Porti i Berna González. Intervistë me autorin e El pozo

Fotografi: Porti Berna González. Profili në Twitter.

Porti i Berna González, shkrimtar, gazetar dhe bashkëpunëtor kulturor, ka një karrierë më se të konsiderueshme dhe të rëndësishme dhe në zhanrin e zi në veçanti. Krijuesi i Komisioneri Ruiz ka nxjerrë në treg një roman të ri, të titulluar Vrimë. Me sa më sipër, Thendrra e arsyes, mori Çmimi Dashiell Hammett 2020, dhënë nga Java e Zezë e Gijón për romanin më të mirë të zhanrit në Spanjisht. Para se të ishte finalist për të njëjtin çmim me Lotët e Claire Jones. Në këtë intervistë Berna na tregon për atë vepër të fundit, si dhe shumë tema të tjera, siç janë autorët e saj të preferuar, leximet dhe projektet e saj aktuale, ose si të shohim skenën aktuale të botimeve. Kështu që Unë vërtet e vlerësoj kohën tuaj për të më shërbyer, si dhe mirësinë e tij.

Berna González Harbour ka qenë dhe është gjithashtu anëtare e disa jurive letrare dhe së fundmi ne ishim në gjendje ta shikonim atë si një mysafire në festivalin e Njollë e zezë, në Ciudad Real. Në rolin e saj gazetaresk, ajo është nëndrejtore e Vendi, ku ajo ishte redaktore e Babelia dhe dërgohen speciale. Merrni shfaqjen e librit Çfarë jeni duke lexuar? dhe marrin pjesë në mbledhjen e Dite pas dite, në Serinë e Kadenës.

BERNA GONZÁLEZ HARBOR - Intervistë

 • AKTUALI I LETERRSIS: El uji pus është romani juaj i fundit. Çfarë na thoni për këtë dhe nga lindi ideja?

BERNA GONZÁLEZ HARBOR: Vrimë është një thriller gazetaresk duke filluar me rënien e një vajze në një pus dhe cirku mediatik që udhëton rreth tij. Pjesë e a refleksión gjatë Çështja e Julen dhe ngjarje të tjera që janë bërë argëtim kombëtar dhe i pastër sensacionalizëm, më shumë sesa në gazetarinë cilësore.

 • AL: A mund të ktheheni te libri i parë që lexoni? Dhe historia e parë që keni shkruar?

BGH: Kishte shumë, nga Alice in Wonderland te historitë e Andersen. Kam kaluar fëmijërinë time duke shkruar shumë letra kushërinjve, prindërve, vëllezërve, miqve dhe atje kultivova dashurinë për të shkruar. Ashtë për të ardhur keq që letrat nuk shkruhen më sot, ishte një bagazh brutal.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

BGH: Cees Noote Boom. Alice Munro. Asnjëherë mos harruar rusët si Dostojevski, Gogol ose Tolstoi ose Amerikanët Latine si ato të bum.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

BGH: Ndonjë nga Testamenti i Vjetër. Jam i magjepsur nga ata personazhe perandorak, të cilët madje janë të gatshëm të sakrifikojnë një djalë. Unë kurrë nuk do t’i kuptoj dhe kjo është arsyeja pse ata më tërheqin. 

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

BGH: A kafe Isshtë mania e vetme, e vetmja varësi për të filluar të shkruash. Për të lexuar, çfarëdo qoftë.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

BGH: Unë kam shkruar në spitale, në aeroporte, në korridore, në shtrat, në plazh ose kudo. Gjithmonë në mëngjes. Freskia mendore më ndodh vetëm mua ne mengjes

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

BGH: tregim në përgjithësi. Dhe ese dhe poezi, natyrisht.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

BGH: Kam lexuar serinë Ali smith në nordike. Dhe unë jam duke dorëzuar një ese për Goya, një befasi e vogël.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

BGH: Nëse jeni një shkrimtar, shkruani, nëse shkruani, doni të botoni. Unë u përpoqa dhe kjo ndodhi. Jo më. Pritja ishte e mirë dhe skena botuese ka kapërcyer në mënyrë të përsosur pandeminë dhe kriza e letrës.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

BGH: Ka shumë gjëra pozitive, gjithashtu nga pikëpamja letrare: ndërgjegjësimi për cenueshmërinë, përcaktimin e përparësive, forcën që ka dalë në ne. Edhe dhimbja është një lëndë e parë e shkëlqyer për të shkruar, e cila nuk është asgjë më shumë sesa të gërmojmë thellë brenda vetes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.