Marto Pariente. Intervistë me fituesin e Cartagena Negra

Fotografi e (c) José Ramón Gómez Cabezas.

Marto i afërm ka fituar disa ditë më parë Çmimi IV i Romanit të Zi në Cartagena Negra, një festival që mund të mbahet personalisht në këtë vit fatal. Rastësisht gjeta autorin nga Madridi, duke u vendosur në Guadalajara, në Twitter dhe kaluam disa mesazhe. Rezultati, kjo intervistë që ju falënderoj shumë. Për mirësinë e tij në ndihmën time dhe përgjigjen e tij të shpejtë.

Kartagjena e Zezë 2020

Ka qenë një nga disa festivale të zhanrit që është mbajtur personalisht këtë vit fatal. Finalistët e tij për atë Çmim IV Roman ishin të gjithë pesha të rënda:

 • Anija e funditnga Domingo Villar
 • Zotërinjtë e tymitnga Claudio Cerdán
 • Melodia e errësirësnga Daniel Fopiani
 • Para se të vdesin ata që nuk e duannga Inés Plana
 • Mendja e mendjes idiotitnga Marto Pariente

Dhe fituesi ishte Marto Pariente me një histori me protagonist Toni Trinidad, ai polic atipik i fshatit, i cili bën gjërat në mënyrën e tij dhe bën një jetë pak a shumë të qetë në paqen e fshatit Guadalajara. Derisa, për shkak të borxhit të motrës së tij ndaj një tregtari droge në zonë, ai hyn në telashe deri në qafë.

Intervistë me Marto Pariente

 1. A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

MARTO PARIENTE: Së pari, shumë faleminderit për intervistën. Libri i parë që lexova, larg letërsisë për fëmijë dhe të rinj, ishte Misteri i Lotit të Salem, nga Stephen King, një histori klasike e vampirëve në një qytet të vogël Maine. Dhe historia e parë u thirr Synimi i Rritur, ai ishte në shkollë dhe ai mori një çmim. Unë po shkoja nga një pushtim i huaj në Mejorada del Campo dhe, natyrisht, fëmijët e CP Europe shpëtuan qytetin dhe botën.  

 1. Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse? 

Deputet: Rrugë, nga Cormac McCarthy. Më bëri përshtypje papërpunësia, realizmi dhe dyshimet ekzistenciale për të mirën dhe të keqen. "Babi, a jemi djem të mirë?"

 1. Një shkrimtar i preferuar apo ai që ka ndikuar veçanërisht në punën tuaj? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

MP: Shumë. Imagjinata e secilit përbëhet nga një mori autorësh, libra, filma, seri ... Këtu janë disa: Ken bruen, JamesSallis, James ellroy, Donald Westlake, Jim Thompson, James Crumley, Tarantino, vëllezërit cohen. Guy Richie, Jose Luis Alvite, Luis Gutierrez Maluenda.

 1. Çfarë personazhi të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

MP: Personazhet në romanet që unë zakonisht lexoj nuk janë shumë të rekomanduar kur bëhen miq me ta. Do të doja të takohesha Tom Z Stone dhe Mati, dy personazhe nga saga me të njëjtin emër si Joe Álamo. Te krijosh? Këtu shkoj në kinema dhe në seriale. Unë do të doja të krijoja ndonjë karakter në univers Fargo.

 1. Ndonjë mani kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar? 

MP: Unë vetëm shkruaj në mëngjes, shumë herëtPara se fëmijët të ngrihen në këmbë Lexoni, kudo. Unë zakonisht mbaj me vete një roman kudo.

 1. Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

MP: Këndi im i shkrimit është një tavolinë qoshe në dhomën e ndenjes. Mundohem ta bëj atë një hapësirë ​​personale, por e vërteta është që e ndaj me libra, shkollë dhe detyra shtëpie, një kaktus dhe figura Lego dhe pjesë.

 1. Zhanret tuaja të preferuara përveç romaneve kriminale? 

Deputet: Horror dhe trillime shkencore.

 1. Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

MP: Jam me Banketi qiellornga Donald Ray Pollock. Realizmi i ndyrë, pllajë i Shteteve të Bashkuara i vendosur në vitet e para të shekullit të XNUMX-të. jam tani duke shqyrtuar draftin e romanit tim të tretë (a Noir muzg) që do të shohë dritën në fillim të vitit.

 1. Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë? Dhe ndonjë këshillë që dëshironi t'u shtoni këtyre autorëve të rinj?

MP: Botimi nën një etiketë botuese është i ndërlikuar, por kjo nuk është asgjë e re. Ju duhet të punoni shumë dhe përpjekja për t'i bërë gjërat siç duhet dhe ende nuk garanton rezultatet e dëshiruara. Unë nuk jam duke dhënë këshilla, por mund t'ju them se fillova të vetë-botoj dhe se, pak nga pak, dyert po hapeshin. 

 1. A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të qëndroni me diçka pozitive personalisht dhe për romanet e ardhshme?

MP: Kriza do të lërë një gjurmë shqetësimi dhe hidhërimi që, në një mënyrë apo në një tjetër, do të përfundojë të depërtojë në të gjitha fushat e jetës në përgjithësi dhe kulturës në veçanti. Kjo ka ndodhur gjithmonë pas luftërave të mëdha dhe krizave financiare. Personalisht, ka qenë një fazë e dhimbshme, të humbjeve familjare. Profesionalisht, i pamposhtur

Përshëndetje për të gjithë lexuesit dhe shumë faleminderit përsëri për intervistën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.