Helena Tur. Intervistë me autorin e Gjakut të Keq

Fotografitë: mirësjellje e Helena Tur.

A Helena Tur njihet edhe si Jane kelder, pseudonimi nën të cilin ai ka nënshkruar disa tituj të romane romantike vendosur në periudhën e Regjenca Britanike në shekullin XIX, për shkak të dashurisë së tij për letërsinë angleze të atij shekulli. mësues, tani me leje për të shkruar, firmos të parën me emrin e tij, Gjak i keq, lëshuar vitin e kaluar. Ai ka qenë mjaft dashamirës për të më dhënë kjo intervistë ku na tregon për të dhe gjithçka pak.

Helena Tur - Intervistë

 • AKTUALI I LETERRSIS: Titulli i romanit tuaj është Gjak i keqMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

HELENA TUR:Në fakt titulli është Gjak i keq, por ne vendosëm të luanim me paqartësinë në kopertinë. Është një Triller historik trillues i vendosur në Las Médulas në 1858Me Ndërsa Garda Civile është vendosur në zonë për të parandaluar sulmet kundër Isabel II, e cila do të kalojë atje së shpejti, vajzat e gjakosura fillojnë të shfaqen në El Sil. Kjo përkon me ardhjen e a jetim i ri i cili do të kujdeset për një vajzë të shurdhër, vajzën e pronarit të një ferme bletësh. Por, me padurimin e tij për ta mbrojtur atë, pak nga pak ai do të futet në gojën e ujkut. Ideja e parë, mbi të cilën u ndërtua gjithçka tjetër, ishte motivi i krimeveMe Nga atje, dhe në rishkrime të ndryshme, personazhet u shfaqën dhe teksti u thur së bashku.

 • AL: A mund ta mbani mend atë libër të parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

HT: Si fëmijë, gjyshi im më jepte gjithmonë libra për kafshët. Ato ishin informative, pa transmetim. Unë mendoj se libri i parë narrativ që kam lexuar ishte një përmbledhje e tregimeve të shkurtra duke përfshirë Princi i lumtur, nga Oscar Wilde, dhe me të qaja si shqyerje për javë të tëra. 

Gjëja e parë që mbaj mend të shkruaj ishte me 9 vjetMe Gjithashtu, nga një libër tregimesh, pastaj i përmblodha dhe Unë i ndryshova ato me anë të romancave. Gjërat për të luftuar mërzinë si një fëmijë i vetëm, mendoj.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

HT: Unë gjithmonë kthehem në Nietzsche, Vincent Valero, Mallarme, Rilke, Kafka, Thomas Njeri, Jane Austin… Unë jam më shumë për rilexim sesa për zbulim.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

HT: Unë e njoh këtë: Zoti henry, Fotografia e Dorian GrayMe Më duket tërheqëse.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

HT: shkruaj, e nevojshme e di qe kam kohe përballë. Unë nuk jam në gjendje të shkruaj në raste të rastësishme, është aq e vështirë të futësh tekstin tënd sa nuk dua që asgjë të më heqë. 

Për të lexuar, kudo, ka zhurmë, njerëzit flasin apo çfarëdo. Shkëputem nga bota shumë lehtë.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

HT: shkruaj, Unë bëj më mirë për në mëngjes (Unë jam një person që ngrihet herët) dhe, natyrisht, në zyrën time dhe me një kompjuter të vjetër. Unë nuk jam nga ata që marrin laptopë askund. Për lexoj, asnjë moment i keq.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

HT: Më pëlqen gjithçka që kam cilësi, zhanret nuk janë asgjë më shumë se një etiketë. Por, duke i përdorur ato, ka dy gjëra që nuk mund t'i bëj me to: vetë-ndihma dhe erotizmi.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

HT: Tani po rilexoja Kuq e Zi, nga Stendhal, por e ndërpreva për të lexuar Vrasësi jokonformist, nga Carlos Bardem, sepse më duhet të zhvilloj një bisedë mes tij dhe Domingo Villar. 

Në të njëjtën kohë, unë jam rduke shkruar një roman të tipit atgatha Christie, megjithëse me një përzierje të zhanreve, të vendosur në Villa de Ochandiano në 1897. Unë ende nuk e di se si do të titullohet.

 • AL: Si mendoni se është skena e botimit? 

HT: Botuesit, me përjashtime, janë kompani që ata duan shitje dhe ata detyrohen të kërkojnë ekuilibri midis përfitimit dhe cilësisëMe Tani, panorama është mbushur me njerëz të medias që japin rezultate të mira, por, për fat, ka mundësi për të huajt (vazhdimësia do të varet nga shitjet, natyrisht). 

Kam shkruar gjithmonë, por Vendosa të botoj disa vjet më parë sepse jam mësues i shkollës së mesme dhe donte të ikte ai që ka ardhur mbi ne. Veryshtë shumë e vështirë të shohësh se si të shtyjnë të trajtosh njerëzit inteligjentë sikur të ishin budallenj derisa të bëhen budallenj. Dhemb shumë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

HT: Unë kam përfituar nga situata për të kërkuar një largohu dhe po e kaloj kohen duke shkruar. Unë jam shumë shtëpiake dhe mbyllja nuk më ka ndikuar shumë. Por sigurisht Nuk më pëlqen të shkruaj asgjë për pandeminë, Unë mendoj se tashmë ekziston një lodhje e përgjithshme për mungesën e normalitetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.