Yolanda Fidalgo. Intervistë me autorin e Zjarrit të Parajsës

Fotografia: Yolanda Fidalgo, uebfaqja e Agjencisë Letrare IMC.

Yolanda Fidalgo lindi ne Zamora në vitin 1970 dhe studioi për Biznes Turizëm në Universitetin e Salamankës, por pasioni i tij ka qenë gjithmonë letërsia. Filloi me poezi derisa vendosi të bënte kapërcimin drejt prozës dhe dha premierë me përtej vullkaneve. dhe e dyta është zjarret e qiellit. Në këtë intervistë Ai na tregon për të gjitha ato dhe shumë më tepër. Unë e vlerësoj shumë kohën dhe mirësinë tuaj për të më shërbyer.

Yolanda Fidalgo - Intervistë

 • AKTUALI I LETERRSIS: Romani juaj i fundit është zjarret e qiellitMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

YOLANDA FIDALGO: Si fëmijë, mund të shihje ende yjet nga Zamora, qyteti ku unë u rrita. Mbaj mend që babai im tregoi yjësitë, duke më treguar për Orionin gjigant, karrocën e Plejadave, kometën e Halley që përshkoi qiejt tanë në vitin 86. Më pëlqyen ato histori, më bënë të ëndërroja, ishin fillimi i interesimit tim për astronominë. Por romani lindi nga biografia e një njeriu: Milton Humason, mushkatari i yjeve. Më magjepsi që një person si ai, pa formim akademik, mund të bëhej një prej tyre astronomët më të rëndësishmet e fillimit të shekullit të njëzetë për meritat e tyre. Filloi si mushka në mal, me vargjet e mushkave që çonin copat e teleskopit deri në majë, pasi nuk kishte rrugë. Ai përfundoi duke studiuar qiellin me teleskopin më të madh në botë deri atëherë.  

Por kjo është vetëm skena. Zjarret është një historia e pasionit, e tejkalimit, e luftës për atë që dëshiron, e intrigës. E dashurisë.

 • AL: A mund të mbani mend ndonjë nga leximet tuaja të para? Dhe historia e parë që keni shkruar?

YF: Është qesharake, por nuk më kujtohet se cilat ishin leximet e mia të para. Ajo që mbaj mend është se kam lexuar gjithçka që më ka rënë në duart e mia që në moshë shumë të re, duke përfshirë numrat e tyre Reader's Digest që vinte në shtëpi çdo muaj. Kam kaluar shumë kohë duke lexuar. Më pëlqyen tregimet Pesë, ato të Elena Fortun me të Celia, dhe shume te tjere. Kishte libra që lanë gjurmë tek unë: të Historitë nga Edgar Allan Poe, Princi i vogel, poezitë e Neruda ose e Emily Dickinson.

Dhe nuk më kujtohet historia e parë që kam shkruar. Në fillim shkrova poezi. Si adoleshent, kam shkruar disa tregime të shkurtra dhe ditarë gjithashtu, si shumë njerëz. Kishte një kohë kur hoqa dorë nga ajo: kur fëmijët e mi ishin të vegjël. Më vonë, m'u rikthye hobi, më pëlqeu të provoja romane dhe kështu ndodhi përtej vullkaneve, i cili fitoi IV Çmimi Ndërkombëtar i Narrativës Marta de Mont Marçal, dhe ky ishte kërcimi im drejt botimit.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

YF: E kam të vështirë të zgjedh. Më pëlqejnë shumë dhe shumë të ndryshme. Ai që më shënoi shumë dhe veprën e të cilit e kam lexuar në përkthim është Charles Dikens. Një tjetër është Carmen Martin Gaite. Ose Joyce Carol Oates.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

YF: Si fëmijë kam dashur gjithmonë të jem si Pipi Çorape gjate. Kishim gjëra të përbashkëta, por jo lirinë. Nuk do ta kisha problem të pi çaj me të Sherlock Holmes, ose merrni pjesë në një kërcim me Señor Darcy. Ose shëtisni malet angleze me shkrep shqopash, ose ndërtoni një strehë pranë Ayla dhe Jondalar. Dhe kështu mund të vazhdojë ad infinitum.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

YF: Nuk mundem, kam fëmijë, heh, heh. Dhe në këtë kuptim, vlerësohet se po rriten (edhe pse në të njëjtën kohë, sa turp është të lëmë pas fëmijërinë).

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

YF: Zakonisht është pak para darkës, pasdite vonë. Kur të gjithë në shtëpi janë në vendin e tyre dhe ka pak Silencio.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

YF: A ka ndonjë që nuk më pëlqen? E vërteta, unë zakonisht lexoj më pak fantazi, për shembull. Por jo sepse nuk më pëlqen.

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

YF: Sapo lexova mosmirënjohësit, Pedro Simon, që më pëlqeu shumë. tani jam me Bisha, e cila duhet lexuar. Pastaj do të filloj me Të gjithë kuajt e bukur, nga Cormac McCarthy.

Une jam duke shkruar romanin tim të katërt (E treta tashmë është gati, në pritje të datës së publikimit). Një histori rreth intriga e vendosur në shekullin e XNUMX-të që zhvillohet pjesërisht Sierra de la Culebra, në Zamora, rajoni i bukur ku kanë lindur prindërit e mi.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

YF: E nderlikuar, edhe për ne që botojmë me një botues tradicional. Janë botuar shumë libra, aq shumë sa është shumë vështirë që lexuesi të vërë re tuajin, të të zgjedhë nëse nuk je nga të njohurit. Por shkruaj sepse më pëlqen, sepse më pëlqen ta bëj. Ajo që vjen më pas është e mirëseardhur. Në rastin tim, siç e përmenda tashmë, romanin tim të parë e dorëzova në Çmimin Ndërkombëtar Narrativ IV Marta de Mont Marçal, e fitova dhe kjo më hapi dyert e botimit. Falë një shtëpie botuese, Roca, e cila pa frikë vë baste për shkrimtarët e rinj, shumë prej tyre gra.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

YF: Mjaft e çuditshme, kjo është pyetja që shumica E kam të vështirë të përgjigjem. Sepse për mua pandemia nuk ka qenë e njëjtë si për njerëzit e tjerë. Në vitin 2019 u diagnostikova kanceri i gjirit dhe isha në mjekim, i cili zgjati vetëm derisa u shpall gjendja e alarmit. Kjo do të thoshte të kalonim vitin 2020 duke dhënë faleminderit qe jeni gjalle, për të qenë në gjendje të gëzoj familjen time, për t'u ngritur çdo mëngjes. Kështu që Nuk jam objektiv me këtë, e vlerësoj çdo ditëNuk më intereson nëse duhet të jem në karantinë apo me maskë, sepse e rëndësishme është të qëndroj këtu. Po, Covid më frikëson. Si të gjithë. por uneMundohem të shijoj gjërat e mira që më jep jeta: Familja ime, dielli në dimër, pemët në brigjet e Dueros, librat... Dhe kaq shumë gjëra të vogla por të rëndësishme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.