Ivan Krylov. Fabulisti më i famshëm rus. Përvjetori i lindjes së tij

Ivan Krylov. Portret nga Karl Briulov (1839) - Galeria Tetryakov. Moska

Ivan Krylov e kam zbuluar rastësisht vite më parë, në leximet e mia të dokumentacionit për një roman që po shkruante në Bashkimin Sovjetik në fund të Luftës së Dytë Botërore. Kam lexuar gjithçka atëherë: proza, poezia dhe tregimet, sepse çdo lloj teksti nga autorë rusë më tërhoqi vëmendjen, ose konsideroja se mund të ishte i dobishëm për një moment të caktuar. Gjithashtu, kam marrë hua mbiemrin e Krylov sepse më pëlqente për një nga personazhet e mi. Ai lindi në Moskë në një ditë si sot de 1768 dhe konsiderohet si fabulisti më i madh dhe më i famshëm rus. Kështu që unë e sjell atë këtu për të prezantojeni atë për ata që nuk e dinë dhe për të lexuar disa fabula të tij.

Ivan Andreyevich Krylov

Ivan Andréyevich Krylov ishte bir i një ushtaraku, i cili ndërroi jetë kur ishte 10 vjeç. Me nënën e saj u zhvendos në Shën Petersburg, për të kërkuar një pension qeveritar. Krylov mori një Unë punoj në gjykatë, por e la atë herët për t’i përkushtohej tërësisht karrierës së tij letrare. një COMEDIA që ai kishte shkruar në moshën 14 vjeç ishte botimi i tij i parë, i cili gjithashtu fitoi një çmim që ai investoi në vepra të autorëve francezë, aq modë në atë kohë. Kështu, në fillim, u bë i njohur si një shkrimtar satirik dhe shoqëror me punime si Posta e shpirtrave, Shikuesi y Merkuri i Shën Petersburgut.
Në fillim të Shekulli XIX postuar një koleksioni i parë me 23 fabula dhe ishte shumë i suksesshëm. Kështu që vazhdoi botimin e vëllimeve (deri në 8) që shërbyen për të rritur popullaritetin e tij dhe për t'u konsideruar deri më tani fabulistin më të mirë të letërsisë ruse. Sigurisht, burimet për fabulat e tyre ata pinë nga frymëzimi i klasikëve si Ezopi ose La Fontaine, por edhe me Karakteristikat e karakterit rus. Dhe ata ndajnë qëllimi didaktik dhe shembullor të zhanrit, përveç që tregon veset njerëzore dhe nxjerr në pah sidomos atë paaftësi, arrogancë dhe marrëzi në shoqërinë e kohës.
Stili i tij karakterizohet nga përdorimi që ai i bën lirisë së gjuhës, që nënkupton më shumë realizëm dhe e afron atë me njerëzit, prandaj edhe suksesi i tij. Për shembull, kjo i bëri kafshët të mendojnë dhe flasin si rusë të vërtetë dhe jo si krijesa abstrakte. Kjo, le të themi, afërsia e vendosi atë në mes të kritikëve më të kulturuar, të cilët vunë në dukje dhe përçmuan përdorimin e tij të lirë të gjuhës. Por kishte edhe autorë pak më të vonë si p.sh. Alexander Pushkin, eksponenti më i madh i romantizmit, i cili e konsideroi atë «poet popullor rus autentik» Krylov vdiq në Shën Peterburg në 1844.

Dy fabula

Mushkonja dhe bariu

Bariu flinte në hije, duke u besuar qenve të tij,

kur një gjarpër, duke e parë, doli nga shkurret

ajo u zvarrit pranë tij dhe gjuha e saj ishte e ngritur.

Dhe pastori nuk do të ishte më i kësaj bote

por një mushkonjë e tij me mëshirë,

dhe me forcë e godet gjumin.

Zgjohu bariu dhe vrit gjarprin;

por para se mushkonja ta arrijë mes ëndrrave

dhe nuk mbeti asnjë gjurmë nga njeriu i varfër.

-

Sa raste të tilla ekzistojnë:

për më shumë se të dobëtit, të lëvizur nga e mira,

përpiquni të tregoni të fortë për të fortë,

ju do të shihni se njëjtë si mushkonja

do t’i ndodhë.

***

Mjellma, mustaku dhe gaforrja

Kur nuk ka marrëveshje midis partnerëve

biznesi juaj nuk do të shkojë mirë,

dhe para se të vijë një vuajtje prej andej.

-

Një mjellmë, një mustak dhe një gaforre

për të tërhequr një makinë që morën

dhe të tre u bashkuan me të;

Ata mundohen dhe mundohen, por makina nuk shkon!

Barra për ta nuk do të ishte e rëndë:

por është se mjellma tërheq drejt reve,

gaforre mbrapa, dhe mustak për ujë.

Kush prej tyre është fajtor, kush nuk është, nuk na mbetet neve ta gjykojmë.

Vetëm makina është akoma atje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.