Jane Austen. Fraza dhe fragmente të punës së tij në ditëlindjen e tij 244

Portret i Ozias Humphry.

Jane Austen mbush 244 vjeç sot dhe është gjithmonë mirë ta urosh atë. Possibleshtë e mundur që, ne keto dite e shpirtrave të mirë dhe romantikë në kulmin e tyre, le të marrim një libër të tij ose le të shohim disa nga përshtatjet e tij filmike. Shtë e vështirë të lodhesh nga e jotja histori dashurie të përjetshme. Sot e kujtoj me të disa fraza dhe fragmente nga veprat e tij më të shquara.

Jane Austen

Ajo ka lindur në Steventon dhe konsiderohet një nga autorët më me ndikim brenda letërsisë anglo-saksone, por edhe universale në të zhanri me romantik.

Ajo filloi të shkruajë kur ishte fëmijë, por puna e tij e parë botuar ishte Ndjenjë dhe ndjeshmëri, me të cilën ai tashmë mori një emër në botën letrare. Dy vjet më vonë, ajo pasoi Krenari dhe paragjykim, ai që i dha atij sukses të madh dhe është ndoshta romani i tij më i njohur.

L novela nga Austen, gjithashtu me një ton tradicional, ato ishin shumë popullor tashmë në kohën e vet. Ata gjithashtu ndikuan në brezat e mëvonshëm të shkrimtarëve jo vetëm anglezë. Titujt e tij të fundit, persuasiveness Abbey Northanger, u botuan pas vdekjes.

Përzgjedhja e frazës

 1. Lumturia në martesë varet tërësisht nga fati.
 2. Unë kam qenë një qenie egoiste gjatë gjithë jetës sime, jo në teori, por në praktikë.
 3. Çfarë vlere mund të ketë jeta nëse nuk jemi së bashku?
 4. Personazhet e mi do të kenë, pas disa mundimesh, gjithçka që ata duan.
 5. Përvoja është e mirë tek një burrë.
 6. E mira jo gjithmonë çon në një përfundim të mirë. Shtë një e vërtetë e njohur nga të gjithë.
 7. Askush nuk ankohet se ka atë që nuk e meriton.
 8. Nëse ka një fakultet të natyrës sonë që mund të konsiderohet i mrekullueshëm, është kujtesa.
 9. Alwaysshtë gjithmonë e pakuptueshme për një burrë të shohë se si një grua refuzon një ofertë martese.
 10. Unë nuk dua që njerëzit të jenë të mirë, kështu që më kursen mundimin të dashurohem me ta.

Fragmente

Ndjenjë dhe ndjeshmëri

Marianne filloi të kuptojë se pashpresa e saj gjashtëmbëdhjetë vjeçare për të gjetur një burrë për të përmbushur idetë e saj të përsosmërisë mashkullore kishte qenë e lehtë dhe e pabazuar. Willoughby tani i ofroi asaj gjithçka që ëndërronte imagjinata e saj në momente të tjera më optimiste, të afta të krijonin tek ajo një dashuri e vërtetë; dhe sjellja e tij njoftoi si seriozitetin në dëshirat e tij dhe vërtetësinë e dhuratave të tij.

Emma

Emma Woodhouse, e bukur, inteligjente dhe e pasur, me një familje të pasur dhe një karakter të mirë, dukej se mblidhte tek personi i saj dhuratat më të mira të ekzistencës; dhe ajo kishte jetuar gati njëzet e një vjet me pothuajse asgjë për ta pikëlluar ose zemëruar atë. Ajo ishte më e vogla nga dy vajzat e një babai shumë të dashur dhe indulgjent dhe, si rezultat i martesës së motrës së saj, ajo kishte qenë një shtëpiake që në moshë shumë të re. Nëna e saj kishte vdekur për një kohë të gjatë që ajo të ruante më shumë sesa një kujtim të mjegullt të përkëdheljeve të saj dhe një guvernate, një grua me zemër të madhe, e kishte zënë vendin e saj gati si nënë.

Krenari dhe paragjykim

Kur Z. Darcy i dha asaj këtë letër, Elizabeth nuk priste që Elizabeth të rinovonte ofertat e saj, por as ajo nuk priste, larg saj, një përmbajtje të tillë. Easyshtë e lehtë të supozohet se me çfarë ankthi lexoi atë që tha dhe çfarë emocionesh më kontradiktore ngriti në gjoksin e tij. Ndjenjat e tij nuk mund të përcaktoheshin qartë gjatë leximit. Ajo e pa së pari me habi se Darcy ishte akoma apologjetike për sjelljen e tij, kur ajo ishte e bindur se ai ishte i paaftë për të gjetur ndonjë shpjegim që një ndjenjë e drejtë e dekor nuk do ta detyronte atë të fshehin.

Abbey Northanger

Thellimi i miqësisë midis Catherine dhe Isabella ishte po aq i shpejtë sa fillimet e saj kishin qenë efuzive, dhe të gjitha shkallët e dashurisë në rritje u kapërcyen aq shpejt sa shpejt nuk pati më prova për ta dhënë atë për miqtë e tij ose për njëri-tjetrin. Ata e quanin njëri-tjetrin me emrin e tyre të parë, ata gjithmonë ecnin krah për krah, hynin në të njëjtin grup vallëzimi dhe nuk lejonin që të ndaheshin; nëse një mëngjes me shi i privonte nga devijimet e tjera, ata mbanin vendosmërinë e tyre për të parë njëri-tjetrin, duke guxuar lagështinë dhe baltën, dhe u mbyllën bashkë për të lexuar romane.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.