Jane Austen: libra

Jane Austen

Jane Austen

Jane Austen ishte një romanciere e njohur e shekullit të XNUMX-të, veprat e saj konsiderohen klasike të letërsisë angleze. Romani i tij më i shquar ishte Krenari dhe paragjykim, një histori romantike e vendosur në atë kohë, botuar në mënyrë anonime në 1813. Për shekuj me radhë, kjo rrëfim ka shërbyer si frymëzim për autorë të tjerë, si dhe është përshtatur për ekranin në shumë raste.

Austen kapi një stil unik dhe dinamik, të ngarkuar me jetën e përditshme, moralizmin dhe me përshkrime të sakta të traditave të shoqërisë së asaj periudhe. Shumë avokatë e konsiderojnë atë një shkrimtare konservatore, megjithëse kritikët aktualë feministë pohojnë se ajo ishte një mbrojtëse besnike e grave. Në vitin 2007, jeta e shkrimtarit u çua në kinema, me filmin: Duke u bërë Jane.

biografi

Jane Austen lindi më 16 dhjetor 1775 në qytetin e vogël anglez Steventon në veri të Hampshire. Prindërit e tij ishin Reverend Anglikan George Austen dhe Cassandra Leigh. Ajo ishte fëmija i parafundit i tetë fëmijëve të martesës, përveç që ishte vajza e dytë e grupit. Që e vogël, Jane ishte shumë e afërt me motrën e saj më të madhe, Cassandra.

Familja, arsimi dhe zakoni i kohës

Brenda shoqërisë, Austin ata i përkisnin "zotërinjve", një prej grupeve me më pak status brenda aristokracisë. Ata nuk kishin pasuri të madhe dhe të ardhurat e tyre mbulonin vetëm shpenzimet themelore, kështu që vëllezërit e Jane u desh të punonin që në moshë të vogël. Sidoqoftë, ajo përmes letrave pohoi se ata kishin një fëmijëri të lumtur në të cilën babai i stimulonte ata intelektualisht.

Në atë kohë gratë merrnin arsimin bazë në shtëpi, megjithëse nëse familja do të kishte mundësi, ato mund t'i dërgonin vajzat e tyre në shkollë. Në 1783, Cassandra duhej të shkonte të studionte jashtë, por Jane refuzoi ta linte të largohej prej saj. Per kete, prifti vendosi t’i dërgonte së bashku në një shkollë me konvikt në Oksford, por ishte vetëm për një kohë të shkurtër, pasi që të dy duhej të ktheheshin pasi u sëmurën nga tifoja.

Në 1785, Jane dhe Cassandra ndoqën shkollën me konvikt të Abbey në qytetin e Reading; por, për shkak se nuk mund të paguanin shkollimin, ata u detyruan të ktheheshin. Nga atje, ata vazhduan shkollimin në shtëpi, në të cilin babai i tyre ishte shumë mbështetës.. I nderuari kishte një bibliotekë të gjerë dhe gjithnjë i motivuar zakoni i lexoj në grupin e familjes, prandaj Jane ishte një lexuese e zjarrtë që kur ishte fëmijë.

Fillimet me shkrim

Është vlerësuar se Austen filloi të shkruajë që në moshë të hershme, Prova e kësaj janë fletoret e bëra midis 1787 dhe 1793, të cilat përfshijnë disa tregime të shkurtra. Këto histori të vogla u botuan në fillim të shekullit të XNUMX-të, ndërsa veprat e të miturve u mblodhën në tre vëllime. Disa nga tregimet e përfshira janë: "Lesley's Castle", "The Three Moters" dhe "Catherine".

Novelas

Duke filluar nga viti 1795, Austen hartoi skicat e romaneve të saj të para, të cilat - pasi u zhvendos në Chawton në 1809 - ajo i rishikoi para se të botoheshin. I pari i pranuar nga një redaktor ishte: Ndjenjë dhe ndjeshmëri (1811). Ky tregim është dorëzuar në mënyrë anonime, vetëm me nënshkrimin "Nga një Zonjë” Puna gëzoi një pranim të mirë nga ana e kritikëve të kohës.

Pas suksesit të këtij libri, ai botoi Krenari dhe paragjykim (1813), roman me të cilin shkrimtari filloi të njihej. Një vit më vonë doli në dritë Parku Mansfield (1814), kopjet e të cilave u shitën shpejt. Në fund të vitit 1815, autorja botoi veprën e saj të fundit në jetë, Emma. Në 1818 u bënë të njohura veprat e tij Abbey Northanger y Bindje.

vdekje

Jane Austen vdiq më 18 korrik 1817 në qytetin Winchester, me vetëm 41 vjeç. Aktualisht, supozohet se vdekja e tij ishte për shkak të vuajtjes nga sëmundja Addison. Eshtrat e shkrimtarit prehen në Katedralen Winchester.

Romanet e Jane Austen

 • Ndjenjë dhe ndjeshmëri (1811)
 • Krenari dhe paragjykim (1813)
 • Parku Mansfield (1814)
 • Emma (1815)
 • Abbey Northanger (1818) punë pas vdekjes
 • Bindje (1818) punë pas vdekjes

Përmbledhje e librit Jane Austen

Ndjenjë dhe ndjeshmëri (1811)

Jeta e Elinor, Marianne dhe Margaret Dashwood ndryshon në mënyrë drastike pas vdekjes së babait të tij. Burri ia ka lënë të gjitha pasuritë fëmijës mashkull që kishte në bashkimin e tij të mëparshëm, John. Edhe pse trashëgimtari betohet se siguron sigurinë dhe komoditetin e grave të pafuqishme, Fanny - gruaja e tij - ndërlikon gjithçka. Situata çon në vajzat duhet të lëvizë me nënën e tij në një shtëpi të vogël dhe të përulur.

Komploti i përgjithshëm përqendrohet në Elinor dhe Marianne, pasi Margaret është thjesht një fëmijë. Nga realiteti i tyre i ri ekonomik dhe shoqëror, jeta bën gjënë e vet dhe gratë e reja fillojnë të takojnë miq të rinj dhe të kalojnë nëpër ngritjet dhe ngritjet e dashurisë.

Secili supozon jetën ndryshe; Elinor, i cili është më i vjetri, është dukshëm i pjekur dhe i përqendruar. Marianne, nga ana e saj, është një vajzë e pasionuar dhe shume sentimentalel Sidoqoftë, në zhvillimin e komplotit mund të vlerësohet një alternim në personalitetet e protagonistëve.

Historia zhvillohet në një kërkim për dashuri sipas këndvështrimit të secilit të ri. Ndërsa ndodhin ndërlikimet tipike të komplotit, motrat Dashwood janë të ndara midis sensit dhe ndjeshmërisë brenda traditave të aristokracisë dhe borgjezisë të Anglisë së shekullit të XNUMX-të.

Krenari dhe paragjykim (1813)

Në fund Shekulli XNUMX, në një zonë rurale të Anglisë jeton familja Bennet, çifti dhe 5 vajzat e tyre: Jane, Elizabeth, Mary, Catherine dhe Lydia. Për shkak të gjendjes së saj ekonomike dhe zakonet e ngulitura të kohës, nëna është përqendruar në gjetjen e martesave të mira. Megjithëse, ai është i shqetësuar për Elizabeth -Lizzie- dhe karakterin e saj të vështirë, i cili pretendon se nuk ka dëshirë të martohet kurrë.

Papritur, mbërritja në qytetin e dy të rinjve të rëndësishëm - Z. Bingley dhe Z. Darcy - zgjoj vëmendjen e zonjës Bennet, i cili sheh tek ata të ardhmen e përsosur për vajzat e tyre më të mëdha, Jane dhe Lizzie. Nga atje, të dy marrëdhëniet kalojnë nëpër situata të ndryshme. Fati i protagonistëve është i ndarë midis paragjykimeve, arrogancës, mistereve, pasioneve dhe shumë ndjenjave të përziera.

Parku Mansfield (1814)

Little Fanny Price është marrë nga xhaxhallarët e saj të pasur: motra e nënës së tij, Zonja Bertram; dhe burri i saj, Sir Thomas. Familja jeton në rezidencën Mansfield Park me katër fëmijët e tyre: Tom, Edmund, Maria dhe Julia. Për shkak të origjinës së tij të përulur, gruaja e re i nënshtrohet përbuzjes së vazhdueshme nga kushërinjtë e saj, përveç Edmundit, i cili e trajton me mirësi dhe mirësjellje

Ky skenar mbetet për vite me rradhë Fanny rritet me një trajtim tjetër, megjithëse mirënjohja e saj ndaj Edmund kthehet në një dashuri të fshehtë. Një ditë, Sir Thomas bën një udhëtim të rëndësishëm, i cili përkon me mbërritjen në Mansfield Park të vëllezërve Crawford: Henry dhe Mary.

Vizita e këtyre të rinjve do ta tërheqë këtë familje në ngatërresa dhe joshje të ndryshme. Mes dashurive, përballjeve dhe pasioneve, vetëm Fanny - Nga këndvështrimi i tij - mund të paralajmërojë ato kërcënime latente.

Emma (1815)

Emma druri është një grua e re inteligjente e bukur, e cila ka marrë si mision rregullimin e martesave për të gjithë ata që janë afër tij. Për të, jeta e saj e dashurisë nuk është një përparësi, ajo kujdeset më shumë për atë të palëve të treta.

Gjithçka po shkonte mirë në jetën e Emës, deri në Taylor - guvernatorja dhe shoqja e saj - do të martohet. Pas kësaj ngjarjeje, situata midis të dyve ndryshon jashtëzakonisht, kështu që gruaja e re Woodhouse është zhytur në vetminë e thellë. Sidoqoftë, e reja kërkon ta përballojë trishtimin përmes thirrjes së saj si mbles.

Ema së shpejti gjen një mik të ri, Harriet Smith, një grua e re përulëse. Edhe pse vajza nuk ka aspirata të larta, mblesi insiston ta gjejë atë një burrë të pasur. Sidoqoftë, Harriet nuk pranon të manipulohet, gjë që shemb planet e Woodhouse. E vërteta është se midis një kthesë shumë të larmishme komploti të kombinuara me shfaqjen e personazheve të rinj dhe të strukturuar mirë, "casadora" përfundon në një situatë që ajo kurrë nuk e mendoi për veten e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.