Paula Gallego. Intervistë me autorin e Bojës që na bashkon

Fotografi: Uebfaqja e Paula Gallego.

Paula Gallego, Përveçse shkrimtare, ajo është mësuese dhe filologe dhe tashmë ka botuar disa romane me botues si Kivi, Escarlata dhe Planeta. Ndër titujt e tij janë Cristal, luftëtari smerald, i cili ishte një finalist në Çmimin Ateneo de Novela Joven de Sevilla, 13 orë në Vjenë, 3 netë në Oslo, Një ditë dimri, 7 javë në Paris, merrni frymë, Një stuhi zjarri. E fundit është Bojëra që na bashkon, që ka lëshuar këtë vit. Unë me të vërtetë vlerësoj kohën dhe mirësinë tuaj për të kjo intervistë që ai më ka dhënë.

Paula Gallego - Intervistë 

 • AKTUALI I LETERRSIS: La bojë që na bashkon është romani juaj i fundit. Çfarë na thoni për këtë dhe si lindi ideja?

PAULA GALICIANE: Bojëra që na bashkon është një roman që flet për shpresën, familjen dhe dashurinë në të gjitha format e saj: dashuria për miqtë dhe familjen që zgjedhim, dashuria për veten dhe dashuria për lirinë. Historia e tij doli me Hasretin. Ajo ishte e para që u shfaq në kokën time, e gatshme të fliste. Pastaj Anik dhe Kael erdhën së bashku dhe me ta gjithçka tjetër. Gjithçka u bashkua në mënyrë perfekte: ngjarjet aktuale historike, datat, rastësitë e vogla ... Ajo histori ishte aty për të shkruar.

 • AL: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

PG: Nuk ishte e para që lexova, por ishte e para që më bëri të hyj plotësisht në botën e leximit: Kujtimet e Idhun. Tregimet e para që kam shkruar ishin tregime të shkurtra; dhe romani i parë ishte i duhuri një histori fantazie që e kam botuar vetë kur isha 17 vjeç.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

PG: Do të them Leigh Bardugo, Holly Black dhe Sarah J. Maas.

 • AL: Cilën personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

PG: Jude, Princi mizor. Ai më duket se është një karakter shumë i zhvilluar, interesant, me një mijë skaje të ndryshme. Pa dyshim, ajo është një nga personazhet e mia të preferuara letrare dhe unë do të doja ta takoja.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

PG: Unë lexoj në mëngjes dhe shkruaj natën. Më pëlqen të shkruaj kur të kem mbaruar pjesën tjetër të detyrimeve, si shpërblim.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

PG: Vendi im i preferuar për të lexuar është në dhomën e ndenjes, pranë librarisë time dhe tryezave të mia me bimë dhe libra. Të shkruaj më pëlqen për të qenë në Zyra ime, me tapat e mia plot ide, tavolinën time të rrëmujës, librat e mi në rafte dhe macen e fjetur pranë meje.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

PG: Zhanri im i preferuar, si për lexim dhe shkrim, është fantazi. Më pëlqen shumë edhe trillimi shkencor. Unë mendoj se ato janë tre nën-zhanret që më pëlqejnë më shumë: vendosja historike, fantazia dhe trillimet shkencore.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

PG: Po e përfundoj leximin Mbretëresha e asgjë e Holly Black, dhe tani po punoj për lustrimin e pjesës së dytë dhe të fundit të Psherëtima e zezë; vazhdimi i Një stuhi zjarri.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa dëshirojnë të botojnë?

PG: Unë mendoj se është një botë që kërkon shumë punë dhe përpjekje, dhe gjithashtu shumë fat. Sidoqoftë, falë botuesve në zhvillim, ka gjithnjë e më shumë mundësi për të botuar një libër. Tregu është më i madh se sa ishte disa dekada më parë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

PG: Unë mendoj se gjithçka që jetojmë mund të na ndihmojë në një farë mënyre, por nuk do të doja të banalizoja diçka që ka bërë që shumë njerëz të vuajnë. Për momentin, duhet të rezistosh, vazhdo dhe shpresoj që gjithçka të përmirësohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.