Rafa Melero. Intervistë me autorin e efektit të kolateralit

Fotografia: Rafa Melero. Profili në Twitter.

Rafa melero ka prezantuar një vepër të re këtë vit dhe titulli i saj është Efekte anesore. Pas Zemërimi i Feniksit, Pendimi i Peshkopit, Sekreti është në Sasha o E plotë, autori i Barcelonës kthehet me një roman korale. Në këtë intervistë Ai na tregon për këtë dhe shumë më tepër, siç janë autorët e tij të preferuar, zakonet e tij si shkrimtar ose projektet e tij të ardhshme. Unë vërtet e vlerësoj kohën dhe mirësinë tuaj për të marrë pjesë në mua në këto ditë pushimi.

Rafa melero

Rafa melero e di pëlhurën e zezë. Ai lindi në Barcelonë, por fëmijërinë e kaloi në Lleida. Pastaj ai hyri në trupin e Mossos d'Esquadra dhe ka punuar në Figueras, Lérida, Hospitalet de Llobregat ose Tarrasa, ndër qytete të tjera. E gjithë karriera e tij profesionale ka qenë në policia gjyqesore, në grupe të tilla si Vrasjet, Shëndeti Publik ose Krimet kundër Trashëgimisë.

En Efekte anesore paraqet një histori me protagonist personazhin e Thomas Montes, jeta e qetë e të cilit merr një kthesë 180 gradë kur Vdekja e babait të tij shkakton ngjarje me pasoja që do t'ju çojnë të merrni një vendim: paguheni hakmarrje, me çdo kusht.

Intervistë 

 • LITERATURA SOT: Romani juaj i fundit titullohet Efekti kolateral. Çfarë na thoni për të dhe nga lindi ideja?

RAFA MELERO: Ideja erdhi vite më parë. Kur vizitova ishullin Koh Samuy, në Tajlandë, isha i interesuar të dija se si dhe pse disa qytetarë spanjollë jetonin atje. Imagjinimi i rrethanave që i kishin shtyrë ata të braktisin shtëpitë e tyre dhe të përfundojnë në atë vend duke drejtuar një biznes ishte fara fillestare e romanit. Ishte në vitin 2014 dhe më janë dashur disa vjet për t’i konkretizuar ato përgjigje, dhe të tjerat, në një roman.

 • AL: A mund ta mbani mend atë libër të parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

MRI: Unë nuk e mbaj mend mirë të parin, por i pari që isha i emocionuar si fëmijë ishte Historia e pafundnga Michael Ende. Historia ime e parë e shkruar ishte drejtpërdrejt romani im i parë, Zemërimi i Feniksit.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

MRI: Kam pasur disa, por pa dyshim Lorenzo Silva, dhe në një kohë Ken Follet. 

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

MRI: James Bond, ose Jason Bourne. 

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

MRI: Jo, i kisha, e pranoj, që nëse heshtja, shko në një vend të qetë, ato gjëra, por siç kam pasur familje dhe fëmijë ato janë zhdukur. Tani mund të shkruaja duke bërë një mbajtëse dore. 

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

MRI: Unë kam shkruar kapituj në trena, aeroplanë dhe në një rast duke fjetur me djalin në krahë, kështu që unë do t'ju tregoja pothuajse kudo që më jep koha për ta bërë atë. 

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

MRI: Po, fantastiku dhe spiuni. Libri im i preferuar është Ekuacioni i Dantes nga Jane Jensen.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

MRI: Ky pyll i madh, nga Noemí Trujillo dhe duke rilexuar Zemra e erresires nga Joseph Conrad. 

Po përfundoj draftin e romanit të katërt në sagën Xavi Masip.

 • AL: Si mendoni se është skena e botimit? Mendoni se do të ndryshojë apo e ka bërë tashmë këtë me formatet e reja krijuese atje?

MRI: Isshtë e vështirë të kesh shikueshmëri nëse nuk je në një shtëpi të madhe botuese, por në fund të fundit, në rastin tim të paktën, ky është një hobi dhe kam shumë kohë të shkruaj. 

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

MRI: Gjithmonë ka diçka për të mësuar nga të gjitha përvojat e jetës, por tani për tani nuk kam interes të shkruaj për pandeminë. Po e kaloj si të gjithë të tjerët, edhe pse për shkak të profesionit tim pak më shumë nga brenda. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.