Intervistë me Pere Cervantes, autori i El chico de las bobinas

Fotografitë: Twitter i Pere Cervantes.

Pere Servantes ka një roman të ri, Djali me mbështjellje, pas scams y Tre minuta me ngjyra, fituesit e Awards de Roman Cartagena Negra dhe një Letra mesdhetare për romanin më të mirë të krimit. Para se të ishin gjithashtu Bregu i detit y Ata nuk na lënë të jemi fëmijë. Shkrimtari i Barcelonës më ka dhënë kjo intervistë ku ai flet për gjithçka pak: përvojat e jetës, libra dhe shkrimtarë preferuar sjellje kur lexoni ose shkruani ose tuajin mendim rreth panorama editoriale aktuale Ldhe me të vërtetë e vlerësoj kohën dhe mirësinë tuaj duke më shërbyer mua.

Intervistë me Pere Cervantes

Lajmet e Letërsisë: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Pere Cervantes: Unë dyshoj në mes Ivanhoe y Ishulli i thesarit. historia e parëunë shkruajta si i tillë ishte në 2004, një roman aktualisht i ndërprerë me titull Treqind e gjashtëdhjetë e gjashtë të hënë. Në të ai tregoi një pjesë të përvoja ime si vëzhguese e paqes nga Ballkani. Një ditë do të kthehem në një mënyrë letrare në atë konflikt që e përjetova kaq ngushtë.

AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

PC: Epo, kthehemi te romani i famshëm nga Robert Louis Stevenson, Ishulli i thesarit. Unë mendoj se në një moshë shumë të re ai libër më çoi tek ata botët kaq larg e imja dhe se, megjithatë, unë mund t'i imagjinoja në detaje, madje edhe duke i prekur me të gjitha elementet që më dha narracioni. Aventura, mister dhe një ritëm që, megjithë kalimin e kohës, nuk kam mundur ta harroj. Stevenson e shkroi atë në mënyrë që të argëtojë djalin e tij dhe atë që ai bëri ishte argëto njerëzimin. Çfarë mund të dëshironi më shumë!

AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

PC: Nuk mund të kisha një të tillë. Francisko Gonzalez Ledesma, Vazquez Montalban, Huan Marse, Arthur Perez-Reverte, Karlos Ruiz Zafon, Don Winslow, Paul gocë deti, Emanuel Karriera, Vargas Llosa, Trëndafili gjuetar, Tana francez, Harlan CobenJoyce Carol Oates, Lewis Njeriu tokësor… Çfarë di unë. Janë me dhjetëra shkrimtarë që më bëjnë të lumtur me historitë e tyre.

AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

PC: The Pijoaparte të Marsé. Megjithëse mendoj se tashmë i kam takuar disa prej tyre.

AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

PC: Thjesht bëhu i heshtur ose i izoluar me kufje dhe Muzike klasike tek xhaz sfond

AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

PC: Unë lexoj sa herë që mundem dhe kudo që të mundem. Por është e qartë se Shtepia ime Isshtë vendi më i mirë për të. Të dy në dhomen e ndjenjes, si tek unë zyrë dhe në verë në oborr.

AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

PC: Të gjitha ato që përmenda më parë si dhe nja dy duzina të tjera që nuk i kam cituar. Unë sinqerisht besoj se një shkrimtar është para së gjithash një lexues, një sfungjer i jetës dhe letërsisë. Shumica prej nesh merr shumë ndikime, me vetëdije ose pa vetëdije. "Unë jam një det ndikimesh, lumenjtë letrarë të të cilit janë pa emër", heh, heh, heh, heh, heh.

AL: Cilat janë zhanret tuaja të preferuara?

PC: Zhanri i zi gjithmonë më ka tërhequr më shumë se të tjerët, por unë ushqej veten të gjitha llojet e rrëfimit. Etiketat nuk më trembin dhe as nuk më tërheqin. Shikoj gjëra të tjera kur zgjedh një lexim. Me duket absurde ai kriter për të konsideruar një shkrimtar pak a shumë cilësi bazuar në gjini të cilët zakonisht shkruajnë.

AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

PC: Tani për tani po lexoj Ari i zi, Dominique manotti, Redaktues i gjithanshëm. Po e shijoj. Y Unë jam duke e dokumentuar veten për romanin tim të ardhshëm nga të cilat për momentin preferoj të mbaj el komplot dhe temë en secreto.

AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

PC: Unë jam thjesht një shkrimtar që lexon shumë dhe shkruan çfarë të mundet. Unë nuk do të komentoj për industrinë e botimeve prej të cilave Di vetëm pjesën që më prek. Isshtë e qartë se numër de publikime është astronomike sipas zakonit të leximit që ata thonë se kemi në Spanjë. Di vetëm që këto muajt e fundit kam parë teatro të mbushur me njerëz të cilët marrin pjesë në një Publikimi i Librit dhe kjo është një Lajm i madh me të cilën qëndroj dhe festoj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.