Intervistë me Patricia Pérez dhe Julio Santos, krijuesit e Txano dhe Óscar

Fotografitë e Patricia Pérez dhe Julio Santos në faqen e tyre të internetit.

Patricia perez, ilustrues, dhe Xhulio Santos, shkrimtar, janë krijuesit e sagës së librave për fëmijë me yje Txano dhe Oscar. Më i shitur në mesin e lexuesve më të rinj të shtëpisë, seriali tashmë ka shtatë tituj, i fundit Varri i Perandorit Tiger. Shumë falënderim për kohën dhe mirësinë për këtë intervistë.

INTERVIST ME PATRICIA PÉREZ DHE JULIO SANTOS

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar apo vizatuar?

Julio Santos: Epo unë nuk e mbaj mend me të vërtetë të parën, por librat e Pesë ata janë ndër të parët. Para se të imagjinoja se do të lexoja histori dhe libra me figura, por nuk i mbaj mend ato.

Patricia Perez: Historia e parë që Kam shkruar dhe vizatuar  ishte në EGB rreth një Niña ai u bë mik ketri në një ishull të shkretë.

 • AL: Cili ishte ai libër që ju ndikoi dhe pse?

JS: Jam ndikuar nga shumë libra të llojeve shumë të ndryshme, varësisht nga ajo fazë e jetës time që kanë arritur. Si fëmijë ishin librat e aventurat (çfarë të Pesë dhe koleksione të tjera). Më i vjetër më bëri shumë përshtypje një libër i vetëm Familje argjentinase si ishte shkëndijë që ndezi zjarrin të aventurës sonë udhëtar i familjes. Namedshtë emëruar Kap ëndrrën tënde.

Më vonë gjatë udhëtimit kam lexuar shumë, por një libër aventureske më erdhi sidomos për çfarëdo arsye (Macja e fundit, nga Matilde Asensi) dhe gjithashtu një seri romanesh kriminale (John verdon dhe historitë e tij të detektivit në pension Dave Gurney).

PP: un isha i impresionuar Shtyllat e tokës, veçanërisht pjesa e varfërisë absolute dhe dëshpërimit kur humbet familjen.

 • AL: Dhe ai shkrimtari i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

JS: Kohët e fundit leo më shumë roman krimi sesa aventurat, por të dyja më pëlqen njësoj. Jonh Verdon i lartpërmendur më vjen në mendje, Fernando Gamboa, Ibón Martin, Eva G. Saez de Urturi, Michael Santiago. Sapo fillova me një seri të romani i të rinjveUnë nga Peter Urvi dhe unë jam duke dashur ta rikuperoj atë pikë aventureske mistike-magjike në stilin më të pastër të Tolkien.

PP: Shtë e vështirë të vendosësh. Shkrimtarët e preferuar kanë qenë sipas stinëve. Por ata kanë qenë të dy Novela si e vizatime komike.

 • AL: Cilën personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

JS: Unë nuk jam shumë mitoman kur bëhet fjalë për personazhet. kam me shume dobësi nga krijim një univers i plotë në të cilën unë di shumë më tepër gjëra sesa tregohen në histori.

PP: Më pëlqejnë personazhet aty ku janë, brenda librit të tij. Por ka shumë vende që i përshkruajnë në libra që unë do të doja të dija.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar, lexuar apo ilustruar?

JS: Kur mbaroj një libër cfare ka i pelqeu, Më duhen dy ose tre ditë pa lexuar derisa të filloj me një tjetër. Isshtë si një shfaqje respekti për autorin dhe i jep mundësi historisë ta gjejë prehje para se të fillojë një tjetër.

Kur shkruajMë pëlqen ta bëj duke dëgjuar Muzikë epike. Unë përdor muzikën e Soundtracks sepse nuk më tërheqin vëmendjen dhe nuk më fusin në një situatë.

PP:te ilustrosh Unë zakonisht vesh muzikë Ose ndonjë podcast nga të cilat unë ndjek. Në mënyrë që lexoj e vërteta është se nuk kam nevojë për të asgjë. Unë bëhem "i shurdhër" për botën jashtë librit.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

JS: Unë nuk kam ndonjë hobi në lidhje me faqen. Maj l shkruaj kudo rehat edhe me njerëzit përreth. Unë vesh auriculares dhe izolohem. Gjatë udhëtim nëpër botë kam shkruar në qindra vende të ndryshme, në shumicën e rasteve, kafenetë ose bibliotekat. Lidhur me momentin, preferoj të shkruaj në mëngjese, por në këtë fazë të jetës sime, unë duhet ta bëj atë për pasdite për arsye pune.

PP: une jam nga zakonet e natës, e cila nuk është shumë e shëndetshme, por është kur gjithçka është më e qetë. Edhe pse nëse bëhet fjalë për të lexuar, çdo kohë është e mirë.

 • AL: Më shumë zhanre letrare që ju pëlqejnë?

JS: Unë tashmë kam komentuar se më pëlqejnë shumë librat aventurë dhe mistere dhe romanet e krimit, por ato fantazi Më pëlqen edhe kur është e ndërtuar mirë.

PP: Më pëlqen gjithçka, por më pëlqen shumë roman romantik. E fundit e këtij zhanri që më pëlqeu shumë ishte Të gjitha premtimet që i kemi thyer nga May Boeken. Edhe nëse Ahora Jam i lidhur me një police Për hakmarrjenga Natalia Gómez Navajas.

 • AL: Çfarë projektesh keni në sy?

JS: Projekti më i menjëhershëm është të vazhdojë duke rritur koleksionin e Txano dhe Óscar deri në arritjen e një sezoni të parë të 12 numra, por ne kemi tjetër  mjaft e ngrohte dhe ca më shumë në portofol duke shpresuar për momenti juaj

 • AL: Si e shihni skenën botuese për aq autorë sa ka apo doni të botoni?

JS: complicatedshtë e komplikuar, por jo më shumë se në kohë të tjera. Kur mënyra e vetme për të botuar ishte një botues, shumë më pak njerëz vendosën të shkruanin. Tani botimi është mjaft i thjeshtë, por është i padobishëm nëse nuk jeni i sigurt se shkrimi nuk do të jetë i mjaftueshëm dhe do t'ju duhet të bëni shumë gjëra të tjera. Dhe as nuk ju them nëse qëllimi juaj është jetojnë nga shkrimi. Në atë rast a rrugë e gjatë e vështirë, por e mundur.

 • AL: Cili është momenti i krizës që po përjetojmë duke supozuar ju? A mund të mbani diçka pozitive ose të dobishme për historitë e ardhshme?

JS: Ne duhet ta pranojmë se, për momentin, pandemia nuk ka qenë problem për planet tona, përtej faktit që nuk mund të bëjmë prezantime në librari, shkolla ose qendra kulturore (që është diçka që e duam). Ndërsa librat tanë janë në letër dhe dixhital, në kohë të izolim funksionoi shume mire dixhital dhe pastaj letra u rikuperua.

Sapo kemi lansuar libri i shtatë dhe, në mungesë të shifrave zyrtare, ndjenja është se po punon shume mire. Besoj se në fushën e letërsia për fëmijë, letra vazhdon të dërgojë, por paaftësia për të shkuar në librari ose biblioteka gjatë vitit të kaluar bëri që shumë njerëz të zbulojnë se dixhitalja ekziston edhe tek fëmijët dhe na dha pak shtytje.

Për momentin Nuk kam ndërmend ta integroj situatën në ndonjë histori, por jam i sigurt që tani ka shumë shkrimtarë që krijojnë histori në të cilat pandemia është një element më shumë i veprës.

PP: Emocionalisht bën të vetën. Mendoj se do të na duhet pak kohë dhe perspektivë për ta vlerësuar këtë moment në masën e duhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Një lexim shumë i kënaqshëm. Intervistë e shkëlqyeshme.
  -Gustavo Woltmann.