James Ellroy. Qeni i Çmendur mbush 72 vjeç. Përzgjedhja e frazës

James ellroy, Qen i terbuar i romanit të krimit të Amerikës së Veriut, mbush 72 vjeç sot. Pra, tashmë ka disa lehje që marshin me letërsinë e tyre djallëzore. Historia ime e dashurisë / thyerjes së zemrës me këtë madhështore arriti kulmin vitin e kaluar kur Isha me fat që e takova dhe më vendos në afërsi të dhëmbëve dhe vagonëve të saj më të mprehtë. Unë tashmë thashë këtu. Por sot, për të festuar ditëlindjen e tij, unë kam bërë një bastisje frazash të romaneve të tij, të cilat unë më shumë se sa i kam theksuar, i nënvizova dhe i rraha. Le të jenë disa të tjerë, Z. Ellroy.

James Ellroy - Përzgjedhja e frazës

Klandestine (1982)

 • Koha dhe vendi më imponojnë. (…) Sot është sot dhe nuk do të jetë më kurrë.
 • Çelësi i çudisë u gjet në vdekje. Unë tashmë kisha vrarë, dy herë, dhe kjo më kishte ndryshuar. Por çelësi nuk ishte në vdekje, por në zbulimin e asaj që e kishte çuar atë.

Për shkak të natës (1984)

 • Qëllimi im në këtë jetë është të bëj "asgjë" shkëlqyeshëm. Faji im ishte që më pëlqente ta bëja me makina të vjedhura.
 • Nata do të pushtohet; vetëm ata që janë mbi ligjet e tij mund të marrin plaçkën dhe të mbijetojnë.

Gjak në hënë (1984)

 • Ai nuk merrej vesh me askënd dhe nuk i interesonte. Ai nuk ishte budalla, as atlet, as bir kurve. As ai nuk ishte një i vetmuar, ai ishte thjesht ndryshe.

Kodër vetëvrasëse (1985)

 • Simptomatikisht, Rreshteri Hopkins, një "polic i ashpër" dhe epikurian i vetë-përshkruar, siç e përshkruan vetë, ka ndjekur nxitjet e tij të dhunshme dhe dëshirat seksuale me entuziazmin e pamatur të një sociopati të vërtetë.

Vrasësi i rrugës (1986) 

 • Duke marrë jetën e tyre, unë i takova ata në momentet më të hollë të ekzistencës së tyre.
 • Nxora sëpatën time prej çeliku të veshur me teflon me buzë të garantuar dhe e godita në qafë me të. Koka u nda pastër nga trungu dhe gjaku doli nga zgavra; krahët dhe këmbët u hodhën, pastaj i gjithë trupi u shemb për tokë. Forca e goditjes më rrotulloi dhe për një sekondë vizioni im përfshiu të gjithë skenën: muret e shpërndara në gjak, kufoma që dëbonte një ngrohës uji arterial nga qafa, ndërsa zemra vazhdonte të rrihte në mënyrë refleksive.

Dahlia e Zezë (1987)

 • Ka njerëz që nuk mund t'i përgjigjen në mënyrë adekuate mirësjelljes.
 • Ndihesha dhjetë herë më e frikësuar se sa kisha qenë ndonjëherë në ring, dhe jo sepse kaosi po na mbyllej nga të gjitha drejtimet. Isha i tmerruar, sepse në të vërtetë njerëzit e mirë ishin njerëzit e këqij.

Shkretëtira e madhe (1988)

 • Unë jam i kënaqur që të jem me ju është e rrezikshme. Isshtë ngushëlluese.
 • E gjitha erdhi deri te paraja, emëruesi i përbashkët që barazon gjithçka.

 Konfidenciale e Los Anxhelos (1990)

 • Policët vuajtën të njëjtat tundime si civilët, por atyre iu desh të përmbajnë instiktet e tyre në një shkallë më të lartë për të shërbyer si modele morale në një shoqëri të gërryer gjithnjë e më shumë nga rritja e ndikimit të komunizmit, krimit, liberalizmit dhe mërzisë morale.
 • Shënimet tregonin një njeri të kufizuar që kërkonte yjet dhe i arrinte pothuajse të gjithë. Kufijtë e tejkaluar përmes këmbënguljes së furishme. Drejtësi absolute, anonime, pa ngritje në detyrë apo lavdi. […] Wendell Bud White shihet për herë të parë.

Xhaz i bardhë (1992)

 • Lamtumira e tij: ne jemi shumë të pashëm për të humbur.
 • Edhe ti je peeper, djale. Ju keni rënë në kontakt me tendencat tuaja të errëta dhe tani ju pëlqen emocioni i të qenit thjesht një spektator.

Amerikë (1995)

 • Ju nuk mund të humbni atë që nuk keni pasur kurrë.

Qoshet e mia të errëta (1996)

 • Ajo nuk ishte as më shumë e as më pak se shpëtimi im.
 • Të vdekurit i përkasin të gjallëve që i pretendojnë me ngulm.

Perfidi (2014)

 • Historia prek si individët ashtu edhe kombet. Historia merr formën e një borxhi të madh që njerëzit e zakonshëm e paguajnë me gjak.
 • Ajo adhuronte burrat dhe çmendej nga dëshira e ndrydhur. Kjo më çoi në aventura të njëpasnjëshme me lojtarë jo të besueshëm të xhazit. Seksi nuk ishte ai që imagjinoja. Ishte tension, erë dhe aleanca të papërshtatshme prozaike. Ishte një zbulim i ëmbël dhe i trishtuar dhe të gjitha shpresat e mia u shuan.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.