Juan transh. Intervistë me autorin e Spiculus

Fotografi: Juan transh. Profili në Twitter.

Juan transh Unë kam qenë në sektorin e botimeve për disa kohë, me një interes të veçantë dhe të përqendruar në studimin e Roma e lashtë dhe bota klasike. Tani kur ai ka bërë hapin në treg me një roman që tregon historinë e një gladiatori legjendar, Spikulus. Unë vërtet e vlerësoj kohën, përkushtimin dhe mirësinë tuaj për këtë intervistë ku ai flet për të dhe disa tema të tjera.

Juan transh - Intervistë 

 • AKTUALI I LETERRSIS: Spikulus është romani juaj debutues në zhanrin historik. Çfarë na thoni për këtë dhe nga lindi ideja?

Për vite Ndjej diçka të pashpjegueshme për botën e gladiatorëve dhe Spiculus ishte një nga më të mirët të të gjitha kohërave. Gjithmonë më ka tërhequr vëmendjen se si të gjithë kanë dëgjuar për këta luftëtarë që lanë jetën e tyre në arenë, por askush nuk njeh ndonjë që ka ekzistuar vërtet. Spartacus, më i famshmi i të gjitha kohërave, ai e bëri atë për udhëheqjen e një rebelimi skllavi, jo për të qenë një gladiator i mirë. Në një shoqëri ku ne duam të matim suksesin duke dhënë çmime dhe dekorata për pothuajse gjithçka, të paktën e pashë kurioz. Kam përfituar nga pak të dhëna që kemi për të dhe pasionin që ndiej për atë kohë për të treguar, jo vetëm historinë e tij, por edhe për të prezantuar këtë botë të mrekullueshme nga dora e dy miqve që përballen me njëri-tjetrin në Romën e Perandorit Nero. 

 • AL: A mund të ktheheni te libri i parë që lexoni? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Libri i parë që mbaj mend në shkollë ishte një histori e Pompeit u tha për fëmijë ku protagonist quhej Sofia. Ai libër më shënoi sepse ishim në gjendje të bënim një takim me autorin. Përveç detyrimit për të lexuar në fazën arsimore, libri i parë që lexova me dëshirën time ishte Shtyllat e tokës. E doja Që atëherë unë kurrë nuk kam ndaluar së lexuari dhe përpiqem të përhap pasionin tim te vajzat e mia.

Lidhur me shkrimin. E vetmja gjë që kam shkruar gjatë gjithë jetës sime, derisa vendosa të tregoj historinë e Spiculus, ishin letra Dashurie me pesëmbëdhjetë vjet që sot është gruaja ime. Unë kurrë nuk kisha shkruar një histori, apo diçka të tillë, por shpresoj të mos e braktis kurrë këtë hobi që është bërë një pasion. 

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

Unë patjetër do të qëndroja me Ken follet sepse librat e tij më bënë ta dua romanin historik. Gjithashtu Santiago Posteguillo në këtë zhanër dhe, natyrisht, Juan Eslava Galan, pasi që unë e adhuroj botën romake falë librave të saj. Në zhanret e tjera për të cilat unë jam gjithashtu i apasionuar, si thriller apo roman krimi, më pëlqejnë shumë Santiago Díaz dhe Carmen Mola

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

silla, një protagonist i përgjithshëm i romanit Gladiatorëtnga Roger Mouge. Ende pyes veten se si do të mendonte ky personazh në situata të ndryshme ose si do të vepronte në situata të ndryshme. Po, e di që kjo tingëllon paksa e çuditshme. Unë gjithashtu do të doja të krijoja, jo aq shumë për të ditur, Alice gould protagonist i Vijat e shtrembërta të Zotitnga Torcuato Luca de Tena. 

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

Në aspektin e të shkruarit, muzika e Soundtracks si Max Ritcher, Hans Zimmer dhe gjithmonë sipas skenës që po zhvilloj. Gjithashtu, nuk mund të mungojë kurrë kafe dhe çokollatë. Sa për leximin, asnjë. Unë kam një aftësi për të përqendrim shumë i lartë dhe pa marrë parasysh sa janë me zë të lartë rreth meje ose pa marrë parasysh sa janë me zë të lartë vajzat e mia, televizioni që unë hyj në skenë kur jam duke lexuar.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

Te shkruash, siç thashë, gjatë natës dhe në tryezë në dhomën e ndenjes. Për të lexuar Unë e dua kolltukun në dhomën e vajzës sime, divanin në dhomën e ndenjes, dhomën e gjumit, kuzhinën, tarracën. Në përmbledhje, nuk më shqetëson faqja sepse jam i apasionuar pas leximit. Por, nëse do të duhej të qëndroja me një moment specifik do të zgjidhja verë, në një hamak me tingullin e detit në sfond. 

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

Kam lexuar pothuajse gjithçka. Unë e dua romanin historike dhe romanin e zezë dhe e kombinoj me gjykimet. Unë mendoj se zhanri i vetëm që nuk kam lexuar kurrë është një roman romantik, por as nuk e përjashtoj. 

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

Tani për tani kam mbaruar: Nuk ka më xhungla për t'u kthyer, nga Carlos Augusto Casas, që më pëlqeu shumë. Sapo fillova të lexoj: Alanojanga Jose Zoilo Hernández.

Duke shkruar, po mbaroj romani im i dyte po në lidhje me gra gladiatore

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

Sot ka më shumë furnizim se kurrë dhe, për fat të mirë, ju mund të blini libra me çdo çmim. Ky është një lajm i mrekullueshëm sepse lejon që kultura të jetë në dispozicion për të gjitha buxhetet dhe për të gjitha shijet. Ekzistojnë gjithashtu mundësi që më parë nuk ekzistonin falë vetë-botuese që u ka lejuar shkrimtarëve fillestarë, të cilët më parë e kishin të pamundur të përmbushnin ëndrrën e tyre, mundësinë e redaktimit të veprave të tyre. Unë u përpoqa sepse nuk kisha asgjë për të humbur dhe gjithçka për të fituar dhe, pa dyshim, mora vendimin e duhur që kur, pasi kam shkruar SpikulusAmazingshtë e mahnitshme sa më ka pasuruar. 

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

E vërteta është se Nuk e di. Spikulus Ai doli në dritë vetëm disa muaj më parë, prandaj, unë e kam njohur vetëm këtë moment. Kështu që gjithçka që marr me vete është shumë shumë pozitive. Nëse ajo që vjen është më e mirë, mezi po pres ta jetoj. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.