

Libri me shtatëmbëdhjetë tregime të shkurtra nga Juan Rulfo dhe romanet e tij ishin të mjaftueshëm për t'u vlerësuar me Çmimin Kombëtar për Letërsinë në 1970. Katër vjet më vonë ai udhëtoi në Venezuelë dhe në Universitetin Qendror të atij vendi ai rrëfeu se kishte hequr dorë nga shkrimi i librave për shkak të vdekjes së xhaxhait të tij Celerino.

Vitet e fundit dhe vdekja

Një dekadë më vonë, në shtator 1980, ai u zgjodh si anëtar i Akademisë Meksikane të Letrave dhe gjithashtu lëshoi ​​llogarinë e tij të shkruar më parë, Gjeli i artë. Në 1983 ai u dha Çmimi Princi i Asturias, aktualisht i quajtur Princesha e Asturias.

Autori u diagnostikua me kancer dhe më 7 janar 1986 në Mexico City dhe vdiq nga emfizema pulmonare. Për shkak të famës së tij u bë publike Los murmullos, antologji gazetareske në lidhje me vdekjen e Juan Rulfo, një vepër me nekrologji e lidhur me vdekjen e tij.

Ndërtimi

Pas vdekjes së shkrimtarit, një nga veprat e tij u ribotua, pasi kishte disa gabime në të. Gjithashtu, u botua një libër me tregime që ai kishte bërë gjatë gjithë jetës së tij, në të cilin u dëshmua transformimi i Rulfos si shkrimtar.

Libër me tregime

 • Rrafshi në zjarr (1953).

përmbajtje

 • "Macario".
 • "Ata nuk e kanë dhënë tokën".
 • "Kodra e shokëve".
 • "Thatshtë se ne jemi shumë të varfër".
 • "Burri".
 •  "Në agim".
 • "Talpa".
 • "Rrafshi i Djegur".
 • "Thuaju të mos më vrasin!".
 • "Luvina".
 • "Natën kur e lanë vetëm".
 • "Mos harroni":
 • "Paso del Norte".
 • "Anacleto Morones".
 • "A nuk i dëgjoni lehjen e qenve".
 • "Trashëgimia e Matilde Arcángel".
 •  "Dita e shembjes".

Novelas

 • Pedro Paramo (1955).
 • Gjeli i artë (Ribotim 1980, 2010).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.