Ishulli nën det nga Isabel Allende

Ishulli nën det.

Ishulli nën det.

Botuar në 2009, Ishulli nën det është një roman nga Shkrimtarja amerikane kilo-Isabel Allende. Ai rrëfen luftën për lirinë e skllavit Zarité - i njohur si Teté - në Haiti në shekullin e 1810-të. Libri përfshin dyzet vjet nga brutaliteti dhe fëmijëria e tij e mbushur me frikë deri në XNUMX, koha e dëmshpërblimit përfundimtar në New Orleans.

Një vullnet i hekurt është falsifikuar me mbështetjen e skllevërve të tjerë në ritmin e daulleve dhe vudus afrikane. Kështu lind një grua e vendosur të heqë dorë nga barrat e së kaluarës dhe të gjejë dashuri pavarësisht vuajtjeve. Sipas K. Samaikya (2015) nga Universiteti Acharya Nagarjuna (Indi), “Ishulli nën det është një nga historitë më dramatike të shekullit XVII. Dhe është rrëfimi për rebelimin e vetëm të suksesshëm të skllavit në të gjithë botën ”.

Rreth Isabel Allende

Lindja dhe familja

Isabel Allende Llona lindi në Lima, Peru, më 2 gusht 1942. Ajo është më e madhja nga tre vëllezërit e motrat. e martesës midis Tomás Allende (kushëriri i parë i Salvador Allende, presidenti kilian nga 1970 deri në 1973) dhe Francisca Llona. Babai i tij ishte duke punuar si sekretar i ambasadës kiliane në Lima në kohën e lindjes së tij. Pas divorcit të çiftit në 1945, Llona u kthye në Kili me tre fëmijët e saj.

studim

Nëna e tij do të martohej përsëri me Ramón Huidobro Rodríguez në 1953, një diplomat i caktuar që nga ai vit në Bolivi. Atje, Isabel e re studioi në një shkollë amerikane në La Paz. Më vonë, ai përfundoi studimet në një institut privat britanik në Liban. Pas kthimit të saj në Kili në 1959 ajo u martua me Miguel Frías, me të cilin kishte dy fëmijë gjatë 25 viteve të tyre të bashkimit, Paula (1963-1992) dhe Nicolás (1967).

Publikimet e para

Midis 1959-1965, Isabel Allende ishte pjesë e Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë të Kombeve të Bashkuara (FAO). Nga 1967 ai shkroi artikuj për revistën Paula. dhen 1974 ai bëri botimin e tij të parë në revistën për fëmijë mampato, Gjyshja Panchita. Po atë vit ai gjithashtu nisi Lauchas dhe lauchones, minjtë dhe minjtë (Tregime për fëmijë).

Mërgimi në Venezuelë

Në 1975, Isabel Allende u detyrua të internohet me familjen e saj në Venezuelë për shkak të forcimit të diktaturës Pinochet. Në Karakas ai punoi për gazetën El Nacional dhe në një shkollë të mesme, deri në botimin e romanit të tij të parë Shtëpia e Shpirtrave (1982) Ishte pika e fillimit të një legjende editoriale që e katapultoi atë si autoren e gjallë më të lexuar mes spanjishtfolësve deri më tani.

Një shkrimtar më i shitur jo pa kritika të pafavorshme

Deri me sot, Isabel Allende ka shitur më shumë se 71 milion libra, duke u përkthyer në 42 gjuhë. Përkundër sukseseve të saj të bollshme tregtare - veçanërisht në Shtetet e Bashkuara -, Ka pasur shumë keqbërës të stilit të tij letrar. Ishulli nën det nuk ka qenë përjashtim. Rreth, Botuesit Weekly (2009) kritikon romanin, sepse "... ai zbulon një autor i cili studioi një grumbull vëllimesh të fakteve pa mësuar një të vërtetë të vetme".

gjithashtu, Janis Elizabeth (Mbajtës libri, 2020) hedh poshtë si "të pazier" dhe "mbishkruar" skenat e shumta seksuale të Ishulli nën det. Ai gjithashtu pretendon se Allende "heq dorë nga moderimi dhe ndjeshmëria thelbësore për një çështje të tillë" (skllavëria). Sidoqoftë, Booklist parashikoi në lansimin e tij: "Kërkesa për këtë roman të mrekullueshëm dhe mbështjellës për guximin e burrave dhe grave që rrezikojnë gjithçka për liri do të jetë e lartë.

Përmbledhje e ishullit nën det

Fillimi i historisë ndodhet në ishullin Saint - Domingue (Hispaniola) në vitet 1770. Aty, shfaqet një Zarite i vogël dhe shumë i dobët (i njohur si Tete). Ajo është vajza e një skllavi afrikan që nuk e takoi kurrë dhe një nga marinarët e bardhë që solli nënën e saj në botën e re. Përmes një fëmijërie të ashpër të mbushur me frikë, ai gjen lehtësim mes tingujve të daulleve dhe vudus loa praktikuar nga skllevërit e tjerë.

Tete është blerë nga Violette - një mirësjellje ambicioze kurtizane - në emër të Toulouse Valmorain, një trashëgimtar njëzet vjeçar Francez në një plantacion sheqeri. Pronari i tokës bëhet i varur nga skllavi, megjithëse qëllimi i tij origjinal ishte ta blinte atë për të dashurën e tij, Eugenia García del Solar. Pas martesës, shëndeti i Eugenia-s fillon të përkeqësohet dhe ajo pëson disa aborte të njëpasnjëshme që e çojnë atë në prag të marrëzisë.

Mizori dhe shpresë

Disa vjet para se të vdiste, Eugenia arrin të lindë një fëmijë të gjallë, Maurice, që iu besua Zarite për rritjen e tij. Në atë pikë, Tete dikur i paqëndrueshëm është shndërruar në një adoleshent vullnetar, i dëshiruar me epsh nga Valmorain. Mjeshtri abuziv përfundon duke përdhunuar skllavin e tij pavarësisht nga marrëdhënia e dashur nënë-bir u zhvillua me të parëlindurin e saj. Tete mbetet shtatzënë me një fëmijë që do t'i merret asaj në lindje.

Isabel Allende.

Isabel Allende.

Valmorain i jep foshnjën Violette, e cila është martuar në këtë moment me kapitenin Étienne Relais. Tete gjen rehati dhe dashuri te një skllav që sapo ka mbërritur në plantacion, Gambo. Por përdhunimet e Toulouse vazhdojnë, kështu që kur Gambo arratiset për t'u bashkuar me skllevërit rebelë, ajo nuk mund ta ndjekë atë sepse është përsëri shtatzënë. Megjithëse, kësaj here ata e lanë të qëndrojë me vajzën, e quajtur Rosette.

Revolucioni i skllevërve dhe lufta civile

Rosette merr arsimimin e një shërbyese dhe bëhet e pandashme nga Maurice, edhe kur Valmorain nuk e miraton. Pas shpërthimit të rebelimit të skllevërve të udhëhequr nga Toussaint Louverture, Gambo paralajmëron Zarite e tij të dashur se plantacioni Valmorain do të digjet. Por ajo nuk pranon të braktisë Maurice, përkundrazi paralajmëron pronarin francez të tokës në këmbim të lirisë së saj dhe të vajzës së saj.

Familja Valmorain zhvendoset tërësisht në Le Cap, duke përfshirë Zarite dhe Rosette. Pasi të instalohet, Tete fillon të marrë udhëzime zyrtare nga Zacharie, shërbëtori i selisë së qeverisë. Më vonë, Valmorainët detyrohen të internohen përsëri pas shpërthimit të luftës që do të përfundojë me formimin e Republikës së Zezë të Haitit.

New Orleans

Në Luiziana, Valmorain themelon një plantacion të ri dhe martohet me Hortense Guizot, një grua despotike dhe lakmitare. Punëdhënësi i ri nuk vonon shumë dhe bie në konflikt me Maurice, Zarite dhe Rosette, prandaj, ajo nuk heziton të keqtrajtojë shërbëtorët e saj zezakë. Problemi më i madh është se Tete dhe vajza e saj ende konsiderohen skllave.

Valmorain ende nuk e mban fjalën e tij pavarësisht se kishte nënshkruar lirinë e shërbëtorëve të tij zezakë. Maurice kundërshton situatën degraduese dhe dërgohet për të studiuar në një shkollë me konvikt në Boston, ku ai bashkohet me kauzën e shfarosësve. Pas disa vitesh, Zarite arrin ta bëjë efektive lirinë e shumëpritur të saj dhe të vajzës së saj me ndihmën e një prifti.

Ribashkimet e lumtura të Zarite

Tete është ribashkuar në New Orleans me Violette dhe Jean Relais, ky i fundit është në të vërtetë djali i saj i parë i cili ishte larguar nga Valmorain. Po kështu, ajo fillon të punojë si grua falas në dyqanin e Violette (e martuar në atë kohë me Sancho García del Solar). Lumturia e Zarite rritet edhe më shumë kur arrihet me Zacharie. Të dy bien në dashuri dhe si rezultat i atij pasioni i sjellin një vajzë.

Kthimi i Maurice

Sapo Maurice kthehet në New Orleans, ai i komunikon babait të tij (të sëmurë) qëllimin e tij për t'u martuar me Rosette. Valmorain është tërbuar dhe më kot kundërshton martesën midis gjysmë vëllezërve dhe motrave, pasi Zarite dhe Zacharie komplotojnë për të bërë të mundur dasmën. Rosette shpejt mbeti shtatzënë, megjithatë, ajo u burgos "për shuplakë një grua të bardhë" (Hortense Guizot) në publik.

Shëndeti i Rosette po përkeqësohet me shpejtësi në burg. Ajo në fund të fundit lirohet falë ndërmjetësimit të një Valmorain duke vdekur dhe i etur për tu pajtuar me të birin. Më në fund, Rosette vdes duke lindur një fëmijë me emrin Justin. Maurice, i thyer nga zemra, vendos të shkojë nëpër botë. Para largimit, ai ia beson rritjen e djalit të tij Zarite dhe Zacharie, të cilët shikojnë të ardhmen me shpresë dhe një familje të re.

Ishulli nën det

Rishikimi i Rishikimi i Librit New York Times shënon një roman shumë argëtues, "Vendosur brenda kornizës së gjenezës së republikës së parë të zezë në botë". Këto rishikime flasin gjithashtu për një "realizëm të rafinuar magjik", të detajuar deri në ekstrem, varës për lexuesin. Për këtë qëllim, Isabel Allende përdori një narrator të gjithëdijshëm pothuajse gjithmonë në vetën e tretë, me disa segmente të personit të parë të personazhit kryesor.

Si pasojë, përshkrimet jozyrtare të kafshëve çnjerëzore të skllavërisë të paraqitura nga vetë protagonistja mund të jenë shqetësuese për lexuesit e ndjeshëm. Megjithatë, disa pasazhe zgjasin idomosdoshmërisht teksti sepse ato nuk e kapërcejnë rezultatin e komplotit as nuk kontribuojnë në thellësinë e personazheve.

Citim nga Isabel Allende.

¿Es Ishulli nën det nje roman historik?

Përgjigja për këtë pyetje gjen fjali pozitive dhe keqbërës në përmasa të ngjashme, një situatë tipike e shumicës së veprave të Isabel Allende. Rishikimi i Gazeta Bibliotekare (2009) flet për "... një histori plot aventura, personazhe të gjalla dhe përshkrime shumë të pasura dhe të hollësishme të jetës në Karaibe në atë kohë". Nga ana tjetër, portal Përmbledhur atë (2020) shpjegon:

"Nëse historia e vërtetë e Allende është e paplotë dhe e ngathët, historia e tij imagjinare është e ngarkuar jo vetëm me detaje të periudhës së tepruar, por edhe me korrektësi politike didaktike dhe anakronike, thyerja e rregullit kardinal të romancierit që duhet treguar më shumë sesa të tregohet ”. Në çdo rast, i njëjti medium konkludon: "Ishulli nën det është elegante, lëvizëse dhe e përshkuar me një ndjenjë të vërtetë humbjeje ”.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luciano aq shumë dijo

  … 'Çfarë është deti i isabel allende? slds.

 2.   lule dijo

  pse quhet ishull nën det?