SPECIALE: Intervistë e tanishme e literaturës me Drew Hayden Taylor

vizatuar-hayden-taylor

Me rastin e prezantimit të librit Motorë & Bison Grass redaktuar për herë të parë në Spanjë nga Redaktues Appaloosa, Actualidad Literatura ishte në gjendje të intervistonte autorin, Drew Hayden Taylor. Dhe ky roman i mrekullueshëm është një nga më të shiturit në Kanada, në vitin 2010 ishte një finalist për Çmimet Letrare të Guvernatorit Gjeneral dhe premton të jetë shumë i suksesshëm në Spanjë.

Drew hayden taylorNjë Ojibwa nga Curve Lake, Kanada, ai ka udhëtuar në vende të panumërta dhe shkruan për perspektivën e tij Aborigjene. Skenarist, gazetar, koluminist, humorist, romancier dhe shkrimtar i tregimeve të serive, ky autor ka një karrierë të gjerë letrare në të cilën tituj të tillë si Unë qesharake (2006) y Endacaku i natës: Një roman gotik vendas (2007) y Unë seksi (2008).

Prezantimi i librit u bë në Madrid, në librarinë e specializuar në literaturën e udhëtimit Qyteti i padukshëm. Ky shkrimtar na shpjegoi me shumë entuziazëm se cilat janë shqetësimet e tij letrare, çfarë e shtyn atë të shkruajë romane dhe predispozicionin e tij të madh për humor. Dhe meqenëse letërsia vendase tenton të paraqesë ngjyrime disi dramatike, kontributi i veçantë i këtij shkrimtari është sensin e tyre të mirë të humorit dhe etjen e tyre për të folur për jetën dhe kulturën e tyre por me një ton shumë më të gëzuar.

Pyetje: Në cilat vende keni udhëtuar?
Përgjigje: Unë kam qenë në afërsisht 18 vende, duke njoftuar ungjillin e letërsisë vendase. Unë kam qenë kudo që të jetë e mundur, nga India dhe Kina në Finlandë dhe Gjermani.

P: Nëse mund të zgjidhni të shkoni diku në këtë botë (që nuk e dini akoma), cilën do të preferonit?
R: Afrika dhe Amerika e Jugut.

P: Ju njiheni për talentet tuaja të shumta: shkrimtar, humorist, gazetar, dramaturg. Si lidhen këto gjëra me njëra-tjetrën? A mendoni se të gjithë janë pjesë e së njëjtës aftësi apo se janë të ndryshëm?
R: Unë e shoh veten si një tregimtar bashkëkohor. Nëse jam duke shkruar një skenar për TV, një dramë apo një roman. Për mua e gjithë kjo varet nga tregimi i një historie të mirë kujtdo që mund të jetë duke dëgjuar ose lexuar. Më pëlqen të them se ne kemi filluar nga tregimi i historive rreth një zjarri kampi deri tek tregimi i tyre rreth një skene ose një ekrani. Sigurisht, praktika aktuale e shkrimit në këto zhanre të ndryshme kërkon, në mënyrë metaforike, të ushtroj muskuj të ndryshëm, por për mua gjithçka është relativisht e njëjtë. Dhe përveç kësaj, nuk e shoh veten si humorist sepse nuk bëj shfaqje - e bëra vetëm një herë dhe ishte fantastike. Unë preferoj ta shoh veten si një humorist, që është më shumë si një shkrimtar që shkruan komedi.

P: A mendoni se historitë dhe shfaqjet komedi janë të ngjashme në atë që të dy duhet të kenë një faktor surprizë, në krahasim me, për shembull, romanet ose kolonat? Çfarë ju pëlqen më shumë?
R: Komedi po, por histori të shkurtra jo domosdoshmërisht. Kam lexuar shumë histori të shkurtra që nuk kanë një fund apo kulm të habitshëm, por tregojnë vetëm skena të përditshme nga jeta. Në vend të kësaj, komedia ka nevojë për atë ndryshim të papritur; duhet të ketë një qasje të re dhe të ndryshme për diçka që dëshironi të vëreni. Almostshtë pothuajse si një formulë matematikore: A + B është e barabartë me D. Struktura themelore e të gjithë letërsisë perëndimore është se protagonisti juaj ka një qëllim dhe, për pjesën më të madhe të historisë, ai duhet të kapërcejë një seri pengesash për të arritur ose jo objektivin e saj. Kjo është zakonisht goditja në fund: si e arrijnë qëllimin ose si nuk arrijnë të provojnë. Dhe është e vështirë të thuash se cili është zhanri im i preferuar. Padyshim, nuk do të shkruaja në të gjitha këto stile nëse nuk do t'i shijoja. Sidoqoftë, besoj se teatri është zona që më shndërroi në një artist. Më pëlqejnë edhe të tjerët, por në Kanada jam njohur kryesisht si dramaturg.

P: Pse dhe kur filluat të shkruani?
R: Shitja ime e parë e vërtetë ishte një seri Dhomat e plazhit, një seri aventurash që zgjasin 30 minuta. Një e treta e kastëve ishte vendas dhe kjo ndodhi kur isha duke studiuar për të shkruar një artikull revistë në lidhje me përshtatjen e historive vendase për televizion dhe film. Unë intervistova një redaktor dhe nuk e di nëse isha unë apo ajo, por njëri prej tyre sugjeroi të paraqiste disa histori vetëm për të provuar. Unë e bëra atë vetëm për argëtim, dhe ata e blenë atë për mua. E shkrova ... dhe kështu filloi gjithçka.

P: Çfarë ju tërheq më shumë tek letërsia?
R: Pyetje e vështirë. Si më tërheq letërsia? Mendoj se më tërheq sepse më çon në vende ekzotike që mund të mos mund të vizitoj kurrë, personazhe që kurrë nuk do të jem në gjendje të lexoj, dhe situata në të cilat, për mirë ose për keq, nuk do të përfshihem kurrë. Shtë një mundësi për të jetuar jetë të tjera dhe për të bërë gjëra interesante. Kështu që më pëlqejnë historitë që përqendrohen si te personazhet, ashtu edhe te komploti.

P: Libri juaj i preferuar?
R: Nuk kam ide. Nuk më pëlqen të mendoj për të preferuarit. Unë jam një tifoz i madh i Tom King, Stephen King, Kurt Vonnegut Jr dhe shumë më tepër. Ajo që më frustron është se ka padyshim libra të tjerë që ndoshta do të më pëlqente dhe nuk i kam gjetur akoma. Kërkimi është pjesë e argëtimit.

P: Shkrimtar për të cilin mendoni se ka ndikuar më shumë në jetën tuaj letrare?
R: Besoj se meqenëse isha "Shkrimtari në rezidencë" në Native Earth Performing Arts, kompania e parë e Teatrit Native të Kanadasë, gjatë epokës së Autostradës Tomson, ai do të ishte një nga më me ndikim për mua. Por ka edhe Tom King, O'Henry dhe O'Neill.

P: Si ndikon kultura juaj në letërsinë tuaj? A mendoni se ka ndryshime me mënyrën perëndimore të të shkruarit?
R: Siç e thashë në një pyetje të mëparshme, unë e shoh veten si një tregimtar bashkëkohor. Jam rritur duke dëgjuar histori dhe doja t’i bëja. Sidoqoftë, si lexues, i kisha të gjitha ato histori nga larg që erdhën në komunitetin tim në Liqenin Curve, kështu që doja t'i sillja historitë nga komuniteti im vendas në të gjithë botën. Dallimi kryesor midis tregimit vendas dhe strukturës dramatike perëndimore është koncepti i karakterit qendror. Shumica e romaneve dhe dramave perëndimore kanë një protagonist të vetëm, me një grup personazhesh dytësorë rreth tij. Në shumicën, por jo në të gjitha, historitë vendase, është bashkësia që është ylli dhe mund të ketë ose jo një personazh qendror. Një person nuk është më i rëndësishëm se fshati ose komuniteti.

P: A jeni njohur me skenën letrare spanjolle? A keni lexuar ndonjë vepër aktuale spanjolle?
R: Fatkeqësisht jo. Nuk ka pasur shumë shkrimtarë spanjollë që kanë ardhur në rezervatin tim. Mendoj se duhet të bëhem më i njohur me shkrimtarët spanjollë, pa dyshim.

P: Kopertina e librit tuaj Unë seksi Franshtë sinqerisht e qeshur, sepse është një parodi e shkëlqyeshme e shitësve më të shitur të erotizmit "të butë" ("pornografi për nënat"), e cila zakonisht tregon vajza të veshura me hile, të cilat janë bllokuar në krahët e tij nga një burrë i fortë, i pashëm, por i vrazhdë. Çfarë mendoni për romanet e këtij lloji apo Pesëdhjetë Shades of Grey?
R: Kam lexuar disa nga ata libra ndërsa hulumtoja për atë ese libri. Unë e di stilin dhe përmbajtjen e tij, por jo atë të Pesëdhjetë Shades of Grey, megjithëse gjithmonë jam befasuar nga ai interes romantik për kulturën dhe popujt vendas. Isshtë e vërtetë që ne jemi shumë seksi, por është mjaft budalla. Përpiloj Unë seksi Ishte shumë argëtuese dhe mësova shumë nga këndvështrimet e shkrimtarëve të tjerë.

P: Çfarë mendoni për skenën aktuale letrare?
R: Kjo kohë tregon lajme interesante dhe është vërtet emocionuese. Me ndikimin e internetit dhe mundësive botuese të vëna në dispozicion përmes këtij mediumi (për shembull, blogs dhe botimeve në internet), kush e di se ku do të shkojnë gjërat në dhjetë apo njëzet vitet e ardhshme! Unë mendoj se njerëzit, pavarësisht formatit, do të jenë gjithmonë të interesuar për një histori të mirë. Dhe me hapjen e dyerve në vendet më pak të zhvilluara dhe kulturat e tjera, letërsia mund të bëhet më e pasur dhe më interesante.

P: Po ju në personazhet e Motorë dhe Bison Grass?
R: Ka diçka për mua në të gjitha tregimet e mia, por ato nuk janë autobiografike. Strangeshtë e çuditshme, sepse disa miq të mi janë të bindur që unë e përfshij veten në gjithçka që shkruaj, por nuk jam dakord. Ai ishte pak si Virgjili duke u rritur. Lillian ishte si gjyshja ime dhe si Pleqtë e tjerë që takova. Unë mendoj se u përpoqa të fus disa nga marrëzia dhe shkëlqimi im te John dhe disa më shumë nga idetë e mia më introspektive në Wayne. Por unë dua një motor indian Shefi 1953.

P: A mendoni se e keni shkruar tashmë kryeveprën tuaj?
R: Asnjëherë Kryevepra e vetme që do të shkruaj ndonjëherë do të jetë gjithmonë libri tjetër që planifikoj të shkruaj.

P: Cili është projekti juaj i ardhshëm?
R: Unë kam disa projekte. Po shkruaj skenarin dhe tekstin për një muzikal fantastik për Festivalin Charlettetown në ishullin Prince Edward. Libri im i 24 do të botohet muajin tjetër, një roman grafik i Romanit tim Endacaku i natës, për një vampir vendas. Dhe unë kam një shfaqje të re që do të dalë vitin e ardhshëm të quajtur Zoti dhe indiani. Unë jam gjithashtu duke planifikuar të bëj diçka që ndërthur popujt vendas dhe problemet e shkencës-shkencës. Dhe mbase një roman i ri.

Më shumë informacion - Alice Munro, Fituese e Çmimit Nobel 2013


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.