Intervistë me shkrimtarin Elísabet Benavent

Intervistë me Elísabet Benavent Cover

En Literatura aktuale, kishim kënaqësinë të ishim në gjendje të intervistonim Shkrimtar spanjoll Elizabeth Benavent, autor i librave që janë bërë të shkëlqyera sagat e lexuara kryesisht nga audiencat femra. Ata me siguri tingëllojnë si ju libra si: "Në këpucët e Valerisë", "Valeria në pasqyrë", "Valeria në të zezë dhe të bardhë", "Valeria e zhveshur", "Ndjekja e Silvia", "Gjetja e Silvia", "Dikush që nuk jam unë", "Dikush si ti", "Dikush si unë", "Martina me pamje nga deti", "Martina në kontinent" o "Ishulli im"… Të gjithë librat nga ky autor Gandía, i lindur në 1984.

Nëse doni të dini pak ose shumë më shumë për këtë shkrimtar dhe të dini se çfarë janë ata projektet tuaja aktuale, ndër të tjera, qëndroni me ne në lexoni këtë intervistë me shkrimtarin Elísabet Benavent. Goesshtë e vetëkuptueshme që unë personalisht i rekomandoj librat e tij: ato janë të freskëta, ata lidhen nga faqja e parë dhe secili prej tyre bën një shenjë me kokë për historinë e treguar nga saga para saj. Ne ju lëmë me fjalët e tij ...

Lajmet e literaturës: Çdo shkrimtar ka një datë fillimi, kur keni filluar të shkruani dhe pse ose nga kush motivohet kjo hobi?

Elizabeth Benavent: Që në moshë shumë të re motra ime më nguliti një shije për të lexuar; Mendoj se kjo ishte arma fillestare për pasionin për të shkruar. E vërteta është se unë nuk e di në të vërtetë si kam filluar. Unë gjithmonë kam pasur nevojë për ta bërë atë dhe ju po groponi, duke ndërtuar histori pak nga pak; disa erdhën në hiç dhe të tjerët përfunduan duke qenë ... diçka. Falë Zotit asgjë që kam shkruar në atë kohë nuk do ta shoh kurrë dritën!

AL: Librat tuaj mund të lexohen nga burra dhe gra, por ato janë kryesisht të destinuara për gratë, apo jo? Pse këto lloj romanesh?

EB: Unë kurrë nuk e kam konsideruar me të vërtetë. Unë shkruaj në një mënyrë shumë të brendshme; Unë dua të them që e lë veten të jem i rrëmbyer nga ideja dhe nga historia që zhvillohet prej saj. Një nga mësuesit e mi thoshte se njerëzit vazhdimisht kërkojnë mënyra për t’u vetë-referuar; mbase kjo është e imja.

AL: Valeria dhe miqtë e saj, ose me fjalë të tjera, libri "Në këpucët e Valeria", ishte ai që ju katapultoi drejt suksesit letrar dhe pas kësaj ka qenë një ndalim i botimeve të suksesshme. A i prisnit të gjitha këto? Si lindi "bota Valeria"?

EB: Nuk e prisja fare. Deri më sot, gjithçka që ka ndodhur në tre vjet më duket ende e pabesueshme. Ka qenë një përvojë e mrekullueshme me të cilën kam përmbushur një ëndërr që kurrë nuk kam menduar se do të ishte e mundur. Valeria, gjithashtu, lindi nga nevoja për tu ndjerë më afër miqve të mi; Kisha lëvizur kohët e fundit në Madrid, më mungonin dhe, meqë kurrë nuk besoja se dikush do të më lexonte, shkrova një histori që i afroi pranë meje. Kjo është arsyeja pse Valeria do të jetë gjithmonë kaq e veçantë për mua, sepse në secilën prej tyre ka një pjesë të vogël të miqve të mi.

AL: Më duhet të rrëfej se kam lexuar gjithë Saga Valeria ("Në këpucët e Valeria", "Valeria në pasqyrë", "Valeria në të zezë dhe të bardhë" dhe "Valeria lakuriq") dhe mendoj se sonte do të jem në gjendje të përfundoj libri i dytë dhe i fundit i Silvia Saga, konkretisht, "Gjetja e Silvia". Në të gjithë librat që kam lexuar tuajin deri më tani, unë shoh se tema kryesore është dashuria, por jo vetëm çdo dashuri, por një dashuri e këtyre që mbushin aq shumë sa prishen, nga të cilat kur humbet ndjesinë e vetme është ajo e zbrazët ... Pse është tema mbizotëruese në librat tuaj? A besoni në ekzistencën e vërtetë të këtij lloji të dashurisë apo, përkundrazi, a konsideroni sa më shumë sot që dashuria është nënvlerësuar dhe njerëzit janë bërë më të ftohtë dhe më sipërfaqësorë edhe në ndjenjat tona?

EB: Unë jam një nga ata njerëz që vazhdojnë të kenë besim në dashuri, çfarë do të bëj? Unë besoj në "përgjithmonë" dhe se është e mundur të gjesh dikë që është pjesë e jetës tënde deri në fund. Për më tepër, unë kam një "mbretëreshë drame" të mbyllur brenda meje që i jeton gjërat me "forcën e deteve" dhe që duhet të ndaloj kur shkruaj, sepse vjen në minimum.

AL: Personazhet që krijoni tërheqin vëmendjen time ... Ju i bëni ato aq reale, aq të afërta dhe kaq normale sa mendoj se është një nga pikat e forta që e bën një të fillojë një libër tuajin të Premten dhe ta përfundojë atë të Dielën në më e fundit.… Kë ose kë shikoni për t'i krijuar ato? Dhe, vetëm nëse doni të përgjigjeni, cili nga personazhet e krijuar deri më tani ka më shumë nga ju, më shumë nga Elísabet Benavent?

EB: Nuk mund ta mohoj që miqtë e mi janë një burim i pashtershëm frymëzimi. Sa herë që ulem për të darkuar ose pirë një verë me ta, më vijnë ide, me komente të shkruara në celularin tim ose në peceta ... ka një Lola në jetën time dhe gjithashtu një Carmen, një Martina, një Silvia. .. Unë dua të mendoj se kemi pak nga ne në secilin prej personazheve. Cili prej tyre mendoj se ka më shumë nga unë? Unë mendoj se do të ishte një përzierje e disa: Valeria, Carmen, Silvia ...

Intervistë me Elísabet Benavent

AL: Relativisht së fundmi, u botua një sagë e re e jotja, këtë herë ata kanë emrin e Martinës si emrin e tyre ... Çfarë mund të gjejmë në këto dy libra?

EB: Martina është një vajzë ndjenjat e së cilës mbyten pak, por ajo ka Amaia, një jetë të shpejtë dhe Sandra, një shoqe që është pak e veçantë në trajtimin e saj. Këto libra tregojnë historinë e tre vajzave që përballen me thembrën e Akilit dhe, si në jetë, herë fitoni e herë humbni. Dashuri, miqësi dhe gatim.

AL: Një pyetje që më ka ndjekur kokën që nga libri i parë Valeria që kam lexuar. Unë jam i mendimit se një libër i mirë tejkalon shumë filmin ose serialin që bëhet pas tij ... Por e vërteta, do të doja të shihja disa nga sagat tuaja në ekranin e madh ... A ju është propozuar kjo mundësi kudo moment? Çfarë përgjigje do t'i jepte Elísabet Benavent kësaj?

EB: Në Prill 2014, kompania e prodhimit audioviziv Diagonal TV, bleu të drejtat e sagës për ta sjellë atë në ekranin e vogël. Sot projekti vazhdon, duke u ndërtuar hap pas hapi, por këto çështje kërkojnë shumë përgatitje. Unë jam i kënaqur me projektin sepse imagjinoj që të shohësh personazhet e tu të vijnë në jetë në atë mënyrë duhet të jetë e pabesueshme. Gjithashtu, e di që e lashë në duart më të mira.

AL: Dhe, aktualisht, në cilat projekte të reja jeni përfshirë? A po ju piqet diçka e re nëpër kokë?

EB: Unë bashkëpunoj në revistën javore Cuore dhe do të filloj si bashkëpunëtor i programit radiofonik Anda Ya, në Los 40. Për më tepër, unë jam i përfshirë në disa projekte botuese, siç është Koleksioni Betacoqueta, në të cilin libra nga shkrimtarë të rinj janë botuar dhe, mirë ... Unë kam diçka në dorë për vitin e ardhshëm. Por do të duhet të presim pak për librin tim të radhës.

AL: Ashtu si dy pyetjet e fundit: Cilin libër tuaj më rekomandoni të filloj tani? Dhe si kuriozitet: Cili është libri dhe shkrimtari juaj i preferuar?

EB: Pothuajse gjithmonë rekomandoj të lexoj librat e mi sipas radhës së botimit, sepse zakonisht u bëj një sy atyre të mëparshëm midis faqeve. Pra, nëse i keni lexuar Valeria dhe Silvia ... tani unë rekomandoj Trilogjinë Zgjedhja ime. Pjesa e parë është "Dikush që nuk është". Faleminderit për besimin!
Nuk mund të zgjidhja një libër të vetëm si të preferuar. Asnjë autor i vetëm. Ka shumë tituj që kanë shënuar jetën time: El camino, nga Miguel Delibes; Nana, nga Émile Zola; Të qeshura në errësirë, nga Vladimir Nabokov; The Neverending Story, nga Michael Ende; Këngë dashurie nga Nickolas Butler ...

Përsëri, faleminderit Elísabet! Për kohën tuaj dhe për ofrimin e leximeve që janë në gjendje ta tërheqin lexuesin në faqen e parë. Faleminderit! Fat i mirë për gjithçka që ndërmerrni.

Biografia e autorit

Elizabeth Benavent

Elísabet Benavent, ose siç e njohin mijëra ndjekës të saj, BetaCoqueta, është një autor i fundit që ka botuar libra vetëm që nga viti 2013. Sigurisht, megjithëse ka qenë relativisht kohët e fundit, një libër që ai boton, një libër që shet botim pas botimi. Romani i tij i parë ishte "Në këpucët e Valeria", të cilat pas suksesit kumbues, u pasuan nga sa vijon: "Valeria në pasqyrë", "Valeria në të zezë dhe të bardhë" y "Valeria lakuriq". Këta të katër formojnë atë që njihet si Valeria Saga dhe ata ishin ata që jo vetëm e bënë të njohur autorën, por edhe ata që e inkurajuan atë për të vazhduar në këtë shkrim dhe në krijimin e librave, të njohur gjerësisht edhe pse jo shumë të këndshëm nga shumë shkrimtarë dhe shkrimtarë, të tilla si letërsia e grave, aktuale dhe i shkujdesur

Që atëherë, dhe në vitet pasuese, Elísabet Benavent, Gandía shkrimtar i lindur në 1984, ka botuar edhe 8 romane, shumë prej tyre janë vazhdim i të tjerëve: "Ndjek Silvia" y "Gjetja e Silvia", ata që i përkasin Trilogjia zgjedhja ime "Dikush që nuk jam", "Dikush si Ti" y "Dikush si unë", el Horizon Martina, i përbërë nga "Martina me pamje nga deti" y "Martina në tokë të thatë" y "Ishulli im", i cili është një libër me një këst të vetëm dhe pa vazhdim.

Ajo pohon herë pas here se të qenit shkrimtar ishte ëndrra e jetës së saj, dhe falë botimit dhe suksesit në shitje të secilit prej librave të saj, ajo e ka arritur atë dhe i ka lejuar asaj të jetojë vetëm me të (e cila nuk është pak).

Duke hyrë në tema më pak letrare dhe më formale, Elísabet është Diplomë në komunikimin audioviziv dhe gjithashtu ka një Master në komunikim dhe art në Universitetin Complutense të Madridit, vendi aktual i banimit të shkrimtarit. Koha e saj si shkrimtare nuk mbaron me botimin e librave të saj, por ajo është gjithashtu një kolumniste për revistën Cuore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.